Борисов: Жените са по-прилежни от мъжете
Председателката на Асоциацията на жените в ЕНП Дорис Пак (л), Бойко Борисов и председателката на ЖЕНИ ГЕРБ д-р Геновева Алексиева (снимка от учредителната конференция на ЖЕНИ ГЕРБ, юли 2008 г.)   
Източник: БГНЕС/Гергана Костадинова
68
Бг гарският министър-председател Бойко Борисов, който има зад гърба си кариера на телохранител, пожарникар и инструктор по карате, едва ли изглежда като поддръжник на феминизма.

Но през последните месеци някогашният представител на силовите професии предложи доста жени за ръководни постове, което някои определят като сексуална революция в тази доминирана от мъжете страна, пише Дан Билефски от в. "Ню Йорк таймс" ( nytimes.com).

"Жените са по-прилежни от мъжете, и минават без дълги обеди и ходене до бара", така вестникът цитира Борисов, който сочи като пример за жена майка си и германската канцлерка Ангела Меркел.

"Жените имат по-силни характери от мъжете, защото когато кажат "не", това значи "не", и не са толкова корумпирани", заявява бившият кмет на София.

Според някои критици решението на Борисов да вкара повече жени в политиката е цинична тактика, с която да се подобри образа на тази бедна и прочута с корупцията си балканска страна. Други обаче настояват, че засилването на женското присъствие в обществения живот на България достига нови висоти въпреки доминиращата роля на мъжете, отбелязва вестникът.

В момента не малко висши постове в България се заемат от жени - министърът на правосъдието, кметът на столицата, председателят на парламента, кандидатът за еврокомисар за хуманитарната помощ са все представителки на нежния пол.

Миналата година генерален директор на ЮНЕСКО стана българската дипломатка Ирина Бокова, която победи в надпреварата за поста египетския министър на културата Фарук Хосни.

На изборите за Европейски парламент през 2009 г. 60 процента от предложените от партията на Борисов кандидати бяха жени.

Българският министър-председател твърди, че жените са тайното му оръжие в борбата срещу беззаконието.

Заместник-главният прокурор Камен Ситнилски изтъква, че досега в страната не е имало наказателно дело за корупция срещу жена. "Трудно е да се приеме, но жените са по-малко податливи на корупция от мъжете и са по-почтени", цитира вестникът думите на Ситнилски.

Когато става дума за жените на ръководни длъжности, някои предпочитат да отдават повече важност на равенството между половете, а не на по-голямата благонадеждност на жените. Изказват се мнения, че жените са по-морални от мъжете, докато други смятат, че жените не са по-некорумпирани от мъжете, а просто по-малко са подлагани на проверки, тъй като не са в кръговете, където процъфтява корупцията, коментира "Ню Йорк таймс".

Според социолози корените на наблюдаваното напоследък в България засилване на ролята на жените в политиката може да се проследят до времето на комунизма, който наблягаше на равенството между жените и мъжете.

"Ню Йорк таймс" цитира директора на Центъра за изследвания и политики за жените Татяна Кметова, която заявява, че при комунизма се е очаквало жените да работят наравно с мъжете и често представителите на двата пола получавали еднакво заплащане.

По думите й в България никога не е имало феминистко движение, а в края на 70-те години страната е имала най-високия процент на работещи жени в света.

"При комунизма жените в България бяха представени в почти всички области на живота, от ръководители на заводи до медици", казва тя.

Не всички в България са убедени, че издигането на жени на висши постове е мъдро, отбелязва вестникът. Според заместник-кмета на София Минко Герджиков това може да се окаже недостатък във време на криза.

"Големият проблем е, че жените повече се поддават на емоции от мъжете и управлението им се основава повече на интуиция, отколкото на факти. По време на криза една жена много бързо може да се превърне от политик в човешко същество, а това може да бъде лошо", казва той.
Коментари 68
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

68 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Снимката е илюстративна

5 начина да разтоварите стреса на работа и да си починете

Любопитно Преди 36 минути

Стресът на работното място се отразява по много начини на нашето ежедневие

Борислав Сарафов

ВСС няма да образува производство срещу Борислав Сарафов

България Преди 1 час

В четвъртък ВСС ще гледа отстраняването на Иван Гешев

пазар

Гореща вълна, която се появява веднъж на 200 години, обхвана Южна Азия

Технологии Преди 3 часа

„Ако получа топлинен удар, ще бъда принуден да спра да шофирам, за да се възстановя“

Снимката е илюстративна

Астрономи регистрираха ново слънчево изригване от висок клас

Свят Преди 3 часа

След проверка е установено, че основният му поток не е насочен към Земята

Ердоган говори с Путин и Зеленски за "Каховка"

Ердоган говори с Путин и Зеленски за "Каховка"

Свят Преди 3 часа

Москва и Киев си размениха обвинения за разрушаването на стената на хидроенергийния язовир

НАТО праща още 500 войници в Косово

НАТО праща още 500 войници в Косово

Свят Преди 3 часа

Столтенберг: Поставихме допълнителен резервен батальон в повишена бойна готовност

Осемнайсет мигранти са открити мъртви в камион край София

Разбиха мрежа за трафик на мигранти в Германия и Румъния

Свят Преди 4 часа

По време на мащабната акция в Румъния, в района на Тимишоара, Арджеш и Арад, бяха претърсени жилища, в които са били настанени мигранти

"Някой ще бъде уволнен“: Бионсе танцува с дефектен тоалет (ВИДЕО)

"Някой ще бъде уволнен“: Бионсе танцува с дефектен тоалет (ВИДЕО)

Любопитно Преди 4 часа

Част от тоалета на дивата започна да се разпада по време на хореографията ѝ

Снимката е илюстративна

"Пирамида на времето": Германците строят нещо мащабно, което ще завърши през 3183 г.

Любопитно Преди 4 часа

Бетонни блокове, всеки от които тежи шест тона, се поставят на всеки 10 години

Назначиха Румен Спецов за директор на НАП

Назначиха Румен Спецов за директор на НАП

България Преди 4 часа

МС освободи Борис Михайлов от длъжността изпълнителен директор на Националната агенция за приходите

<p>Депутат от ГЕРБ за поискания имунитет: Заради развод е</p>

Даниел Александров за поискания имунитет: Заради развод е

България Преди 4 часа

Александров: Нищо от това не е вярно, стоя зад името си и всичко ще се докаже в съда

.

Какво да правим при земетресение?

България Преди 5 часа

МВР и Националният институт по геофизика, геодезия и география - БАН предоставят полезна информация на гражданите за превантивни действия в случай на сеизмичен трус

о

Пловдивчани излязоха от домовете си след земетресението

България Преди 5 часа

В момента изчакват да мине известно време, преди да се върнат обратно в апартаментите си

<p>Божанков: Избраха Пеевски заради &quot;Възраждане&quot;</p>

Явор Божанков: Избраха Пеевски заради "Възраждане"

България Преди 5 часа

Божанков: Искат да наложат със сила дневен ред, това няма да се случи

Снимката е илюстративна

Най-силната захапка: Мъж се спаси от смъртоносните челюсти на крокодил

Любопитно Преди 5 часа

Маркъс Макгоуън разтворил челюстите на влечугото, преди то да успее да се вкопчи още по-силно