Борисов спря промени в закон след скандал
Премиерът на влизане в парламента   
Източник: Петко Налбантов, БГНЕС

Премиерът Бойко Борисов неочаквано посети Народното събрание, за да промени гласуваните на първо четене поправки в Закона за приватизация и следприватизационен контрол.

Според тях се даваше възможност на областните управители да продават имоти частна държавна собственост с данъчна оценка под 500 хил. лв.

Областните управители ще могат да продават имоти - частна държавна собственост, до 10 хил. лв., съобщи пред журналисти премиерът в кулоарите на парламента.

Той посочи, че за това са се уточнили с депутати от ГЕРБ и ще бъде внесено като предложение между първото и второто четене на измененията в Закона за приватизация и следприватизационен контрол.

На въпрос към новия зам.-председател на НС Анастас Анастасов каква е причината за изненадващото посещение на премиера, той каза: "В повече дойдоха изказванията за лобизъм”.

От сутринта направих бърза консултация с областните управители, всъщност до 10 хил. лв. са масовите случаи, които се бавят през Агенцията за приватизация, посочи премиерът Борисов.

Затова с парламента имаме абсолютно единно мнение и депутатите от ГЕРБ днес ще го предложат между първото и второто четене - областните управители да могат да продават имоти до 10 хил. лв., добави той.

По думите му до преди три месеца прагът е бил 500 хил. лв. и това не е новост, сега за областните управители става до 10 хил. лв.

Депутатът от ГЕРБ Делян Добрев поясни, че масовите случаи са на продажба на земеделски земи, които са с данъчна оценка от 1000 лв.

По думите му нелогично е за такива имоти хората от селата да идват в Агенцията за приватизация, за да купуват тръжна документация и да участват в тръжна процедура. По-рано днес

Сините поискаха оставката на председателя на комисията по земеделието и горите

Десислава Танева. Според "Синята коалиция" Танева системно злоупотребявала с поста си и внасяла лобистки закони.

Като пример депутатите дадоха внасянето на законопроекта за промени в закона за собствеността и ползването на земеделската земя. Един от текстовете в закона, който предизвика обвинения в лобизъм, беше оттеглен вчера.

Текстът, който беше приет в пленарната зала на първо четене, даваше право на арендаторите на първи купувачи на земеделски земи.

Танева отрече, че се е отказала от този текст под натиска на премиера Бойко Борисов. По-късно в кулоарите на парламента премиерът Бойко Борисов заяви, че няма да подкрепи оставка от страна на Танева.

Коалиция за България подкрепи искането на Синята коалиция

за оставката на председателя на парламентарната комисия по земеделие и гори Десислава Танева. Лидерът на червените Сергей Станишев посочи, че именно от КБ са посочили лобисткия характер на проекта за изменение на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, внесен от Танева, както и кого обслужва той.

Очевидно от Синята коалиция се стремят да не изпуснат темата за лобизма и за това предприемат някакви допълнителни действия, добави Станишев.

Според него обаче трябва да си подаде оставката и министърът на земеделието Мирослав Найденов заради внесения законопроект за опазване на земеделските земи, свързан с възобновяемите източници. Според представителите на Коалиция за България той също е "характерен лобистки закон".
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Днес почитаме Св. Емилиан&nbsp;Доростолски, кой има имен ден</p>

Днес почитаме Свети Емилиан: Мъченикът от Доростол, който се опълчи на империята

Любопитно Преди 44 минути

Той е живял в град Доростол по времето на император Юлиан (360-363 г.)

Промяната идва след рокада в украинското Министерство на отбраната

Зеленски назначи нов временен ръководител на Службата за сигурност на Украйна

Свят Преди 1 час

Досегашният първи заместник-председател Олександър Поклад поема временно ръководството на СБУ, след като Евген Хмара беше назначен за изпълняващ длъжността министър на отбраната

Тимъти Шаламе

„Лятото на спортните крале“: Тимъти Шаламе и Дейвид Бекъм се срещнаха на Световното първенство

Любопитно Преди 1 час

Двамата бяха сред звездните гости на двубоя между Франция и Испания, но впечатлиха с напълно различни модни визии

Хората започнаха да си помагат често с ИИ за създаване на текстове, но има как да се различи ясно човешкия текст от този, създаден с ИИ

Малката фраза, която издава ИИ и която хората вече копират

Любопитно Преди 1 час

Ако пиесата „Юлий Цезар“ беше дебютирала тази година, Уилям Шекспир можеше да бъде обвинен, че я е написал с помощта на изкуствен интелект

САЩ удариха Иран за седма поредна нощ

САЩ удариха Иран за седма поредна нощ

Свят Преди 9 часа

Ударите са предназначени да продължат да влошават иранските военни способности

Много жертви и десетки изчезнали в Китай след свлачище

Много жертви и десетки изчезнали в Китай след свлачище

Свят Преди 9 часа

Голямо количество скали и почва са се срутили по склона, погребвайки над 10 сгради

Президентът на РС Македония призова за анулиране на Втория протокол с България

Президентът на РС Македония призова за анулиране на Втория протокол с България

Свят Преди 10 часа

Силяновска: Трябва да се анулира източникът на пречките, а това е Протокол 2

Откриха фентанил и кокаин в тайник в радио на кола в София

Откриха фентанил и кокаин в тайник в радио на кола в София

България Преди 10 часа

Задържан е и така нареченият "готвач" в квартал "Слатина"

Kом. Мартин Цурински

Цурински: Ако не всеки втори, то всеки трети шофьор на камион е в нарушение

България Преди 10 часа

От началото на акцията на СДВР са проверени над 160 камиона, съставени са 13 акта и над 60 фиша

Демерджиев: Предоставихме на САЩ данни за заобикаляне на санкциите „Магнитски“

Демерджиев: Предоставихме на САЩ данни за заобикаляне на санкциите „Магнитски“

Свят Преди 11 часа

По думите на министъра внушителен брой хора и компании подпомагат санкционирани лица да избегнат ограниченията

Радев похвали партньорството с „Райнметал“

Радев похвали партньорството с „Райнметал“

България Преди 11 часа

Премиерът Румен Радев приветства интереса на германския бизнес към България

Въоръжен мъж откри огън по полицаи в Дания

Въоръжен мъж откри огън по полицаи в Дания

Свят Преди 12 часа

Към момента мотивът за засадата не е известен

Криминалният психолог Неделчо Стойчев в Телеграфно подкастът: Похитителят Асен има психопатни черти

Криминалният психолог Неделчо Стойчев в Телеграфно подкастът: Похитителят Асен има психопатни черти

България Преди 12 часа

Стилът му на живот е да се впие като паразит в някое семейство

Проф. дн Иванка Мавродиева

Проф. Иванка Мавродиева с анализ на политическата реторика около Киевската декларация

България Преди 12 часа

Експертът по реторика обяснява как политическите послания и начинът на комуникация променят обществения дебат

Украйна превърна Азовско море в гробище, Русия се готви за мобилизация

Украйна превърна Азовско море в гробище, Русия се готви за мобилизация

Свят Преди 13 часа

''Птиците на Мадяр'' през последните десет дни са ударили 147 кораба, свързани с Русия

Мощно земетресение с магнитуд 7,3 удари Мексико

Мощно земетресение с магнитуд 7,3 удари Мексико

Свят Преди 14 часа

Обявена е опасност от вълна цунами