Борисов обеща да съгласува с НС всяко решение за война
Бойко Борисов   
Източник: Боби Тошев/БГНЕС

П ремиерът Бойко Борисов заяви, че поема ясен ангажимент да съгласува всяко искане към България и решение за участие във военен конфликт с парламента.

„Темата за военни действия, военно участие, няма и партия, която би могла да си присвои правото да го вземе като решение. Поемам ангажимент към всички вас всяко искане към България да бъде свеждано първо в НС и ако трябва да се вземат решения, тогава да гласуваме и обсъждаме и да ги вземаме“, заяви Борисов по време на днешния блиц контрол в Народното събрание.

По думите му няма взето решение за разполагане на тежко въоръжение на НАТО в България.

„Министър Ненчев отива на среща на НАТО в Брюксел. Дал съм категорична разпоредба. За наше най-голямо съжаление войната се разраства в чудовищни размери. От другата страна имаме „Ислямска държава“, бежанци от Сирия, нищо не ни гарантира, че и от там няма да тръгнат хора да бягат“, заключи Борисов и добави, че голямата му надежда е всичко това да приключи.

„На срещите (с генералния секртар на НАТО, с външния министър на Великобритания и с държавния секретар на САЩ – бел.ред.) категорично ясно и точно съм казал, че

България не бива да бъде въвличана в подобен конфликт.

Народът е миролюбив, това не може да е популярна тема. Единствената тема, по която е говорено, са тези изнесени щабове, но те са логистични, не са свързани с военна техника“, категоричен бе Борисов.

„На министър Ненчев категорично съм му казал да не поема ангажименти. Ако има такива ще дойдем в парламента и ще кажем какви са. Не сме оторизирани от народа да вземем такива решения“, посочи още премиерът и подчерта, че България не иска война с Русия.

Борисов приветства предложението на депутата от БСП Янаки Стоилов за изпращане на хуманитарна помощ в Украйна

и уточни, че правителството ще го организира.

„Има хора, мизерстват, длъжни сме да го направим. На разположение съвместно МС и НС да направим необходимото за хората, които са там. Тук сме длъжни и би било хубаво да отидат хуманитарни конвои“, каза още Борисов.  

„Възразявам в България да бъдат разположени нови части, особено в контекста на разбирането за фронтовите държави.

Смятам, че България не бива да допуска да стане територия за база на атаки срещу наши съседи“,

това заяви по време на среща с медиите лидерът на АБВ и президент в периода 2002 – 2012 г. Георги Първанов.

Той критикува начина, по който военният министър „се разправя морално и законово с военното разузнаване“ в момент, в който България има нужда от укрепване на своите служби.

По думите на Първанов България трябва да разгледа и възможността за въвеждане на облекчен режим за получаване на гражданство за сънародниците ни, живеещи в Украйна.

„На територията на тази държава има множество хора със силно българско самосъзнание и ние трябва да сме готови да посрещнем тези от тях, които решат да потърсят закрила у нас“, призова той.

По-рано днес от „Атака“ внесоха предложение за промени в Закона за българското гражданство, с които да се даде възможност на сънародниците ни в Украйна, ако искат да станат български граждани, това да се случи по облекчена процедура. По думите на лидера на партията Волен Сидеров така ще бъдат защитени интересите на българите в Украйна.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Симфония от вкусове осигури звездната победа на Евгени Генчев в Hell’s Kitchen

Симфония от вкусове осигури звездната победа на Евгени Генчев в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 3 часа

Спирова и Денисиньо ще се борят за голямата награда от 50 000 евро

Нетаняху е провел тайна среща с президента на ОАЕ

Нетаняху е провел тайна среща с президента на ОАЕ

Свят Преди 3 часа

Иран е атакувал ОАЕ повече от всяка друга държава

Прецедент: Конгресът финтира Тръмп с милиарди за Украйна

Прецедент: Конгресът финтира Тръмп с милиарди за Украйна

Свят Преди 5 часа

Законопроектът предвижда отпускането на 1,3 милиарда долара за помощ за сигурност на Украйна и до 8 милиарда долара допълнителна подкрепа

