България е зле с "болестта на мръсните ръце" - хепатит А
България е зле с "болестта на мръсните ръце" - хепатит А   
Източник: БГНЕС - архив

България, Румъния и отчасти Полша формират 68 на сто от заразените в Европа с "болестта на мръсните ръце" - хепатит А.

Това съобщи на пресконференция д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.

България е на 21-во място сред 30 държави от Европа по качество на грижите за болните от хепатит, добави Акхим Каутс, зам.- председател на Европейската асоциация на пациентите с чернодробни заболявания. Той цитира данни от Европейския хепатитен индекс, чрез който се анализира ситуацията в 27 страни-членки на ЕС и в Швейцария, Норвегия и Хърватия.

Добрите практики у нас са обхващането с ваксина против хепатит В на всички, родени след 1992 г., държавното финансиране за всички, болни от хепатит В и С, лесният достъп до специалист.

В България обаче няма имунизация срещу хепатит сред високорисковите групи, няма скринингови програми, не се извършват рутинни изследвания на чернодробните показатели, липсват специализирани медицински сестри за обслужване на болни от хепатит.

Сред пациентите с трансплантирани бъбреци 70% са заразени с хепатит С, 20% - с хепатит В. А от пациентите на хемодиализа 40% са болни от някакъв хепатит, каза проф. Красимир Антонов, гастроентеролог в столичната болница "Св. Иван Рилски".

Те са заразени преди години, като заразата основно се е предавала чрез апаратурата за диализа.

Специалистите се надяват, че предстоящото изработване на Национален хепатитен план ще регламентира скрининга на населението, диагнозата, лечението и грижите за болните.

"Борбата с хепатита е основен проблем в Европа. Като цяло ситуацията е лоша. Към момента над 25 милиона европейци са инфектирани с хепатит В и хепатит С, но много малко от тях имат шанса да знаят това навреме. На всеки час умират по 500 от тях, което е 20 пъти повече от смъртността при ХИВ и СПИН", съобщи още Каутс.

"Големият проблем е, че хепатитът е скъп. Той е прекалено скъп, ако не вземеш мерки навреме. След това държавите плащат милиарди за лечение на цироза и рак на черния дроб. Точно това искаме да помогнем особено на бедна държава като България да предотврати тези огромни финансови загуби", заяви председателят на Националното сдружение за борба с хепатита "Хепасист" Станимир Хасърджиев.

Кунчев напомни и че високо расте заболеваемостта от хепатит А във Варна и Бургас. Той даде пример със случай в Бургас, в Химическия техникум, където 5 ученички са се заразили, защото ползвали общо червило.

80-90% от случаите на хепатит А са в определен сезон и това е краят на лятото и есента. Тази година заболеваемостта от хепатит А е най-висока в Северозападна България. Започна от ромската махала в Ихтиман с епидемичен взрив от 355 случая, каза д-р Кунчев. В Белоградчик в ромската махала също имаше, общата заболеваемост нарасна значително и в София, обясни д-р Кунчев.

"Не може ние дневно да имаме толкова случаи на заразени от хепатит А, колкото има Швеция годишно - 50-60. Не можем с една мярка да покрием всичко. Тук говорим за лична и обществена хигиена, подчерта той. Водещото за хепатит А е да махнем риска за хората - ако те спазват добра хигиена, да не ги зарази някой друг", каза д-р Ангел Кунчев.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Омбудсманът внася в НС искане за назначаване на свой заместник

Омбудсманът внася в НС искане за назначаване на свой заместник

България Преди 14 минути

В петък се проведе изслушване на тримата кандидати за поста

Започва ремонт на част от пътя между София и Перник

Започва ремонт на част от пътя между София и Перник

България Преди 38 минути

Алтернативен маршрут за пътуване е автомагистрала "Струма"

Изкуственият интелект вече променя и света на хакерите

Изкуственият интелект вече променя и света на хакерите

Технологии Преди 1 час

Киберсигурността става все по-сложна и рискова

.

Софи Търнър: Целувките с Кит Харингтън бяха отвратителни

Любопитно Преди 8 часа

Двамата актьори си партнират в готическия хорър „The Dreadful”

а

Колко хора в световен мащаб притежават цял биткойн

Любопитно Преди 9 часа

Според проучване броят им е между 800 и 850 хиляди души

,

17-годишен българин с дебют за "Милан"

България Преди 10 часа

Централният защитник започва втория си сезон в академията на "росонерите"

Вучич: И фризьорите останаха без хляб заради уличните банди, ще възстановя реда в Сърбия

Вучич: И фризьорите останаха без хляб заради уличните банди, ще възстановя реда в Сърбия

Свят Преди 11 часа

Вучич подчерта, че е горд да принадлежи към партията, чиито помещения са били подпалвани

Макрон: Слабост пред Русия днес означава бъдещи конфликти

Макрон: Слабост пред Русия днес означава бъдещи конфликти

Свят Преди 11 часа

Според него руският президент Владимир Путин не желае мир

.

Протестно бдение в София в памет на жертвите на катастрофи

България Преди 11 часа

То е организирано от Сдружение „Ангели на пътя”

.

Застреляха жена в Пловдив, съпругът ѝ опита да се самоубие

България Преди 12 часа

Подозират, че именно той е сложил край на живота ѝ

Марко Рубио: САЩ може да не успеят да изготвят план за прекратяване на войната в Украйна

Марко Рубио: САЩ може да не успеят да изготвят план за прекратяване на войната в Украйна

Свят Преди 12 часа

Той така заплаши Русия с нови санкции, ако не бъде постигнато споразумение

Желязков: Гаранциите за сигурност на Украйна трябва да включват подкрепа от ЕС и от САЩ

Желязков: Гаранциите за сигурност на Украйна трябва да включват подкрепа от ЕС и от САЩ

България Преди 13 часа

Премиерът приветства ангажимента на американския президент

Терънс Стамп - злодеят от "Супермен", почина на 87 години

Терънс Стамп - злодеят от "Супермен", почина на 87 години

Свят Преди 13 часа

Стамп е починал в неделя сутринта

Земетресение край Сливен

Земетресение край Сливен

България Преди 13 часа

Трусът е регистриран в 5:28 ч.

.

Уиткоф: Путин направи отстъпки от исканията за размяна на украински територии

Свят Преди 13 часа

Според специалния пратеник на САЩ руският президент се е съгласил на „солидни гаранции за сигурност” за Украйна

.

Голям пожар в Старозагорско, обявяват бедствено положение

България Преди 14 часа

Временно е спряно движението на превозни средства по пътя от областния град до разклона за село Пряпорец