Меркел: Германия ще оценява постиженията на България справедливо
Посрещането на българския премиер от Меркел   
Източник: БГНЕС

Германия ще оценява по справедлив начин постиженията на България в желанието й за присъединяване към Шенген, посочи Ангела Меркел пред журналисти след срещата си с българския премиер Бойко Борисов в Берлин.

На въпрос дали Германия ще подкрепи България за присъединяване към зоната ERM2, която се явява като "чакалня" за присъединяване към еврозоната, Меркел отговори, че по този въпрос решение ще вземе Европейската централна банка (ЕЦБ).

Тя обаче обеща, че Германия ще бъде справедлива към България и ще оцени нейните заслуги при изпълнението на финансовата дисциплина.

Двете страни имат големи възможности за сътрудничество по въпроси, които засягат Европейския съюз, както и в икономическата област, посочиха Борисов и Меркел.

Федералният канцлер подчерта, че правителството на България води проевропейска политика.

Новото правителство на България ще  работи така, така че няма да се срамувате, че сте дали подкрепата си за нас, каза  Борисов на Ангела Меркел по време на пресконференцията.

На срещата си Бойко Борисов и Ангела Меркел са обсъдили развитието на правовата държава,  борбата с корупцията и организираната престъпност в България.

Пред германския канцлер българският премиер Бойко Борисов е изтъкнал мерките, които правителство предприема в борбата с изграждането на специализирани звена, промените в Наказателния кодекс (НК).

Борисов благодари за справедливото отношение към България по отношение на нейния напредък.

И също посочи, че когато става дума за България, е хубаво да се гледа конкретно развитието на нашата страна.

"Благодаря, защото не е справедливо. Нашето правителство полага много усилия – 3% бюджетен дефицит, затяга колана и в същото време ни сравняват с Гърция и Румъния", каза българският премиер.

За развитие на двустранното икономическо сътрудничество е важно да има доверие и надеждност, например в съдебната система, каза Меркел.

Ние знаем, че България има планове за големи инфраструктуни проекти, включително в енергетиката и можем да участваме в тях, допълни тя.

По отношение на германските инвестиции в България Меркел заяви, че най-важното за немския бизнес е доверието в правосъдната система в България и осъществяването на някои големи съвместни проекти.

Германският канцлер Ангела Меркел е поела ангажимент да съдейства за среща на българските министри в следващите няколко седмици със големите германски енергийни концерни за изграждането на АЕЦ "Белене".

До 2-3 седмици предстои да бъде завършен анализът на моментното състояние на "Белене" съобщи Борисов.

Българският министър-председател посочи още, че България търси и желае партньори от Германия, Франция и Италия за проекта и ще стартира съответната процедура.

Ангела Меркел ще посети България на 12 октомври тази година, съобщи още премиерът Борисов.

Стратегията по отношение на Афганистан трябва да бъде с военно подпомагане и цивилно изграждане, заяви още Меркел преди утрешното посещение на афганистанския президент Карзай в германската столица.

България и Германия са партньори в НАТО и нямат съществени различия по отношение на Афганистан.

Относно ранените български войници премиерът Борисов заяви, че състоянието им е стабилно и те ще бъдат докарани със специален самолет в американска военна болница в Германия.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Виртуален аутизъм: За какви&nbsp;симптоми да внимават родителите</p>

Виртуален аутизъм: За какви симптоми да внимават родителите

България Преди 1 час

Не е истински аутизъм, но също е доста притеснително състояние

<p>Албания избира парламент днес</p>

Албания избира парламент днес

Свят Преди 2 часа

За първи път албанците, живеещи в чужбина, имат право на глас в парламентарните избори

Радина Червенова: Прошката е сила, не слабост

Радина Червенова: Прошката е сила, не слабост

Любопитно Преди 4 часа

Журналистката пред Мон Дьо – за началото си в телевизията, предателствата, любовта, битката с болестта и първия си роман

<p>Колко ще ни струва <strong><span style="color:#ff0000;">последното българско лято в лева</span></strong></p>

Колко ще ни струва последното българско лято в лева

България Преди 4 часа

Какво ще се случи следващото еврово лято, отсега е трудно да се каже, но с категоричност то няма да е по-скъпо

Доналд Тръмп

Тръмп: Потенциално велик ден за Русия и Украйна

Свят Преди 5 часа

Американският президент заяви, че ще продължи да работи и с двете страни с надеждата да се постигне край на войната

Путин

Култът към смъртта в Путинова Русия

Свят Преди 5 часа

От средата на април насам информационни агенции в Русия са пълни със заглавия, които си съперничат по абсурдност

Крал Чарлз III с Дейвид и Виктория Бекъм в имението Хайгроув

Как ураганът „Меган“ помете семейство Бекъм

Любопитно Преди 5 часа

През 2018 г. в Австралия Дейвид Бекъм беше игнориран от принц Хари по молба на Меган, която „не е искала никаква конкуренция в медиите“

<p>Брутален побой в с. Скравена, жителите излизат на протест</p>

Брутален побой в с. Скравена, жителите излизат на протест

България Преди 5 часа

Заподозреният е бил задържан, но към този момент е на свобода

<p>Папа Лъв XIV ще отслужи първата си неделна молитва</p>

Папа Лъв XIV ще отслужи първата си неделна молитва

Свят Преди 6 часа

69-годишният бивш мисионер и ръководител на Августинския орден беше избран в четвъртък за наследник на покойния папа Франциск

<p>Анализ: Над една пета от българите са бедни</p>

Анализ: Над една пета от българите са бедни

България Преди 6 часа

Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата,

Кирил и Методий

Празник е! Ето кой празнува имен ден

Любопитно Преди 7 часа

Днес отбелязваме паметта на българските съпокровители на Европа

Владимир Путин

Путин покани Зеленски на преговори, възможен ли е мир

Свят Преди 7 часа

Киев все още не е отговорил на поканата

Папа Лъв XIV

10 факта за Робърт Превост, който вече е папа Лъв XIV

Любопитно Преди 8 часа

Избирането му представлява приемственост с папството на покойния папа Франциск и се очаква той да продължи реформите на Франциск в църквата, както и фокуса му върху бедността и маргинализираните хора

<p>Какво време ни очаква в неделя</p>

Какво време ни очаква в неделя

България Преди 8 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

11 май: Раждането на Новия Рим

11 май: Раждането на Новия Рим

Любопитно Преди 8 часа

Император Константин създава Новия Рим преди 1695 години - сърцето на Византийската империя