Паметникът  на Съветската армия е почистен преди изгрев слънце
Изрисуваната с герои от комикси скулптурна композиция от западната страна на Паметника на съветската армия в София е почистена тази нощ   
Източник: Георги Димитров-Бруно, Vesti.bg

Паметникът на Съветската армия вече е почистен.

Това се е случило в ранните часове на деня по инициатива и със средства на форум "България - Русия" и е констатирано от инспекторите на Столична община тази сутрин.

Свалянето на боята е започнало половин час след полунощ днес и е продължило до 7,00 часа.

Струвало е 1000 лева и е извършено от професионална фирма за почистване, съобщи председателят на Форум "България - Русия" Светлана Шаренкова.

Вчера от Столичната община информираха, че почистването ще започне в 8.30 ч. тази сутрин с пари на общината, като за  целта беше избрана най-евтината оферта от 840 лева.

В уречения час множество журналисти и любопитни софиянци се бяха събрали около монумента, но го завариха вече почистен.

Не приемам и не одобрявам действия през нощта за каквото и да било, каза  кметът Йорданка Фандъкова. тя отбеляза, че няма нищо общо с каквито и да е "партизански действия" през нощта - било то рисуване, било то почистване.

Тя обясни, че паметникът на Съветската армия е държавна собственост, а разрешение за почистване в рамките на днешния ден е издадено от областния управител на София град. Общината не е издавала разрешение.

"Това, което се случи през нощта, си е изцяло инициатива на обществени организации", каза кметът. Общината поддържа цялата Борисова градина. В момента се обсъжда бъдещето на парка, обясни Фандъкова.


Столичната община подготвя международен открит конкурс

за това как да изглежда градината при паметника на Съветската армия.

"Видяхме, че във "Фейсбук" (където беше сформирана група "Спасете поп арт паметника в София"), започват да се организират хора да се съберат сутринта, за да попречат на почистването, а това е последното нещо, което търсим - сблъсък. Затова започнахме толкова рано с чистенето", обясни Шаренкова пред Агенция "Фокус".

Само двама мъже от професионална фирма за почистване са се справили със свалянето на боята. Накрая дори им свършили препаратите. Фирмата е била препоръчана от Столичната община.

По думите на Шаренкова почистването е екологично и запазва паметника. Използвани са препарати, които разтварят боята, която след това е свалена с пароструйка с вода.

"Има неща, които са неприкосновени, които не могат да се шаржират. Това, което беше направено с паметника, приличаше повече на

фарс и вандалщина, а че беше направено талантливо - да, така е.

Но по същия начин би могъл да бъде осквернен паметникът на Васил Левски, ще ни бъде ли приятно това?", каза Шаренкова.

Паметникът трябваше да остане така, както е нарисуван, смятат привърженици на поп арта в София. Според Петър Станков нарисуваното е изненадващо, провокиращо въображението и преосмислящо един паметник, който отдавна разделя мненията в този град на две. Този нов облик на паметника можеше да направи тази част от града истинска туристическа атракция, която съчетава тоталитарен и стрийт арт туризъм.

"Когато минах вчера оттам, имаше стотици усмихнати хора. И смятам, че е добре нещо, което обединява усмивките на хората, да си остане на мястото, за да продължават да се усмихват", добавя той.

В нощта на 17 срещу 18 юни едната страна на паметника беше оцветена от неизвестен художник, като върху скулптурните композиции оживяха герои от американски комикси с надпис под тях "В крак с времето".

