Ангела Меркел идва на посещение у нас
Източник: ЕПА/БГНЕС
Не еднодневно работно посещение у нас пристига канцлерът на Германия Ангела Меркел.

Визитата е по покана на премиера Бойко Борисов. В програмата на Ангела Меркел са предвидени среща "на четири очи" с премиера Борисов, разговори между двете делегации и съвместна пресконференция.

На официална церемония в Археологическия музей Ангела Меркел ще бъде удостоена с почетното звание "Доктор хонорис кауза" на Русенския университет "Ангел Кънчев".

Федералният канцлер ще има среща с президента Георги Първанов, който ще я награди с орден "Стара планина" с лента.

Меркел ще получи най-висшето държавно отличие

за особено големия си принос за развитието на българо-германските отношения и за изключителните си заслуги за присъединяването на България към ЕС, както и за разрешаване на казуса с българските медици в Либия и за завръщането им в България.

По време на визитата си Ангела Меркел ще изнесе публична лекция пред участниците в икономическия форум България - Германия в София.

Първата жена-канцлер на Германия, Ангела Доротея Меркел, е родена на 17 юли 1954 г в Хамбург.

Баща й, Хорст Каснер, пристига в града от Източен Берлин да учи теология, жени се и след завършване на образованието си се връща в ГДР с жена си и тримесечната дъщеря, като служи като пастор в Темплин - малък град близо до Берлин.

От баща си, наричан "червения Каснер" за симпатии към социалистическите идеи, бъдещият канцлер е наследила способността си да действа, лавирайки между противоположни сили, коментира Би Би Си.

В училище Ангела се проявява като прилежна ученичка и на два пъти печели олимпиади по математика на бившата ГДР.

Въпреки че се интересува от поезия, след училище отива да учи физика в Лайпциг. Там се запознава с Улрих Меркел, за когото се омъжва.

През 1978 г получава докторска степен по физика,

но въпреки отличните оценки, има проблеми с намирането на работа - вероятно заради бележки в досието й от Щази, че е склонна към "политидеологически диверсии" и симпатии към полската "Солидарност".

В Берлин Меркел работи в Института по физикохимия към академията на науките на ГДР и даже е комсомолски секретар по агитацията и пропагандата.

От 1990 г. Меркел е член на Християндемократическата партия. Падането на Берлинската стена обаче е изненада за нея. По това време тя продължава спокойно работата си в института, като смята, че провеждащите се дискусии "няма да доведат до нищо".

Две седмици по-късно обаче става говорител в правителството на Лотар де Мезер.

Носят се слухове, че скоро след идването си на власт де Мезер изпраща Меркел в Москва, за да разбере какво говорят хората по улиците и какво е настроението.

При връщането си тя разказала, че настроението е лошо, след което премиерът решава да ускори преговорите с Кремъл.

От този момент започва политическата й кариера

Тя влиза в партията и става член на Бундестага, а след година става и заместник-председател на партията.

Де Мезер лично я запознава с Хелмут Кол, който я прави министър по проблемите на жените и младежите, а от 1994 г - и министър на околната среда.

По това време скандал с използването на хеликоптер на Бундесвера за посещения на собствената вила на Меркел едва не проваля политическата й кариера.

През 1998 г консерваторите търпят поражение на изборите, а Меркел губи министерското си кресло. Същата година тя се омъжва повторно - за професора по химия Йоахим Зауер.

След като Хелмут Кол напуска политиката заради скандала с "черната каса", Меркел става генерален секретар на партията, а от април 2000 г - неин председател.

От есента на 2002 г тя оглавява фракцията на консерваторите в Бундестага, но те издигат като кандидат за канцлер Едмунд Щойбер, който губи на изборите срещу Герхард Шрьодер.

През 2005 г. Ангела Меркел става

първата жена, заемала някога поста на германски канцлер

В речта си при встъпване в длъжност тя дефинира приоритетите си, като обещава да върне на Германия статуса на европейски промишлен лидер.

Меркел пое управлението на Германия в ситуация, при която безработицата достигаше 11%, бюджетният дефицит нарастваше, а икономиката изпадаше в застой, а системите на здравеопазването и общественото осигуряване имаха нужда от реформа.

Всичко това обаче се спъваше от пословичната германска бюрокрация, за модернизацията на която призова Меркел.

Някои коментатори бяха склонни да обясняват успеха й с нейната "женска логика".

Други отбелязват способността на Меркел да формулира проблемите философски. А трети са на мнение, че главната й черта е желязното самообладание и способността да отстъпи, за да може след това да настъпи с подновена сила.

Във всеки случай никой не отрича способността й

да се възползва от противници, които я подценяват

През 2009 г Меркел влезе в коалиция с неоконсервативните Свободни демократи. Популярността й започна да намалява, докато избирателите смятат, че партиите от коалицията водят вътрешни борби.