Прокуратурата поиска 7 години затвор за Никола Саркози

Прокуратурата поиска 7 години затвор за Никола Саркози

Свят Преди 5 часа

Саркози, който управлява Франция от 2007 до 2012 г., отрича да е извършил нарушение

Николай Младенов: Примирието в Газа се спазва

Николай Младенов: Примирието в Газа се спазва

Свят Преди 7 часа

По думите му от „Хамас“ не се изисква „да изчезне като политическо движение“

Словакия затвори границата си с Украйна

Словакия затвори границата си с Украйна

Свят Преди 7 часа

От съображения за сигурност всички гранични пунктове по границата с Украйна са затворени

Прокурорската колегия почна дисциплинарно производство срещу Емилия Русинова

Прокурорската колегия почна дисциплинарно производство срещу Емилия Русинова

България Преди 8 часа

Прокурорската колегия на ВСС отказа да образува производство срещу Сарафов

Освободиха началника на ДНСК от поста

Освободиха началника на ДНСК от поста

България Преди 8 часа

За временно изпълняващ длъжността е назначен инж. Георги Даракчиев

Звездата от „Спасители на плажа“ Брукс Нейдър скъса роклята си преди появата на червения килим

Звездата от „Спасители на плажа“ Брукс Нейдър скъса роклята си преди появата на червения килим

Любопитно Преди 8 часа

Моделът и актриса Брукс Нейдър преживя критичен момент преди появата си на Fox Upfronts 2026. 29-годишната звезда, която влиза в ролята на Селене в новия римейк на „Спасители на плажа“, едва не остана без тоалет буквално четири минути преди началото

Големият триумф на Кейт Мидълтън: Принцесата омагьоса Италия при първата си поява зад граница след рака (СНИМКИ)

Големият триумф на Кейт Мидълтън: Принцесата омагьоса Италия при първата си поява зад граница след рака (СНИМКИ)

Любопитно Преди 9 часа

„Безсъмнено това е огромен момент за принцесата“, заяви съветник на принцесата на Уелс, която не е осъществявала официална визита в чужбина, откакто обяви диагнозата си рак

Мобилизация за „подготовка за война“ почна в Беларус

Мобилизация за „подготовка за война“ почна в Беларус

Свят Преди 9 часа

Лукашенко: Всички се подготвяме за война

Шофьор кара в насрещното на автомагистрала „Тракия”

Шофьор кара в насрещното на автомагистрала „Тракия”

България Преди 9 часа

Водачът е установен- жител на град Пловдив

Русия постави условие за преговори за мир с Украйна

Русия постави условие за преговори за мир с Украйна

Свят Преди 9 часа

Зеленски трябва да заповяда на украинските сили да сложат оръжие

„Мадуромаксинг“: Марко Рубио облече емблематичния анцуг на Мадуро

„Мадуромаксинг“: Марко Рубио облече емблематичния анцуг на Мадуро

Свят Преди 9 часа

Държавният секретар Марко Рубио предизвика фурор в социалните мрежи, появявайки се на борда на Air Force One със същия спортен екип Nike, с който беше облечен венецуелският диктатор Николас Мадуро в момента на неговото залавяне от американските сили

Готви се нова оставка на министър в Лондон

Готви се нова оставка на министър в Лондон

Свят Преди 10 часа

Стийтинг е дал ясно да се разбере, че е решен да се кандидатира за лидер на Лейбъристката партия

Тръмп кацна в Китай с армия от милиардери и грандиозен блясък, за да спасява петрола от войната в Иран

Тръмп кацна в Китай с армия от милиардери и грандиозен блясък, за да спасява петрола от войната в Иран

Свят Преди 10 часа

САЩ и Израел са във война с Иран, а Тръмп пристигна в Китай на съдбоносна среща със Си Дзинпин. Заедно с него кацнаха Илон Мъск, Тим Кук и шефът на Nvidia, докато Пекин блокира площадите под драконовски мерки за сигурност