9
Ци ите на парното в София могат да тръгнат нагоре, заяви новият министър на икономиката енергетиката и туризма (МИЕТ) Трайчо Трайков днес пред журналисти.Според Трайков решението на Петър Димитров да замрази цените на електроенергията е довело до допълнителни загуби от 60 млн. лв. за "Топлофикация – София".
Всичко това поставя под въпрос шансовете за оцеляване на дружеството, въпреки, че сега една от целите е да се подобри събираемостта на сметките. В дългосрочен план съществуват два варианта за "Топлофикация – София", заяви Трайков.
Ще се търси ангажиране със стратегически инвеститор или дружеството ще се върне към Софийска община. Необходимо е да се направи анализ на разходите и да се подобри събираемостта на сметките, каза още той.
Може например енергийните помощи да отиват директно към енергийните дружества, а не към потребителите. Необходим е солиден стратегически инвеститор който да вложи пари в дружеството.
Една инсталация за когенерация например струва стотици милиони евро, допълни Трайков. На пресконференцията днес
новият министър обяви заместниците си.
Тe са Мая Христова, Евгени Ангелов и Иво Маринов.
Мая Христова, икономист с дългогодишен консултантски опит в областта на проектния мениджмънт, стратегическото и регулаторно консултиране за дружества от частния сектор, ще отговоря за енергетиката.
Евгени Ангелов, който има 8-годишен стаж в Европейската банка за възстановяване и развитие в Лондон е с ресор икономика.
Иво Маринов ще отговаря за туризма. Той е специализирал в туристически маркетинг и мениджмънт, подготовка на стратегии за развитие и информиране на политики в сферата на туризма в САЩ, Дания и Япония.
За АЕЦ "Белене"
позицията на икономическия министър е, че на първо време ведомството трябва да получи най-точен информиран анализ.
Ако проектът и строителството ще струват около 10 млрд. евро, запита той, какви биха били другите разходи и дали ще има пазар за енергията на тази мощност.
Според него 400-те млн. евро, похарчени до момента за централата, са твърде крупна сума, а резултат няма.
Финансовия ангажимент на България за "Набуко" не е толкова страшен, а за "Южен поток" проблемът е в технологичното проучване.
Моментът за приватизацията на "Булгартабак" е изпуснат,
но ако се действа бързо и в кратки срокове, процедурата може да продължи, заяви министърът. Възможно е да се пристъпи към търг с явно наддаване с неотменимото условие да се осигури изкупуването на тютюна.
За бъдещето на "Български енергиен холдинг" Трайков каза, че то зависи от резултатите от одитите и проверките на всички нива там.
На България е крайно необходима нова енергийна стратегия,
която ще бъде готова до октомври, за да бъде приета след това от Народното събрание, заяви Трайков.
Основна цел на министерството е на първо време съкращаване на разходите. Възможно е да бъдат спестени 8 млн. лв. до края на годината.
Драстично ще се съкратят разходите за политическия кабинет. Намалението там ще бъде с 53%, което предвижда намаляване на състава от 24 на 11 души при новата структура на министерството.
На въпрос каква е позицията му
за "Кремиковци"
Трайков заяви, че то е почти изцяло частно дружество и правилният подход е дистанциране на държавата от проблема с него.
Министърът допълни, че независимо от това следващата седмица може да има среща на премиера Борисов с представители на облигационерите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!