По-рано тази година германският канцлер беше подложена на критики за колебанията си да окаже помощ на Гърция и на еврото, и дори беше обвинявана, че е поставила интересите на Германия над тези на Европа.

Говори се, че консерваторите и пазарните либерали в собствената й партия са търсели неин заместник. Очевидно, засега не е намерен такъв. 

Майка за сетен път уговаря детето си да заспи: - Край, заспивай вече! И не дай си Боже, още веднъж чуя "мамо"! След десет минути:…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
BG-ALERT с предупреждение за интензивни валежи

BG-ALERT с предупреждение за интензивни валежи

България Преди 31 минути

Опасност при оранжев код за райони от област Ямбол и Бургас

Мерц заплаши Русия и обяви, че Украйна не е готова за НАТО

Мерц заплаши Русия и обяви, че Украйна не е готова за НАТО

Свят Преди 38 минути

Мерц: Призоваваме Русия най-после да тръгне по пътя на истинските мирни преговори

Две двойки отпадат на крачка от финала в “Един за друг”

Две двойки отпадат на крачка от финала в “Един за друг”

Любопитно Преди 4 часа

Сетивата и страховете на влюбените определят тяхното бъдеще в любовната надпревара

Затвор за двамата български моряци за трафик на кокаин

Затвор за двамата български моряци за трафик на кокаин

Свят Преди 4 часа

На борда бяха намерени около 300 килограма кокаин

Робърт Кенеди-младши

Робърт Кенеди-младши: Убиецът на баща ми е друг

Свят Преди 4 часа

Когато 71-годишният Кенеди-младши препоръча на Калифорнийския съвет за условно освобождаване Сирхан да бъде освободен условно през 2021 г. - 16-ият път, когато се изправя пред съвета – шест от неговите братя и сестри, водени от майка им, остро осъдиха решението

Ескалация, Унгария изгони дипломати в Украйна

Ескалация, Унгария изгони дипломати в Украйна

Свят Преди 4 часа

Украйна е задържала двама предполагаеми унгарски шпиони

Джеймс Фоли

Почина режисьор на „50 нюанса сиво“

Любопитно Преди 5 часа

Той режисира продълженията на хитовия филм и клипове на Мадона

ЕС създава трибунал за руските лидери заради Украйна

ЕС създава трибунал за руските лидери заради Украйна

Свят Преди 5 часа

Кая Калас: Няма място за безнаказаност

Wosh MC: Мечтая за спокоен живот с музика, двор и градина

Wosh MC: Мечтая за спокоен живот с музика, двор и градина

Любопитно Преди 5 часа

В разговор с Митко Павлов в подкаста „Разкошно“, изпълнителят сподели лични размисли за посоката на творчеството си и живота

Костадинов от Червения площад в Москва - "Ще възродим България!"

Костадинов от Червения площад в Москва - "Ще възродим България!"

България Преди 5 часа

Лидерът на "Възраждане" сподели снимки от парада в Москва, на които се вижда, че е сред публиката на събитието

Лидерът на "Величие" атакува "Възраждане"

Лидерът на "Величие" атакува "Възраждане"

България Преди 5 часа

Михайлов: Избирателите на "Възраждане“ имат "неотложна нужда“ нещо да се случи с правителството

Избраха Борислав Божинов за председател на Комисията за защита на личните данни

Избраха Борислав Божинов за председател на Комисията за защита на личните данни

България Преди 6 часа

За членове на комисията бяха избрани Василка Рангелова, Ивайло Станев, Цветана Червенякова-Илиева, Цветелин Софрониев

<p>Кристина Апългейт призна, че вече не излиза от дома си</p>

Кристина Апългейт призна, че вече не излиза от дома си заради множествената склероза

Любопитно Преди 6 часа

„Първото нещо, което чувам от хората, е как го получихте? Това означава, че трябва да съм направила нещо лошо в живота си, за да имам това заболяване, че сам съм си го причинила", споделя актрисата

Напрежение и остри реплики в първия дебат между Джордже Симион и Никушор Дан

Напрежение и остри реплики в първия дебат между Джордже Симион и Никушор Дан

Свят Преди 6 часа

Дебатът се състоя преди втория тур на президентските избори, насрочен за 18 май

,

Как Менгеле живя необезпокоявано в Южна Америка

Свят Преди 6 часа

Той е един от най-големите престъпници на нацисткия режим, който живее спокойно и след края на войната

Конституционният съд на Румъния потвърди първия тур

Конституционният съд на Румъния потвърди първия тур

Свят Преди 6 часа

Джордже Симион получи 3 862 761 гласа, или 40,96 процента