Д-р Колчаков от "Софиямед": Няма как да спазваме медицинските стандарти в България
Д-р Иван Колчаков, "Софиямед"   
Източник: Нова ТВ

С тандартите са много хубаво нещо, но в Европа те се обезпечават с 5000 лева годишно на гражданин, а в България - с 500.

Така доктор Иван Колчаков коментира факта, че акушерката Емилия Ковачева е имала 240 часа извънреден труд за тази година, както разкри медицинския одит в "Софиямед".

"Безспорен факт е. Не го оспорваме", каза той в студиото на "Здравей, България" по Нова ТВ, но се аргументира с това, че в България "с десет пъти по-малко пари трябва да изпълняваме европейски стандарти".

Или трябва някакъв компромис със стандартите, или не можем да работим, заяви лекарят. Според него, ако се изисква пълно спазване, 90% от болниците трябва да затворят.

В същото време, по думите му, акушерките в "Софиямед" получавали по-големи заплати от лекарите в Спешна помощ в София.

В пъти повече от 500 лв, уточни той

Д-р Колчаков посочи, че има остър недостиг на кадри, включително и на акушерки и извънредната работа е повсеместен факт. "В над 400 болници в страната има 70 специалисти по неонатология и микропедиатрия. Разпределете ги в тези болници".

Според него възможностите в случая са две - или да се привличат специалисти от други болници на граждански договор, или наличните специалисти да работят допълнително по тяхно желание.

Акушерката, която живее в Самоков, предпочита да изкара две дежурства, а не да си ходи до Самоков, да спи, пак да се връща и да губи пари, обясни Колчаков. Жената имала дъщеря отличничка по фармация с покана да учи в Дания и въпреки добрите пари била

"под изключително остър стрес да работи като ненормална"

Директорът призна, че от гледна точка на правилата, "Софиямед" са в отклонение.

От всички констатации на одита поне половината са обективни и ние няма да възразим, а на останалите ще приложим документи, каза той.

"Имаме вътрешни разпоредби. Ще вземем всички необходими мерки", обеща Колчаков.

"Софиямед" обаче ще възразят относно първата точка в обвинението, засягаща стандартите и правилника на работа в болницата. По думите му всички лекари в болницата са застраховани за отговорност.

Вижте подробности от разговора във видео файла:

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Германия планира защитата на Гренландия

Германия планира защитата на Гренландия

Свят Преди 6 часа

Писториус подчерта "геополитическите амбиции на Русия"

Николай Младенов вероятно ще оглави властта в Газа

Николай Младенов вероятно ще оглави властта в Газа

Свят Преди 7 часа

Младенов пътува до Израел миналата седмица

Съдят „Шарли Ебдо“ за карикатура на пожара в Кран Монтана

Съдят „Шарли Ебдо“ за карикатура на пожара в Кран Монтана

Свят Преди 10 часа

Рисунката на обгорели скиори предизвика вълна от гняв

Паргов: БСП може да задържи мандата по-дълго

Паргов: БСП може да задържи мандата по-дълго

България Преди 10 часа

Паргов: В рамките на този парламент не съществуват предпоставки за излъчване на правителство

Искат смъртно наказание за бившия президент на Южна Корея

Искат смъртно наказание за бившия президент на Южна Корея

Свят Преди 11 часа

Обвинението срещу него в оглавяване на метеж е най-тежкото

„Удари ме като ритник в корема“: Ник Джонас проговори за тревожността си на наградите „Златен глобус“

„Удари ме като ритник в корема“: Ник Джонас проговори за тревожността си на наградите „Златен глобус“

Любопитно Преди 12 часа

Джонас, който живее с диабет тип 1, често говори открито за психичното си здраве

Човек загина при пожар в къща в Габровица

Човек загина при пожар в къща в Габровица

България Преди 12 часа

Изясняват се причините, довели до инцидента

Снимката е илюстративна

Гответе се за главоболие, умора и лош сън – идват магнитни бури

Любопитно Преди 12 часа

Геомагнитната обстановка ще остане нестабилна няколко дни, като най-трудният период се прогнозира в средата на седмицата

Депутати се извиниха за игра на "Застреляй, преспи, ожени се" за опозицията си

Депутати се извиниха за игра на "Застреляй, преспи, ожени се" за опозицията си

Свят Преди 12 часа

И трите жени от Лейбъристката партия са изпратили писмени извинения на 5 януари - в деня, когато е подадена жалбата

Прокурор стреля срещу съдия в съдебната палата в Истанбул

Прокурор стреля срещу съдия в съдебната палата в Истанбул

Свят Преди 13 часа

Прокурорът Кълъчарслан е задържан на място

Терзиев: Отказах да подпиша за близо 400 милиона лева

Терзиев: Отказах да подпиша за близо 400 милиона лева

България Преди 13 часа

Терзиев отвърна на удара: Най-скъпият данък е страхът

Владимир Путин

Краят на една ера – проектът на Путин за велика сила се срива

Свят Преди 13 часа

Руският президент не успява да защити съюзниците си във Венецуела и Иран от неочаквано конфронтационния американски президент Доналд Тръмп

Какъв е вкусът на лукса? Най-скъпите храни в света и рекордните им цени

Какъв е вкусът на лукса? Най-скъпите храни в света и рекордните им цени

Любопитно Преди 13 часа

Оскъдността и ексклузивността правят тези продукти силно търсени от хората, които търсят по-хубавите неща в живота и, разбира се, са готови да платят за тях

41 дни сама в океана: Трагичната история, вдъхновила филма "Дрейф"

41 дни сама в океана: Трагичната история, вдъхновила филма "Дрейф"

Любопитно Преди 13 часа

Тами Олдъм Ашкрафт преживява ураган от четвърта категория, който убива годеника ѝ, а тя трябва да оцелее повече от месец сама в океана, е, докато навигира 2400 км към сушата

„Възраждане“ се обяви за изцяло машинно гласуване

„Възраждане“ се обяви за изцяло машинно гласуване

България Преди 13 часа

Петров изключи възможността третият мандат за съставяне на правителство да бъде даден от президента на „Възраждане“

Снимката е илюстративна

Милионерка разкри шокиращия начин, по който разбира за изневярата на съпруга си след 21 години брак

Свят Преди 13 часа

Обаждане от непознат разкрива тайна, която разтърси живота ѝ и разруши двайсетгодишния ѝ брак