С ъс 166 гласа „за и 48 гласа „против“ депутатите приеха на второ четене изпращане на военна помощ за Украйна, предаде репортер на БГНЕС.

Кристиан Вигенин направи предложение законопроектът да се гласува поименно от депутатите, със ставане от място. Предложението не бе прието, тъй като то получи 132 гласа „против“ и 52 гласа за“. Предложението на депутата да отпадне чл. 2 от предложението да се изпрати военна помощ за Украйна също не бе прието, тъй като то получи 162 гласа „против“.

Делян Добрев от ГЕРБ каза, че списъкът оръжия предоставен от Украйна е таен, защото ни е срам колко малко ще дадем на украинската страна. „Ние ще дадем 20 млн., а миналата година сме произвели оръжия за 6 млрд. дори от началото на войната сме продали оръжия за милиарди на Полша. Нашият износ се е увеличил толкова много, а сега не искаме да дадем 20 млн. за Украйна“, заяви още Добрев.

Николай Дренчев от Възраждане пък уточни, че нашият военнопромишлен комплекс не може да си позволи да предостави такава помощ. „Войната е между Украйна и Русия, те трябва да си решат този проблем, нека и да не забравяме, че конфликтът не е от сега, той датира от 2014г .

Костадин Костадинов от Възраждане се обяви против изпращането на военна помощ за Украйна. „В нашия държавен бюджет от началото на годината бяха гласувани 50 млн. хуманитарна помощ към Украйна, но тя отиде в Западна Украйна и Киев, а не в Одеса, където са 85% от българите там. Когато ние от Възраждане събирахме подкрепа към българите там, 30 тона храна бяха останали в Тараклия, за да не бъдат конфискувани от украинските власти на границата, на които ние сега искаме да помогнем. Какво прави украинската власт освен да репресира, тя е една голяма фашистка държава, ние сега помагаме една държава, която може да ни нападне и нас“, заяви Костадинов.

Украйна отказва част от оръжието, което ѝ предлагаме

Думите на лидера на Възраждане провокираха обратни отговори от Кремена Кунева и Елисавета Белобрадова от ДБ. „Не знам как могат да се изрекат толкова лъжи за толкова кратко време. Първо трябва да уточните за кои точно сте искали да окажете помощ- дали украинци или руснаци. Да се говори така за една държава, в която се убиват деца, където хората умират е изключително грозно“, заяви Кунева. Всеки път, когато излезете се изказват едни твърдения, които нямат нищо общо с действителността. Излизаме и казваме те тероризират българите, кои са тези потърпевши хора, кой ги тероризира- няма обяснение“, коментира Белобрадова.

С 55 гласа „за „ и 73 гласа „против“ депутатите не приеха предложението на БСП да се обсъжда в открито заседание дали страната ни да предостави военна помощ за Украйна, предаде репортер на БГНЕС.

„Точно 10% от депутатите са си направили труда да се запознаят каква точно помощ ще предоставяме на Украйна. Тук изобщо не става въпрос, че имаме симпатии към украинските граждани, които страдат в тази война, че България трябва да изрази своята солидарност чрез хуманитарна помощ, чрез подпомагане възстановяването на инфраструктурата, но тези политически решения сега нямат нищо общо. Особено важно е и дискусията да бъде публична, да могат гражданите да видят ясно какво се случва“. Това заяви Кристиан Вигенин от БСП.

По време на дебата стана ясно, че Вигенин на заседание на комисията по отбрана е направил предложение да се създаде нов чл. 2, чрез който да има промени в количеството и вида на безвъзмездното предоставяне оръжие, техника и боеприпаси, което предложение да замени чл. 1 от предложението. „Това, което предлагаме не е изменение на споразумението, а допълнение, защото така както е предложен законопроектът е противоконституционен“, заяви още той. Засега предложението остава отхвърлено.

