В а ай-бедната страна-членка на Европейския съюз да се говори за бедността е малко неудобно. На практика всеки българин - независимо дали се вози на кола средна ръка или на ромска каруца, които не са никак малко даже по софийските улици, се оплаква от живота. И на въпроса "Как сте?" най-вероятно ще ви отговори "Не съм добре". Да чуеш "всичко е наред" е доста рядко срещано, пише кореспондентът на "Российская газэта" в София Владимир Кузмин.
Този вестник е официалното издание на правителството на Руската федерация. В коментара, написан специално за агенция БГНЕС, се казва:
При това в повечето случаи оплакващите се от живота българи не са бедни. В действителност много неудовлетворени от живот си не правят нищо, за да подобрят своето материално положение - далеч по-лесно е да се оплакваш, отколкото да работиш на две места. Има и изключения. В България има истински богати хора, но те са малцинство... Макар в България да е изгодно да си богат, данъците в тази страна са едни от най-ниските в Европейския съюз.
Трудно можеш да наречеш България преуспяваща страна. Тя стабилно заема последното място в ЕС по стандарт на живот, съперничейки по този показател само на Румъния. И ако столицата София и "морската столица" Варна условно могат да бъдат определени като богати региони, в останалите части живеят много, много трудно.
От пълния крах в социалната сфера за момента България е спасена от въведеното през 1997 г. външно валутно управление и обвързан курс на националната валута към еврото, което за момента удържа инфлацията.
Още през май тази година Европейската комисия в своя доклад определи България като страна от ЕС, която е най-заплашена от масово обедняване на населението. Тази тенденция предизвиква голяма тревога в Брюксел, особено на фона на процесите, обхванали и далеч по-благополучните страни-членки на ЕС.
За последните десет години доходите на населението нараснаха, но увеличенията на пенсиите и заплатите са изядени от инфлацията. Най-трудно, както и преди, живеят пенсионерите със среден доход от 266 лв. Трудно преживява и по-голямата част от заетите, какво остава за студентите и учащите се.
Средната заплата в България за първите три месеца на тази година е 731 лв. или 370 евро. Тези пари получаваш в страна, където 1 литър бензин А-95 струва почти 1,5 евро, а комуналните услуги (ток, вода и най-вече парно) са безбожно скъпи.
Според българските разбирания заплата от 1000-1200 лв. е добра и за тези пари хората са готови на всичко, за да останат на работа, включително и да пътуват в други градове. Друг въпрос е, че извън София и Варна е доста трудно да се намери такава заплата. Няма спор, в България живеят и много богати хора, съществува и така наречената средна класа. Но по-голямата част от българите водят упорита ежедневна борба за оцеляване за минимални пари.
Не можем да кажем, че това положение устройва днешните управляващи, но за момента те се ограничават единствено с обещания значително да вдигнат доходите на населението. Но по-късно. За повишаване на пенсии и заплати в бюджетната сфера си спомнят само преди избори. А те за голямо съжаление са само един път на четири години.
Между другото в България има следният тъжен виц: "Защо в България не може да има разделно събиране на отпадъци? Защото със сортирането им прекрасно се справят бедните хора, ровещи в кофите за боклук. Заводите остават без работа". Такава е горчивата истина...
------------
Владимир Кузмин работи като кореспондент в София на "Российская газета" (rg.ru), официалния вестник на правителството на Руската федерация. Коментарът е написан за БГНЕС.
Руски кореспондент: Българите са свикнали да се оплакват
Днешните управляващи се ограничават единствено с обещания значително да вдигнат доходите на населението. Но по-късно, пише кореспондентът на официалния вестник на руското правителство - "Российская газэта"
2 ноември 2012, 17:12
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!