В София днес бе даден старт на инициативата за награждаване на иновации в политиката.
България е една от държавите учредители на наградите „Иновации в политиката“ – международни награди за креативни и смели политици в цяла Европа.
"Тази есен жури от 1 000 европейски граждани ще избере победителите измежду всички номинирани", това обяви Александър Дурчев, изпълнителен директор All Channels Communication Group и представител за България на Института за иновации в политиката, по време на работна среща, представяща инициативата.
„Тези награди имат амбициозна цел – да идентифицират и отличат по-различните, добрите политически практики, които обединяват хората и създават устойчива среда“, обясни Дурчев.
По думите му е изключително признание фактът, че България е една от двете държави в Източна Европа, общо осем в цяла Европа, където стартират наградите „Иновации в политиката“.
„За мен този проект е кауза – вярвам, че ще успеем да открием онези по-различни, по-добри политики, осъществявани у нас, като по този начин да изместим, поне отчасти, лошите новини, които ни заливат“, добави той.
В събитието участие взеха също Едуард Щрасер – човекът, стоящ зад учредяването на "Института за иновации в политиката" във Виена, както и членовете на Консултативния съвет на наградите „Иновации в политиката 2017“ за България – Ирина Алексиева, проф. Ингрид Шикова и Елвин Гури.
„Става все по-ясно, че добре утвърдените политически практики са повече от недостатъчни, за да отговорят на очакванията на гражданите. Отличавайки добрите примери, отдавайки признание на онези политици, които имат куража да направят нещо ново, да работят по различен начин и да излязат отвъд стереотипите“, поясни Щрасер мотивацията да стартира този проект.
„За годините, в които съм директор на Българското училище за политика, срещнах много политици, които работят здраво; които искат да променят страната си; които не крадат и които действително ги боли за това, което се случва в държавата.
Така че иновативни, добри практики има, макар и да не са толкова видими за широката аудитория“, каза Ирина Алексиева, посочвайки за пример кмет на населено място, който всяка година, на свои разноски, подкрепя двама студенти от ромски произход, за да завършат висше образование – с идеята след това те да се върнат и да подпомогнат развитието на населеното място.
„Едно от най-големите предимства, които България спечели от членството си в ЕС, е наличието на стол и микрофон. Когато човек има стол и микрофон, той може да дава идеи. Въпросът е как нашите политици ги използват“, коментира проф. Шикова.
„Правителството, държавната администрация – това са или могат да бъдат едни от най-ярките примери за човешкото предприемачество. За мен тази инициатива е упражнение по самочувствие за България. У нас имаме редица добри примери в сферата на политиката и съм сигурен, че предстои да намираме още такива“, коментира Елвин Гури.
Всички финалисти на годишните награди ще бъдат поканени да се присъединят към мрежа, в която ще се разработват нови политически решения за по-добър живот.
Граждани от цяла Европа също ще участват в този процес, тъй като е доказано, че решенията, взети с по-широко участие, работят много по-ефективно и получават много повече доверие.
Някои от най-реномираните мозъчни тръстове вече се присъединиха към инициативата, включително European Forum Alpbach, EuropaNova в Париж, Paris, Arena Idé в Стокхолм, THINKTANK във Варшава, Das Progressive Zentrum в Берлин и Act.Now във Виена.
За повече подробности разгледайте: www.innovationinpolitics.eu
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!