П ървото заседание на Министерския съвет за годината започна с водосвет, на който премиерът Бойко Борисов подкани свещеника да прогони "таласъмите" и "дяволите".

Водосветът, по случай днешния светъл празник Богоявление (Йордановден), бе извършен от отец Никанор от Гигинския манастир "Св. Св. Козма и Дамян".

Това е същия храм, в който като дарител (ктитор) бе изографисан бившия шеф на КТБ, банкерът Цветан Василев, и който бе обновен с 700 хил. лева държавни пари.

С осветената вода днес бяха поръсени и столовете на министрите, уточнява "Дарик". Борисов поясни този жест с това, че и там можело "да има скрит някой друг таласъм". Според в. "24 часа" премиерът казал:

"Ръси, попе, там, за да изгоним дявола",

както и "И тях ги наръси, защото и там има някакъв таласъм сигурно", визирайки операторите и фотографите на място.

В Министерския съвет
В Министерския съвет Източник: БГНЕС

В молитвата си отец Никанор припомни, че Бог ни е "заповядал да се трудим, за да изкараме насъщния си хляб и да удовлетворим нашите телесни и духовни потребности", но и че без Него, със слабите си човешки сили, не можем да направим нищо.

Той се помоли Бог да отстрани от пътеките на министрите от кабинета всяко дяволско изкушение и всяка спънка. От своя страна Борисов обясни, че

като православни християни той и министрите му почитали много традициите

Преди време премиерът Бойко Борисов бе полят по главата с вода, избликнала от Голямата базилика в Плиска, от директорът на НИМ Божидар Димитров. После обаче се оказа, че водата не е "свещена", както набързо беше обявена, а доста замърсена с фекалии и други бактерии.

При скорошното посещение на британския си колега Дейвид Камерън пък българският премиер му показа снимки от своите срещи с официални лица и му се похвали, че "трима папи са го галили по главата".

Междувременно областният управител на Пловдив Здравко Димитров

В Пловдив
В Пловдив Източник: БГНЕС

се оплака от традиционните празненства под формата на мъжко хоро в реката по случай празника, цитиран от Plovdiv24.bg.

Той се погнусил от факта, че повечето участници били силно пияни и много младежи дори повръщали в Марица.

Димитров, който също влязъл в реката, се зарекъл повече да не участва в обичая поради опорочаването му.

В Кърджали пък червен ретро автомобил мерцедес от 1936 г.

предвождаше шествието към река Арда за хвърляне на кръста.

В Кърджали
В Кърджали Източник: БГНЕС

Отец Петър Гарена от църквата "Св. Георги Победоносец" се покачи на стъпалото на колата, шофирана от кмета на града Хасан Азис. Ученици също се изреждаха да се возят вътре.

По думите на кмета Азис посланието чрез ретроколата е да не забравяме корените си и откъде сме тръгнали, както и да уважаваме традициите си.

"Важно е да се отбележи, че преди 100 години на днешния ден в Кърджали пристига първият автомобил. Това лято ми разказаха каква била изненадата на местните турци, които възклицавали при вида на колата, която върви без да е теглена от животно", разказа и ексцентричният отец Гарена.

Всяка година на Богоявление местните жители очакват поредната изненада при пренасянето на Божия кръст. Това е ставало с велосипеди, камили, фадрома, магарета, БТР, каруца и др. Кръстът пък е бил хвърлян от катамаран, от мост, от спасителна лодка на "Гражданска защита", а преди време отец Гарена се спусна с бънджи от големия мост над Арда и от високото пусна кръста.

Пререкания помрачиха за кратко и калоферската традиция на Богоявление

В Калофер
В Калофер Източник: БГНЕС

рано сутринта мъжко хоро да влиза в ледените води на река Тунджа. Когато свещеникът трябваше да хвърли кръста в Тунджа, а мъжете да играят хоро и да пеят първата песен "Залюбила е Василка двама", настана напрежение.