Случилото се предизвика множоство реакции в пресата: гневни и критични - в руската, весели и закачливи - в западната.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЦИК: Заявления за гласуване по друг адрес се подават до 4 април

ЦИК: Заявления за гласуване по друг адрес се подават до 4 април

България Преди 6 часа

Заявления се подават и по електронен път през сайта на ГД ГРАО

Тръмп: Мисля, че войната с Иран е почти приключила

Тръмп: Мисля, че войната с Иран е почти приключила

Свят Преди 7 часа

Тръмп: Те нямат военноморски сили, нямат комуникации, нямат въздушни сили

Бенчев: Цената на петрола може до стигне до 150 долара

Бенчев: Цената на петрола може до стигне до 150 долара

Свят Преди 8 часа

Председателят на Управителния съвет на Българската петролна и газова асоциация опредли ситуацията като "абослютно невиждана"

РС Македония готви отговор за България

РС Македония готви отговор за България

Свят Преди 9 часа

Муцунски: Изненадан съм как България се отнася към наши граждани

МАЕ призова за освобождаване на петролни запаси

МАЕ призова за освобождаване на петролни запаси

Свят Преди 10 часа

Френският министър на финансите Ролан Лескюр заяви, че държавите от Г-7 „все още не са стигнали дотам“

Три дрона са засечени над летището в София снощи

Три дрона са засечени над летището в София снощи

България Преди 11 часа

Не се е наложило пренасочване на полети

Нови подробности за стрелбата по дома на Риана: Стреляно е с полуавтоматична пушка AR-15 (СНИМКИ)

Нови подробности за стрелбата по дома на Риана: Стреляно е с полуавтоматична пушка AR-15 (СНИМКИ)

Свят Преди 12 часа

Полицията публикува кадри на надупчената порта на имота; в колата на нападателката е открита полуавтоматична карабина AR-15 и седем гилзи

Лейди Гага с вълнуваща новина за сватбата си две години след годежа с Майкъл Полански

Лейди Гага с вълнуваща новина за сватбата си две години след годежа с Майкъл Полански

Любопитно Преди 12 часа

След месеци на пътувания и спекулации, поп иконата най-накрая разкри, че венчавката с бизнесмена Майкъл Полански наближава. Двойката планира церемонията „скоро“, докато звездата вече подготвя документите за защитата на своето състояние

Зам.-директорът на НКЖИ Нели Андреева подаде оставка

Зам.-директорът на НКЖИ Нели Андреева подаде оставка

България Преди 12 часа

Нели Андреева обясни, че се разделя с компанията след 20 години в сектора заради съмнителни назначения

Макрон: Когато Кипър е нападнат, тогава и Европа е нападната

Макрон: Когато Кипър е нападнат, тогава и Европа е нападната

Свят Преди 12 часа

Той каза това по време на посещение на средиземноморския остров, където пристигна днес, за да обсъди укрепването на регионалната сигурност с кипърския президент Никос Христодулидис и гръцкия министър-председател Кириакос Мицотакис на фона на ескалацията на войната в Иран и рязкото покачване на цените на петрола

Исмаилов: Недопустимо е 60% от служителите на Български пощи да са на минимална заплата

Исмаилов: Недопустимо е 60% от служителите на Български пощи да са на минимална заплата

Свят Преди 12 часа

Исмаилов: Изпълнителният директор получава заплата от над 7600 евро месечно

,

"Ангел" на борда: Тайните кодове, с които стюардесите съобщават за спешни случаи

Любопитно Преди 12 часа

Екипажите използват специфичен език от кодове и звукови сигнали, за да координират реакциите си при медицински инциденти, без да предизвикват паника сред пътниците

София купува 75 тролейбуса и 50 електробуса

София купува 75 тролейбуса и 50 електробуса

България Преди 12 часа

Чаушев подчерта, че това е комплексно предложение и не се работи на парче

,

Соня Йончева събира световния оперен и музикален елит на „Гала в София“

Любопитно Преди 13 часа

Оперната прима ще зарадва българската публика с два грандиозни спектакъла на сцена на площад „Св. Александър Невски” на 25 и 27 август в София

<p>Колко тежко е ранен новият върховен лидер на Иран?</p>

Колко тежко е ранен новият върховен лидер на Иран Моджтаба Хаменей?

Свят Преди 13 часа

Иранските медии го описват като "ранен от врага във войната"