Гори на безценица за хора на БСП и ДПС
Стефан Юруков - председател на Агенцията по горите   
Източник: БГНЕС
Рк критията за скандални заменки, направени само за 6 дни през януари, за които вчера съобщиха от партия ГЕРБ, са на първите страници на почти всички вестници днес.

"Дневник" пише, че голяма част от сделките, разписани основно на 22, 23 и 26 януари, са за гори по Черноморието и в близост до планински курорти. Държавната оценка, по която е изчислена замяната, варира от 24 ст. до 27 лв. за кв.м гора.

Обръчът на ДПС и БСП се е сдобил с гори на безценица, пише днес на първата си страница в. "Сега". Някои от фирмите, направили скандалните заменки, вече продавали имоти на зелено.

В разследване на Драгомир Николов се посочва, че едри бизнесмени, гравитиращи около ДПС и БСП, са взели 3542 дка държавни гори на смешни цени.

Имената им бяха огласени вчера от ГЕРБ. 47-те замени са подписани от шефа на Агенцията по горите Стефан Юруков в последните дни и часове преди мораториум да пресече порочната практика.

"Сега" цитира примери, посочени от ГЕРБ: Над 11 дка в Девин са билби дадени на "Иса инженеринг" ЕООД, като квадратният метър е оценен за 4.05 лв. А според Системата за агропазарна информация (САПИ) пазарните цени в Девин са двойно по-високи.

Авторът на "Сега" напомня, че  тази фирма е прочута с това, че изгради "Боянските сараи" на Ахмед Доган и спа комплекса "Орфей" в Девин.

Във вестника са посочени имоти в Крайморие, Бургаско, Етрополе, Балчик, Каварна...

ГЕРБ се зарече да предаде сделките на прокуратурата и да се бори заменените гори да не станат на строителни площадки. Партията обещава да ревизира сделките, ако независим експертен анализ докаже, че те са в ущърб на държавата, пише "Сега".

"Политически се изцежда въпросът със замените, за да може да се компрометира опонентът", заявил обаче Стефан Юруков.

Той твърди, че сделките са в полза на държавата, тъй като срещу дадените 3500 дка гори тя е получила 7 929.8 дка. За малко повече от година БСП даде на частници близо 20 000 дка, преди нея ДПС хариза 14 662 дка, но за 3 години.

"БСП, а не ДПС, се оказа рекордьор по хитри заменки на горски имоти, стана ясно от данни, изнесени от ГЕРБ, която ще сезира прокуратурата", пише "Труд". За 6 дни управляваната от БСП горска агенция е заменила повече частни площи с държавни, отколкото през цялата 2006 г., посочва Никола Кицевски в коментар на първа страница.

Според близкия до Ахмед Доган вестник "Монитор" обаче сред най-забогателите са близки до бившите членове на НДСВ Лидия Шулева и Енчо Малев.

"Най-голямо заобикаляне на Закона за обществените поръчки има в Столична община", казала в същото време говорителката на БСП Корнелия Нинова, цитирана в "Дума".

Конституционният съд ще се произне се идната седмица по жалбата на 70 народни представители, които атакуват новия избирателен закон в частта му за мажоритаpния вот и 8-процентната бариера, пише "Класа". Според депутати от управляващото мнозинство докладчик по делото ще бъде Васил Гоцев, бивш депутат от СДС и министър на правосъдието в кабинета "Костов".

Може да гласуваме и през август, ако магистратите уважат жалбата срещу избирателния закон, отбелязва изданието.Участието на Синята коалиция във формат СДС и ДСБза изборите продължава да е под въпрос, след като вчера СГС отложи за неопределено време делото за регистрацията на новото ръководство на СДС начело с Мартин Димитров, пишат вестниците.

"СДС е уникална партия: Няма политическа сила, в която старият председател да взима решения от името на новоизбрания", пише Петьо Цеков в "Сега" под заглавие "След Надежда и Любов в СДС ще остане само Вярата".

С изборната бариера от 8% за коалиции се прави опит извън парламента да остане "синята коалиция", което е общата мечта на БСП и ДПС,  които предпочитат да си имат работа с ГЕРБ, лишен от съюзници и респектиран от предизборната им сръчност, казва депутатът от НДСВ Станимир Илчев в интервю за "Труд".

Ген. Галимир Пехливанов, който в момента е зам.-шеф на Генералния щаб, е най-вероятният началник на отбраната в Българската армия, пише "Класа", като се позовава на източници, близки до Министерския съвет.Преговорите за кораба с българските моряци в Сомалия са на финала, пише "24 часа", като се позовава на журналистката Елена Йончева, която е в Аденския залив.

За пиратите в Сомалия ние сме "ходещи долари", казва Йончева в интервю в "Труд". По думите й откупите за подобни кораби варират между 1 млн. и 3 млн. долара.

Трима бизнесмени от сферите на туризма, полиграфията и търговиятаса били посетени през последните месеци от полицаи, които са им съобщили за засечени разговори, че се подготвя отвличането им, пише "24 часа". Полицаите ги посъветвали какви мерки да вземат за личната си охрана, а бизнесмените предложили дългосрочни ангажименти за защита, които били приети.

Това създава напрежение сред частните охранителни фирми, които се опасяват от полицейски дъмпинг на значително поскъпналите цени за лична охрана през последните месеци, пише вестникът.

Врачанският районен съдия Васил Ганов ми поръча да пребия две журналистки- от "Труд" и от "Стандарт", казва пред репортерка на "Стандарт" млад мъж, чието име двете издания не съобщават. В кореспонденции от Враца двете журналистки отразили полицейска операция, в която Ганов е засечен да кара кола пиян и без книжка.

"Съдия поръчал: Осакати журналистките" е заглавието под глава на "Стандарт". "Не се шегувайте с мен", е реакцията на съдията пред вестника.

"Вън мутрите от Темида" е заглавието над коментар в "Стандарт" на Мартин Карбовски. По-лесно е да осъдиш съдия бандит в Мозамбик, отколкото у нас, посочва той.

Съдии тълкуват закона по симпатия, никой не взема мерки", е заглавието в "24 часа" над интервю с шефа на Инспектората към Висшия съдебен съвет Ана Караиванова. 50 на сто от легловата база ще остане празна през лятото на 2009 г., прогнозира в интервю за "Класа" директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 4 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 5 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

,

Какво предвижда споразумението между САЩ и Украйна

Свят Преди 6 часа

То беше подписано след дълги преговори и обрати

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 7 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 8 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 8 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 8 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 9 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 9 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 10 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 10 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 10 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 11 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 11 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 11 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 11 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.