Ген. Стоян Тонев подаде оставка като депутат
Ген. Стоян Тонев   
Източник: БГНЕС (архив)

Г ен. Стоян Тонев подаде оставка като председател на Комисията по здравеопазване в Народното събрание, съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ.

Тонев подава оставка и като народен представител, избран от 13 МИР – Пазарджик с листата на ПП ГЕРБ в 43-тото Народно събрание.

Това е станало след разговор с премиера и председател на ГЕРБ Бойко Борисов. Името на Тонев бе намесено в скандал за източване на 10 млн. лв. от ВМА през договор с частна клиника.

В молбата си до председателя на Народното събрание Цецка Цачева, Тонев заявява:

"Поради засиления обществен интерес съм задължен да се оттегля от парламента. Уверен съм, че по този начин ще бъде гарантирано независимото разследване на компетентните органи (Прокуратура и Сметна палата).

Още вчера сезирах лично главния прокурор и председателя на Сметната палата, като настоях за извършването на пълни проверки. В писмата си до прокуратурата и Сметната палата настоявам да се установи законността на управлението и за начина на сключване на договори на ВМА – София за периода от 28 август 2002 г. до 1 януари 2015 г.

Уважаема г-жо Цачева, смятам, че само по този начин може да бъде запазен авторитета на най-голямото българско здравно заведение с национално значение и с особено значение в случай на война и природни бедствия, както и да бъде изчистено името ми“, посочва в мотивите си за оставката ген. Тонев.

Вчера неофициално се появи информация, че Борисов поискал оставката на Тонев от постовете, заемани от него в Народното събрание, но впоследствие от ГЕРБ обявиха, че след разговор на премиера с бившия шеф на ВМА е взето решение да се чакат резултатите от проверката на прокуратурата в болницата. По-рано днес премиерът обяви във "Фейсбук", че ще иска оставка на Тонев само ако обвиненията срещу него се докажат.

Междувременно прокуратурата съобщи, че още през януари е образувано досъдебно производство за безстопанственост срещу длъжностни лица във ВМА.

В парламента започнаха спекулации за това кой ще замести Тонев на поста шеф на здравната комисия

Даниела Дариткова е готова да оглави здравната комисия, ако колегите й гласуват доверие, коментира тя пред журналисти на влизане в сградата на НС.

Аз приключих мандата като председател на комисията в 41-то НС, така че, мисля, че познавам спецификата на работа и ако колегите ми гласуват доверие, ще трябва да се заема с тази дейност, посочи тя.

Дариткова коментира, че ген. Стоян Тонев сам е взел решението да подаде оставка. Тя посочи, че не е чула официално изпълнителната комисия на ГЕРБ да е свалила политическото си доверие от него. Това бил медиен коментар.

Всеки има право да защити името и честта си и смятам, че това е една достойна постъпка, коментира Дариткова. Тя не знае дали ще й бъде предложено да оглави комисията и ще разбере по-късно на заседанието на групата на ГЕРБ.

Депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова очаква този въпрос да бъде обсъден на заседанието на ПГ на ГЕРБ, тя обаче не отговори дали е готова да оглави здравната комисия. Атанасова определи оставката на Тонев като личен избор, а него като професионалист. Ситуацията във ВМА трябва да се изясни, смята Атанасова.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Мадуро праща 25 000 войници по границите на Венецуела

Мадуро праща 25 000 войници по границите на Венецуела

Свят Преди 5 часа

Въоръжените сили на Венецуела наброяват около 123 000 души

Почина рок легендата Рик Дейвис

Почина рок легендата Рик Дейвис

Свят Преди 6 часа

Певецът и автор на песни е издъхнал в дома си в Лонг Айлънд

Над 5500 нарушения засякоха тол камерите

Над 5500 нарушения засякоха тол камерите

България Преди 9 часа

Само днес до 16:00 часа са установени нови 1816 случая на превишена средна скорост

Битка за Европа - германските срещу китайските коли

Битка за Европа - германските срещу китайските коли

Свят Преди 9 часа

"Фолксваген", заедно с "Бе Ем Ве" и "Мерцедес", се опитва да навакса загубените позиции

Бързият влак Пловдив - София спря заради криви релси

Бързият влак Пловдив - София спря заради криви релси

България Преди 11 часа

Композицията е прехвърлена на съседните релси при Вакарел

Бедствено положение, огромен пожар в Сакар

Бедствено положение, огромен пожар в Сакар

България Преди 12 часа

Огънят се разгоря между селата Лисово, Младиново и Костур

Мерц предупреди за имперски план на Путин

Мерц предупреди за имперски план на Путин

Свят Преди 12 часа

Мерц: Това, което наричахме либерален световен ред, е под натиск

Банкси нарисува съда в Лондон и се измъкна

Банкси нарисува съда в Лондон и се измъкна

Свят Преди 12 часа

Рисунката: Съдия с традиционна перука и черна роба, който удря протестиращ, паднал на земята

Три към едно превъзходство на Русия на фронта в Украйна

Три към едно превъзходство на Русия на фронта в Украйна

Свят Преди 13 часа

Сирски: Врагът използва тактиката на "пълзящо" настъпление

Руски дрон порази ТЕЦ край Киев

Руски дрон порази ТЕЦ край Киев

Свят Преди 14 часа

Украинското министерство на енергетиката заяви, че електроподаването вече е стабилизирано

Песков: Санкциите никога няма да променят курса на Русия

Песков: Санкциите никога няма да променят курса на Русия

Свят Преди 14 часа

Песков заяви, че Европа и Украйна правят всичко възможно, за да привлекат САЩ в своята орбита

14 души загинаха в Непал при протести срещу забраната на социалните мрежи

14 души загинаха в Непал при протести срещу забраната на социалните мрежи

Свят Преди 14 часа

Полицията съобщи, че подобни протести се организират и в други градове на страната

Въоръжено нападение срещу полицейски участък в Измир, има жертви

Въоръжено нападение срещу полицейски участък в Измир, има жертви

Свят Преди 14 часа

Към момента няма информация за мотивите на нападателя

ООН: Правилата на войната се пренебрегват повсеместно

ООН: Правилата на войната се пренебрегват повсеместно

Свят Преди 15 часа

Той осъди широко разпространените нарушения при пълномащабната инвазия на Русия в Украйна

Цяло племе отпада още на старта на “Игри на волята” 7 тази вечер

Цяло племе отпада още на старта на “Игри на волята” 7 тази вечер

Любопитно Преди 15 часа

Зрелищна териториална битка ще премери силите на новите претенденти от 20:00 ч. по NOVA

Бившият зам.-кмет на Варна Диан Иванов е получил заплахи за живота си

Бившият зам.-кмет на Варна Диан Иванов е получил заплахи за живота си

България Преди 15 часа

По думите му, заплахите дошли веднага, след като е депозирал в СГП заявление, че показанията му срещу градоначалника Благомир Коцев са взети под натиск