Калоферци се разсърдиха, че друга група мъже - гости на града, първи са нагазили в реката, и се стигна до пререкания.

Мъжко хоро за Йордановден в Дупница

Вижте видео обзор за празника от цялата страна:

Когато жена ти каже: "Поправи ме, ако греша", мълчете, това е капан.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хиляди се стекоха към Ватикана след новината за смъртта на папа Франциск

Хиляди се стекоха към Ватикана след новината за смъртта на папа Франциск

Свят Преди 43 минути

Тази вечер там ще има специална молитва

.

Александра Лашкова: От Ада до Стадионa

Любопитно Преди 1 час

Талантливата актриса разказва за своя живот от Ада, през филм на Хичкок, та чак до Националния стадион

Нетаняху: Началникът на службата за сигурност се провали с гръм и трясък на 7 октомври

Нетаняху: Началникът на службата за сигурност се провали с гръм и трясък на 7 октомври

Свят Преди 2 часа

Бенямин Нетаняху се противопостави на началника на службата си за вътрешна сигурност Ронен Бар

,

Реакции от Западното полукълбо след кончината на папа Франциск

Свят Преди 3 часа

Редица лидери от Северна и Южна Америка изразиха своята скръб и изказаха съболезнования във връзка с кончината на папа Франциск

.

Ватиканът отменя церемонията за обявяването на първия светец милениал заради смъртта на папата

Свят Преди 4 часа

Италианецът Карло Акутис, починал от левкемия през 2006 г.

Бомбоубежище в Одеса

Взривове отекнаха в Одеса, съобщи кметът на града Геннадий Труханов

Свят Преди 4 часа

Сирените бяха задействани в 15:29 часа

Наталия Киселова: В НС ще бъдат поставени въпросите с исканите имунитети на депутати

Наталия Киселова: В НС ще бъдат поставени въпросите с исканите имунитети на депутати

България Преди 5 часа

Сарафов изпрати писмо до Киселова относно имунитетите на шестима народни представители

<p>Иран:&nbsp;Отношенията с Русия никога преди не са били толкова близки и силни</p>

Ядрена програма на Техеран: Иран е готов да разшири тристранните преговори с Русия и Китай

Свят Преди 6 часа

Съвместната работа с Москва и Пекин е нещо необходимо, заяви иранският външен министър Абас Арагчи

<p>Ватиканът съобщи кога ще бъде погребан папа Франциск</p>

Ватиканът: Папа Франциск ще бъде погребан до 9 дни

Свят Преди 6 часа

Конклав за избирането на негов приемник ще бъде свикан в рамките на месец

Мъж стреля в заведение във Врачанско, двама са ранени

Мъж стреля в заведение във Врачанско, двама са ранени

България Преди 6 часа

Извършителят е задържан за срок до 24 часа

Ужасяваща серия от удавяния в Австралия, 9-годишно дете е сред жертвите

Ужасяваща серия от удавяния в Австралия, 9-годишно дете е сред жертвите

Свят Преди 7 часа

Повечето от фаталните инциденти са причинени от силни океански вълни, които са повличали хората от скалистите участъци директно в морето

НАСА поема нов курс: Марс става приоритет, Луната - под въпрос

НАСА поема нов курс: Марс става приоритет, Луната - под въпрос

Свят Преди 7 часа

Айзъкман ще даде приоритет на изпращането на американски астронавти на Марс

Папа Франциск

Последните часове на Светия отец

Свят Преди 8 часа

Тази сутрин почина папа Франциск. Какво е правил Светия отец в последните часове от живота си

Светът скърби за Светия отец: Как ще бъде запомнен "папата на народа"

Светът скърби за Светия отец: Как ще бъде запомнен "папата на народа"

Свят Преди 8 часа

На втория ден от Възкресение Христово от Ватикана съобщиха, че папа Франциск е починал