Абас: Палестинският народ обича България
Източник: Любомир Спиров, БГНЕС
Пе естинският народ изпитва уважение и обич към България, увери днес председателят на Палестинската автономия Махмуд Абас след срещата си с българския президент Георги Първанов.

Абас е на двудневно официално посещение у нас, като това е втората му визита у нас след 2007 г. и трета официална среща с Първанов.

"За нас българо-израелските отношения са нещо естествено. Ние приемаме, че всички държави в света поддържат отношения с Израел така, както и с нас и с арабските държави".

Именно в контекста на тези балансирани отношения палестинският лидер се надява страната ни да изиграе роля в намирането на изход от израелско-палестинския конфликт.

Той благодари на България за позицията й по проблемите в Близкия Изток, особено тази, която подчертава необходимостта от създаване на независима палестинска държава, успоредно с еврейската.

Президентът Георги Първанов изрази одобрение към сигналите за смекчаване на блокадата на Газа и подчерта, че справедливото и трайно решение изисква пълното й вдигане.

Той напомни, че официалната българска позиция (различна от личната позиция на външния ни министър - бел.ред.) за инцидента с международната флотилия за Газа е, че това е неправомерно и непропорционално използване на сила, което изисква справедливо и прозрачно разследване.

Първанов изтъкна значението и на националното помирение на палестинците като предпоставка за успешния изход на мирните преговори.

България ще настоява за намирането на малки решения, каквото е предложението на ЕС за отварянето на нови сухопътни гранични пунктове, обеща още той.

По думите му всяка подкрепа на страната ни ще бъде изразявана категорично, но дипломатично и ненатрапчиво, защото "винаги е имало много държави, които по-скоро експлоатират палестинската кауза за свои цели, отколкото подпомагат развитието на близкоизточния мирен процес, а България не е от тях".

На срещата с Първанов, както и с премиера Бойко Борисов, е била обсъдена още необходимостта от установяване на пряк контакт между строителни фирми от двете страни и възможността български компании да участват в реализацията на големи инфраструктурни проекти на палестинска територия.

Премиерът Борисов подкрепи идеята за създаване на двустранен съвет на бизнесмените като част от българо-палестинската смесена междуведомствена комисия.

Лидерите са посочили нуждата от възобновяването на редица договори - в културата, икономическата област, информационните агенции.

Обсъдено е и обучението на палестински студенти в България, като според Първанов възможности за това има в редица висши учебни заведения у нас.

"Създали сме максимално добри условия за палестинците, които живеят и работят в нашата страна, и се надяваме и за българите в Палестинската автономия да има възможности за развитие и реализация на бизнес", заяви премиерът.

Той също припомни, че България е една от малкото държави, които имат традиционно добри и приятелски отношения едновременно с Палестинската власт и с Израел.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ормузкия проток

Тръмп заяви, че всички мини в Ормузкия проток са премахнати

Свят Преди 4 минути

Президентът Доналд Тръмп обяви пълно разчистване на мините в Ормузкия проток от флота на САЩ и отправи директно предупреждение към Техеран. Иран отговори с нови изисквания за корабоплаването и заплаха за повторно затваряне на водния път

.

Тръмп замрази интервютата за американски визи по целия свят

Свят Преди 5 минути

Администрацията на Доналд Тръмп временно спря интервютата за имигрантски визи във всички американски посолства по света. Мярката е част от новата кампания за затягане на контрола и по-строг подбор на кандидатите за САЩ

Намушкаха с нож тийнейджър във Варна

Намушкаха с нож тийнейджър във Варна

България Преди 47 минути

19-годишният младеж е в болница

Първи случай за сезона: Западнонилска треска повали 63-годишен мъж от Пловдив

Първи случай за сезона: Западнонилска треска повали 63-годишен мъж от Пловдив

България Преди 50 минути

Пациентът е лекуван в Клиниката по инфекциозна болести на УМБАЛ „Свети Георги“

Доли Партън отлагала концертите си заради здравословни проблеми: „Просто не им обръщах внимание“

Доли Партън отлагала концертите си заради здравословни проблеми: „Просто не им обръщах внимание“

Свят Преди 1 час

Легендарната певица разкри, че е пренебрегвала собственото си здраве, докато се е грижела за съпруга си Карл Дийн

Мъж застреля осем свои роднини, сред които четири деца, на семейна вечеря в САЩ

Мъж застреля осем свои роднини, сред които четири деца, на семейна вечеря в САЩ

Свят Преди 1 час

Това е 22-рото масово убийство с огнестрелно оръжие в страната тази година

Вълк напада домашни животни и тормози жителите на няколко села край Монтана

Вълк напада домашни животни и тормози жителите на няколко села край Монтана

България Преди 1 час

Местни фермери алармират за поредица от нападения. Ловците обаче не могат да предприемат действия без специално разрешение

В памет на Доли Партън: Тръмп разпореди знамената в САЩ да бъдат свалени наполовина

В памет на Доли Партън: Тръмп разпореди знамената в САЩ да бъдат свалени наполовина

Свят Преди 1 час

Президентът отдаде почит на легендарната кънтри певица, която почина на 80 години след кратка битка с рак

Кристалина Георгиева: Световната икономика устоява на енергийния шок от войната с Иран по-добре от очакваното

Кристалина Георгиева: Световната икономика устоява на енергийния шок от войната с Иран по-добре от очакваното

Свят Преди 2 часа

Шефът на МВФ говори пред репортери във Вашингтон преди предстоящата среща на министрите на финансите и на управителите на централните банки на държавите от Г-20

Иран и Оман търсят начин да отворят Ормузкия проток

Иран и Оман търсят начин да отворят Ормузкия проток

Свят Преди 2 часа

Техеран и Мускат обсъждат временен корабен коридор и разминиране на стратегическия воден път

ООН: Светът е опасно близо до ера на "роботи убийци"

ООН: Светът е опасно близо до ера на "роботи убийци"

Свят Преди 2 часа

Гутериш и Червеният кръст призоваха държавите спешно да приемат международни правила за автономните оръжия

Първо редовно заседание на НС след ваканцията

Първо редовно заседание на НС след ваканцията

България Преди 2 часа

Депутатите ще обсъждат промени в закона за оръжията и пиротехниката

Китайският президент Си Дзинпин

Сателитни снимки разкриват китайска островна база, която Си обещаваше, че няма да бъде построена

Свят Преди 2 часа

Антилоуп Рийф се превръща в изкуствен остров с пристанище и вероятна писта с дължина около 3050 метра

3 „червени флагa“ в разговора, които могат да разкрият предателя за минути

3 „червени флагa“ в разговора, които могат да разкрият предателя за минути

Любопитно Преди 2 часа

Три поведенчески белега, които разкриват хората, на които не бива да се доверявате

26 август: Денят, в който Земята изгуби гласа си

26 август: Денят, в който Земята изгуби гласа си

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята