Депутатите решават за новия заем от 16 млрд. лв.
Финансовият министър Владислав Горанов   
Източник: Боби Тошев, БГНЕС

Д епутатите решават днес дали България да ратифицира договорите с четири банки, които в следващите три години да организират емитирането на държавен дълг на стойност 16 млрд. евро. 

Разискванията се предават пряко по БНТ и БНР.

Заседанието на Министерски съвет бе отложено във връзка с гласуването на дълга, а министри от кабинета "Борисов" са в Народното събрание.

Предложението на финансовото министерство за нов дълг, което бе обяснено от ресорния министър Горанов с нуждата от средства за погасяване на стари дългове и за покриване на бюджетните дефицити, беше обявено в началото на месеца и 

доведе до раздор сред коалиционните партньори,

Договорите влязоха за обсъждане в пленарната зала на 18 февруари, но така и не се стигна до гласуването им, а на 19 февруари по искане на Патриотичния фронт дебатите и гласуването бяха отложени. 

Междувременно финансовият министър проведе редица срещи в опит да убеди партньорите на ГЕРБ да подкрепят искането за нов дълг.

Срещу това предложение се обявиха още в началото от БСП и „Атака“, ДПС също заяви, че няма да подкрепи искането на ГЕРБ. АБВ също не са съгласни с тегленето на дълг, тъй като според тях няма добър разчет за какво ще бъдат похарчени 3 млрд. лв. от сумата. 

ГЕРБ са подкрепени от Реформаторския блок, а от Патриотичният фронт отказаха всякакви изявления в деня преди гласуването и обявиха, че решението на коалицията ще стане ясно в пленарната зала. Не е заявена категорична позиция как ще гласуват и депутатите от БДЦ.

Темата за дълга стана основна за политическия живот на страната в последните седмици. Експерти се обединиха около мнението, че моментът е добър за рефинансиране на българските дългове на международните пазари. Според икономистите спорът за това дали да се ратифицират договорите е популистки, тъй като решението за дълг за тази година вече е гласувано с държавния бюджет за 2015 г.

Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) също обяви, че подкрепя новия дълг, при условията, обявени от министър Горанов- за изплащане на стари заеми и покриване на дефицити.

Докато в парламента вървят дебатите, около Народното събрание има протести, организирани от БСП и „Атака“.

На протеста на националистите се събраха около 150 души като един от плакатите гласи: "16 млрд. лв. с 10% лихва за 7 години е равно на 32 млрд. лв. дълг. Добре дошли в Гърция и еврозоната!”. Полицейското присъствие в района е засилено.

Преди да минат към дебатите за новия заем. лева депутатите ще преценят дали да освободят от длъжност Стоян Тонев.

Бившият шеф на Военномедицинска академия и настоящ председател на комисията по здравеопазване в НС се оказа заместен скандал, свързан с източване на ВМА от времето, в което той е бил шеф на болницата.

Дете: – Тате, гледам, че мама пак се сърди. Бащата: – Това е нейното хоби, синко. Нашето е да не разбираме защо.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Откриха няколко крокодила в дренажен канал на село</p>

Откриха няколко крокодила в дренажен канал на египетско село

Любопитно Преди 50 минути

Властите са успокоили жителите, че влечугите не са способни да причинят вреда, тъй като са млади и бягат при най-малкото движение или шум

Перу залови над 3 тона кокаин, предназначен за Белгия

Перу залови над 3 тона кокаин, предназначен за Белгия

Свят Преди 56 минути

Наркотикът е трябвало да бъде скрит сред банани

Жена загина при пожар в Ямбол

Жена загина при пожар в Ямбол

България Преди 1 час

Инцидентът е станал на 6 декември

Без капитан и без финансиране: Какво ще се случи с блокирания танкер край Ахтопол

Без капитан и без финансиране: Какво ще се случи с блокирания танкер край Ахтопол

България Преди 2 часа

За пореден ден лошото време не позволява екипажът да бъде евакуиран

<p>След проливните дъждове: Нормализира ли се обстановката в страната</p>

След проливните дъждове: Александър Джартов с последна информация за обстановката в страната

България Преди 3 часа

Проходът Троян-Кърнаре е затворен временно поради свличане на голямо количество земна и скална маса

Отново активираха BG-ALERT в Бургаско: Има ли бедстващи хора и каква е ситуацията в региона

Отново активираха BG-ALERT в Бургаско: Има ли бедстващи хора и каква е ситуацията в региона

България Преди 3 часа

В региона продължава да вали, макар и много по-слабо отколкото в събота

Брутална руска атака потопи в мрак важен индустриален център в Централна Украйна

Брутална руска атака потопи в мрак важен индустриален център в Централна Украйна

Свят Преди 5 часа

В Кременчук се намира една от най-големите нефтопреработвателни рафинерии

Впечатляващите теории зад полярното сияние

Впечатляващите теории зад полярното сияние

Любопитно Преди 5 часа

Различните култури са имали коренно различни интерпретации на драматичния природен феномен

<p>Политическа буря в Израел: Нетаняху търси помилване, обвиненията за корупция продължават</p>

За какво иска Нетаняху да бъде помилван и възможно ли е това?

Свят Преди 5 часа

Премиерът на Израел се изправя пред обвинения в корупция, за които може да получи до 10 години затвор

<p>Неприятното заболяване атакува богатите региони</p>

Богатите региони отбелязват увеличение на разпространението на това неприятно заболяване

Свят Преди 5 часа

Едно упорито възпалително заболяване на кожата става все по-голям проблем по целия свят, особено в по-богатите региони, показва нов анализ на 236 държави

Moщно земетресение на границата между Аляска и Канада

Moщно земетресение на границата между Аляска и Канада

Свят Преди 5 часа

Не е издадено предупреждение за цунами и няма данни за щети или пострадали

7 декември: Полет 1771 - отмъщението на уволнения служител

7 декември: Полет 1771 - отмъщението на уволнения служител

Любопитно Преди 5 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Облачно време и в неделя, ще спрат ли валежите

Облачно време и в неделя, ще спрат ли валежите

България Преди 5 часа

Mаксималните температури ще са между 6° и 11°

Ето защо Украйна не може спре Русия

Ето защо Украйна не може спре Русия

Свят Преди 14 часа

В Покровск е практически невъзможно да се различи свой от чужд

Зеленски: Украйна е решена да продължи да работи за мир

Зеленски: Украйна е решена да продължи да работи за мир

Свят Преди 15 часа

Зеленски: Не всичко може да се обсъди по телефона