БГНЕС припомня, че на първо четене в пленарната зала "против" ратификацията гласуваха БСП и "Възраждане". Парламентът ще обсъди и гласува на второ четене и изменения в Закона за правната помощ. В дневния ред е също второто четене на промени в Закона за подпомагане на земеделските производители.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Танкер, превозващ 47 000 тона пропан-бутан, премина през Ормузкия проток и достигна Индия

Танкер, превозващ 47 000 тона пропан-бутан, премина през Ормузкия проток и достигна Индия

Свят Преди 1 час

Плавателният съд акостира в индийското пристанище "Вадинар"

СЗО съобщи за 9 убити медици при атаки срещу лечебни заведения в Южен Ливан

СЗО съобщи за 9 убити медици при атаки срещу лечебни заведения в Южен Ливан

Свят Преди 2 часа

Броят на убитите медицински служители през този месец достигна 51

Трагичен край: Преследвачът на Били Айлиш бе прегазен от влак в Ню Йорк

Трагичен край: Преследвачът на Били Айлиш бе прегазен от влак в Ню Йорк

Свят Преди 4 часа

30-годишният Русо стана известен с това, че многократно се появяваше пред дома на изпълнителката на хита „Bad Guy“ в Лос Анджелис през 2020 г.

Семейна трагедия във Витен: Баща намушка сина си, рани жена си и дъщеря си

Семейна трагедия във Витен: Баща намушка сина си, рани жена си и дъщеря си

Свят Преди 5 часа

Заподозреният остава в ареста и се очаква да бъде изправен пред съда

Зъбите на участничка в „Мис Гранд Тайланд“ паднаха по средата на речта ѝ

Зъбите на участничка в „Мис Гранд Тайланд“ паднаха по средата на речта ѝ

Любопитно Преди 5 часа

Видеозапис от събитието показва как 18-годишната Камолван Чанаго се представя уверено на сцената, преди внезапно да започне да завалва думите си, когато изкуствените ѝ зъби видимо се разместват в устата ѝ

Пуснаха от ареста Тайгър Уудс след зрелищната катастрофа във Флорида (СНИМКИ)

Пуснаха от ареста Тайгър Уудс след зрелищната катастрофа във Флорида (СНИМКИ)

Свят Преди 6 часа

Голф легендата преобърна джипа си при опасна маневра, но по-късно бе освободен от ареста, въпреки обвиненията в шофиране в нетрезво състояние и материални щети

Трима ливански журналисти загинаха при израелски удар в Южен Ливан

Трима ливански журналисти загинаха при израелски удар в Южен Ливан

Свят Преди 6 часа

Според Израел става дума за удар по терорист

Осуетиха бомбен атентат пред американска банка в Париж

Осуетиха бомбен атентат пред американска банка в Париж

Свят Преди 7 часа

Това е станало около 3,30 ч. на улица "Боатие"

Руски дронове удариха газов комплекс в Полтавска област, има жертва

Руски дронове удариха газов комплекс в Полтавска област, има жертва

Свят Преди 7 часа

"За трети пореден ден руските сили извършват масирани нападения срещу съоръжения на "Нафтогаз", обяви компанията

Екстремно време на Балканите: Ветрове, дъжд и сняг затвориха училища и оставиха хиляди без ток

Екстремно време на Балканите: Ветрове, дъжд и сняг затвориха училища и оставиха хиляди без ток

Свят Преди 8 часа

Редица пътища в района бяха блокирани от паднали дървета, докато аварийните екипи работеха през нощта, за да разчистят отломките

"Фич" потвърди кредитния рейтинг на България на ниво "BBB+"

"Фич" потвърди кредитния рейтинг на България на ниво "BBB+"

Свят Преди 8 часа

Рейтингът отразява стабилната външна и фискална позиция на страната, както и надеждната политическа рамка, подкрепена от членството в Европейския съюз и еврозоната

Турция ще съдейства за изграждането на българското консулство в Одрин

Турция ще съдейства за изграждането на българското консулство в Одрин

Свят Преди 8 часа

Това обсъдиха на среща служебният министър на външните работи Надежда Нейнски и турският външен министър Хакан Фидан в Истанбул

Над 30 медицински специалисти напуснаха болницата във Враца

Над 30 медицински специалисти напуснаха болницата във Враца

България Преди 9 часа

След спешна среща с ръководството на лечебното заведение е изготвен кризисен план

Хапче за дълголетие или плацебо? Ето какво се случва с организма при редовен прием на витамини

Хапче за дълголетие или плацебо? Ето какво се случва с организма при редовен прием на витамини

Любопитно Преди 9 часа

Досега няма доказателства, че мултивитамините могат значително да удължат живота