Столичината община губи дело срещу роми
От "Баталова воденица" от години се разнася страхотна смрад   
Източник: novinar.bg
Ео опейският съд по правата на човека в Страсбург осъди България за действията на Столичната община по изселването на ромите от квартал "Баталова воденица".

Съдът реши, че държавата няма право да изважда хората от незаконно построените бараки в "Баталова воденица", тъй като ще наруши правото им на дом и на личен и семеен живот, но не присъжда обезщетения.

Процесът от страна на жалбоподателите беше воден от Българския хелзински комитет, които даряват присъдените 4000 евро за разноски на пострадалите.

Делото е било заведено от роми заради два опита на общинската власт в София да премахне ромската махала "Баталова воденица" - през 2005-2006 г. и 2008 г. Аргументите на общината са, че ромите незаконно живеят на общински терен, но в същото време не им предлага алтернативен подслон.

Последната офанзива срещу гетото, в което ромите отглеждат коне, кози, овце и кокошки бе предприета, докато кмет на София беше Бойко Борисов. Тогава той реши да спре разрушаването на част от незаконните постройки, след като получи протестно писмо от евродепутати. По-късно някои от ромите бяха изселени в други гета в София.

Сега Европейският съд по правата на човека призна, че изваждането на ромските семейства от "Баталова воденица" не е необходимо в едно демократично общество и е нарушение Европейската конвенция за правата на човека. Съдът заявява, че заповедта за отстраняване на хората е основана на Закона за общинска собственост, а той самият е порочен, защото не изисква преценка за съразмерност на действията на властите.

Съдът задължава България да промени закона и практиката по него така, че заповеди за отстраняване на хора от публична земя или сгради, когато могат да се засегнат права на хора без значение дали те са в незаконно владение. Решението ще позволи на българския съд да спре или отмени или изпълнението на заповедта за преместване, докато не бъде поправено законодателството.

"Решението е прецедент с европейско значение за правата на ромите. То задължава държавите да преустановят безогледните изселвания на роми, които нямат друг дом", заяви адвокатът по делото от страна БХК Маргарита Илиева.

Според съда в Страсбург жилищата на ромските семейства съставляват техен "дом", защото те са ги обитавали в продължение на много години и е без значение, че това е незаконно по смисъла на българското законодателство.

"Това, че къщите не отговарят на основни санитарни и строителни изисквания, с последици за здравето и безопасността на хората, не може да оправдае отстраняването на хората, доколкото не са проучени алтернативни начини за справяне с тези рискове", се казва в решението.

Като "алтернативни начини за справяне с проблема" съдът посочва узаконяване на жилищата, програмите за социализация и алтернативното настаняване, когато изваждането е необходимо.

В случая с "Баталова воденица" не било помислено за тези варианти.

Съдебното решение посочва, че преди да издадат заповедта за изваждане, властите не са взели предвид риска ромите да останат бездомни.
Понякога децата издават ужасяващи звуци! Например: "Дай пари".
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Тръмп: Време е Иран да потърси ново ръководство

Свят Преди 8 часа

Тръмп призова за край на 37-годишното управление на върховния лидер на Иран аятолах Али Хаменей

,

Премръзнал щъркел потърси спасение в малък параклис край Бургас

България Преди 10 часа

Спасителни екипи го намерили вторачен в икона

Шведският премиер отхвърли заплахите на Тръмп за мита заради Гренландия

Шведският премиер отхвърли заплахите на Тръмп за мита заради Гренландия

Свят Преди 10 часа

Швеция води интензивни разговори с други държави от ЕС, както и с Норвегия и Великобритания, с цел изработване на общ отговор

,

Антонио Коща: ЕС обмисля отговор на митата на Тръмп заради Гренландия

Свят Преди 10 часа

"Засега координирам съвместен отговор от държавите членки на Европейския съюз по този въпрос", посочи Коща

Самолет с 11 души на борда изчезна в планински район в Индонезия

Самолет с 11 души на борда изчезна в планински район в Индонезия

Свят Преди 11 часа

Надеждите за откриване на останките нараснаха, след като туристи на планината Булусараунг съобщиха, че са намерили разпръснати отломки

.

Как САЩ са увеличавали своята територия

Свят Преди 11 часа

Великите сили не винаги са разширявали границите си с войни

,

Израел възрази срещу избора на САЩ за надзора в Газа

Свят Преди 12 часа

Белият дом заяви, че изпълнителният комитет ще реализира визията на ръководения от Тръмп "Съвет за мир", чиито членове все още не са обявени

.

Тръмп налага 10% мито на 8 европейски държави

Свят Преди 12 часа

Причината е противопоставянето им на контрола на страната му над Гренландия

Мая Манолова: Депутатите трябва да приемат закона „Антиспекула”, за да измият срама от челата си

Мая Манолова: Депутатите трябва да приемат закона „Антиспекула”, за да измият срама от челата си

България Преди 12 часа

Според лидера на „Изправи се, България” таванът на надценките е ключово важен за гражданите

Макрон призовава за "незабавна деескалация" в Сирия

Макрон призовава за "незабавна деескалация" в Сирия

Свят Преди 12 часа

Това призова и президентът на автономната област Иракски Кюрдистан Нечирван Барзани

,

Определиха Алеята на славата в Холивуд като "най-лошата" туристическа дестинация

Любопитно Преди 13 часа

Мястото е занемарено, мръсно и пълно с бездомни хора, споделят туристи

,

Вигенин: Въвеждането на нови сканиращи машини сега означава да поставим под въпрос изборите

България Преди 13 часа

Според евродепутатът от БСП основната задача е гарантирането на честен, прозрачен и лесно проследим вот

МВнР: България подкрепя изпълнението на Всеобхватния план за мир в Газа

МВнР: България подкрепя изпълнението на Всеобхватния план за мир в Газа

България Преди 14 часа

Страната ни е готова да обсъди конструктивната ѝ роля в новата инициатива, се казва в позицията на външното ни министерство

,

Двойка отмени сватбата си, за да спаси любимия си лабрадор

Любопитно Преди 14 часа

Приблизително шест седмици преди церемонията кучето започнало да куца на левия си заден крак

Хаменей: Властите трябва да смажат бунтовниците

Хаменей: Властите трябва да смажат бунтовниците

Свят Преди 14 часа

По-рано Хаменей определи като престъпник Доналд Тръмп