ДПС против ратификацията на нов дълг, ДБГ има изискване
Йордан Цонев   
Източник: БГНЕС

Д ПС ще гласува против ратификацията на нов дълг, каза на пресконференция днес Йордан Цонев от ДПС след съвместно заседание на ЦОБ и ПГ на Движението. Ще бъдем всички в пленарна зала и призоваваме всички, които ще гласуват против, също да бъдат в залата, допълни той.

По-рано днес от АБВ заявиха, че няма да подкрепят ратификацията на споразумение за нов заем от 16 млрд. лв.

Въпреки заявената подкрепа от Реформаторския блок, от Движения България на гражданите разпространиха позиция, в която се посочва, че депутатите от ДБГ ще гласуват в подкрепа на ратифицирането на договора за държавния дълг, с изискването икономията, която ще бъде реализирана вследствие на
по-ниските цени на финансирането, бъде насочена за изграждането на училищни спортни зали и физкултурни салони в учебните заведения в страната.

В края на миналата седмица финансовият министър Владислав Горанов обяви, че е оптимист за ратификацията на договор с четири международни банки, които да организират издаване на държавни облигации на стойност общо 8 млрд. евро.

Днес, отново след среща с Патриотичния фронт, Горанов заяви: Оставам оптимист, че здравите сили и здравият разум в тази държава ще надделее.

Горанов посочи, че до края на 2017 г. падежират близо 12 млрд. лева стари дългове и добави, че има официална информация на сайта на Министерството на финансите. Относно фискалния резерв финансовият министър каза, че на пръв поглед той може да изглежда много по-голям, защото в него са парите от Сребърния фонд и ядрените фондове - 4 млрд., и над 1,3 млрд. са вземанията от ЕС. По думите му обаче, като се премахнат тези целеви структури от фискалния резерв, реалното му измерение на разполагаем за харчене ресурс е доста по-малък.

Попитан дали разчита на подкрепа за новия дълг от ДПС, министър Горанов посочи, че е имал разговори с абсолютно всички парламентарни групи. Няма никаква логика ДПС да ме подкрепи, добави той.

От Патриотичния фронт отказаха коментар след срещата с министър Горанов. По-късно днес има заседание на парламентарната им група.

Консултациите на финансовия министър Владислав Горанов с Патриотичния фронт
Консултациите на финансовия министър Владислав Горанов с Патриотичния фронт Източник: БГНЕС

На пресконференция Йордан Цонев посочи, че аргументите ДПС да гласува против са и финансови, и икономически, и политически.

Той отбеляза, че подходът за поемане на този дълг е сгрешен и че не е била достатъчно добре обоснована необходимостта от него. Цонев допълни също, че това е признание за липса на реформи.

"Ако в следващите три години дългът ще продължи да се увеличава, няма да бъде намаляван, или няма да бъде намелен дефицитът, означава, че обещанието, с което партиите дойдоха на власт, за правене на реформи, няма да бъде изпълнено", посочи Цонев. Според него има риск дългът да се увеличи 2.7 пъти за осем години, което е най-високият темп на нарастване на дълг в ЕС и така страната се изправя пред дългова криза.

Не бяхме потърсени за никакви консултации за поемането на такова голямо дългово бреме, коментира още Цонев като отбеляза, че тези 16 милиарда лева няма да бъдат връщани от Радан Кънев, Валери Симеонов, Георги Първанов или Бойко Борисов, а от всички.

Според него е трябвало да има консултации и с опозиционните партии в парламента БСП и ДПС.

На днешното заседание от ДПС са обсъдили и темата за субсидиите на тютюнопроизводителите. Смятаме, че има проблеми със субсидиите и проблемът се нарича
референтен период, отбеляза Имамов. Той посочи, че политиката на ЕС не е да стимулира производството на тютюн, а да стимулира спирането на това производство.

Ние сме правили многократни опити да променим т.нар. референтен период, така че работещите сега тютюнопроизводители да могат да получават директно своите
субсидии, каза Имамов и призова управляващите да предприемат мерки да се промени референтният период. Ние сме категорични, че този отрасъл има бъдеще в България, заяви Имамов.

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Европейците призоваха САЩ да продължат натиска върху Русия

Европейците призоваха САЩ да продължат натиска върху Русия

Свят Преди 41 минути

Коалицията на желаещите ще продължи да подкрепя Украйна

Окончателно: 27 години затвор за Жаир Болсонаро

Окончателно: 27 години затвор за Жаир Болсонаро

Свят Преди 52 минути

Болсонаро беше осъден през септември за неуспешен опит за организиране на преврат

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 2 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 2 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 2 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 2 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 3 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 3 часа

Всички задържани са от парижкия регион

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 3 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 4 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 4 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 4 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20

Снимката е илюстративна

Мълчание от Москва - но исканията на Русия не са се променили

Свят Преди 4 часа

Досега не е имало реакция от Кремъл относно съгласието на Украйна с мирното предложение на САЩ

Путин пристигна в Киргизстан преди срещата на военния алианс, ръководен от Русия

Путин пристигна в Киргизстан преди срещата на военния алианс, ръководен от Русия

Свят Преди 4 часа

Путин беше посрещнат от президента на Киргизстан Садир Жапаров

<p>Британците смятат, че Тръмп е пречка за мира в Украйна</p>

Британците смятат, че Доналд Тръмп е пречка за мира в Украйна

Свят Преди 4 часа

Половината от участвалите в проучване на More in Common смятат, че Тръмп възпрепятства мирните усилия, срещу 21 процента, които вярват, че той ги подпомага

<p>Мрачни настроения сред жителите на Киев заради мирното предложение</p>

"Може да изглежда като спасение, но не е": Мрачни настроения сред жителите на Киев заради мирното предложение

Свят Преди 5 часа

Американски служител заяви, че Украйна се е съгласила на сделка за прекратяване на войната с Русия