Комисия в НС ще разследва действията на МВР срещу протестиращи
Източник: Георги Димитров/ Vesti.bg

П арламентът създаде Временна комисия за разследване на факти и обстоятелства при използване на сълзотворен газ, употребата на сила и помощни средства от МВР, извършени на 10 юли и 2 септември 2020 г. срещу протестиращи граждани, както и за разследване на факти и обстоятелства, свързани с прилагане на специални разузнавателни средства /СРС/ на протестиращи граждани, опозиционни лидери и членове на политически партии от опозицията.

"За" бяха 188 народни представители, 1 беше "против" и 10 се въздържаха. ПГ на ГЕРБ-СДС няма да участват в комисията.

От ГЕРБ поискаха да се разшири обхвата на комисията и тя да разследва и насилието срещу полицаи, както и да се установи има ли използвани СРС-та и по време на предизборната кампания за 46-ото Народно събрание. Предложенията им бяха отхвърлени със 77 гласа "за", 13 "против" и 4 "въздържал се". Гласовете в подкрепа бяха от ГЕРБ-СДС и ДПС.

За председател беше избран Николай Хаджигенов от "Изправи се БГ! Ние идваме!", който беше инициатор на комисията и ръководител на протестите миналото лято. Комисията се създава на паритетен принцип - по двама представители на всяка парламентарна група, и срокът на работа е три месеца.

Кандидатурата на Младен Маринов за член на комисията беше гласувана отделно и отхвърлена със 79 гласа "за", 135 "против" и 1 въздържал се. Предложението за отделно гласуване направи Стоян Мирчев от "БСП за България" с аргумента, че бившият министър на вътрешните работи Младен Маринов е в конфликт на интереси.

Председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова се обърна към депутатите, че си е мислела, че 45-ото НС е стигнало дъното, днес обаче забелязвала, че продължават да дълбаят.

Няма пречка ГЕРБ-СДС да предложи друг свой кандидат, обясни председателят на 46-ото НС Ива Митева. От ГЕРБ обаче обявиха, че няма да предложат друг представител. По-късно Тома Биков си направи отвод от комисията и обяви, че ГЕРБ-СДС няма да участват в нея. След това депутатите от групата излязоха демонстративно от залата.

По време на дискусията Николай Хаджигенов коментира, че разследване не е било извършено, доколкото е имало опит за разследване, той е бил направен единствено и само да прикрие полицейското насилие. Тази комисия ще извърши всички онези действия, които не извърши МВР и прокуратурата, посочи той. Хаджигенов заяви, че записите на камерите на НСО над колоните на Министерския съвет до ден днешен се укриват. Трябва да разберем и защо са подслушвани мирни протестиращи и опозиционни лидери, коментира той.

Борислав Сандов /"Демократична България"/ говори от името на потърпевшите и посочи, че парламентът трябва да разгледа въпроса за полицейското насилие. Бях арестуван на 2 септември, срещу мен беше приложена сила, сълзотворен газ, посочи той. По думите му, това са били действия, продиктувани от политически ръководители по онова време.
Младен Маринов /ГЕРБ-СДС/ коментира, че не е видял полицаи да бият мирно протестиращ гражданин, а видял бити полицаи. Думите му предизвикаха бурна реакция в залата. В тъмните времена ни връща служебното правителство, защото бяха викани десетки членове на ГЕРБ в предизборна кампания по анонимни сигнали, коментира Маринов. Аз като бивш полицаи ви казвам, че сме минали през много такива ситуации, и винаги полицията е била използвана за политически цели от тези, които чрез нея искат да влязат в НС, каза той.

За първи път в историята на българското НС чуваме един бивш шеф на МВР да казва, че полицията е използвана за политически цели, репликира го Филип Станев от "Има такъв народ".

Колегата му Станислав Балабанов посочи, че всяка вечер в продължение на 200 дни с Филип Станев, Тошко Йорданов и сценаристите са били на тези протести. Освен със сила, с друго не можахте да противодействате, посочи той.

В изказванията си депутати от ИТН се обърнаха към Тома Биков /ГЕРБ-СДС/ с "татко" - обръщение, което той получи заради своя реплика от предишната дискусия за комисията "Росенец". "Синко, надявам се и другите групи да възприемат това обръщение към мен, не само вашата. За мен ще бъде чест да бъда родител на такива перспективни деца", отговори Биков.

Първи редовен работен ден за 46-ото Народно събрание

Създадоха Временна комисия за "Росенец"

– Скъпи, ще изхвърлиш ли боклука? – Разбира се, миличка! – Още днес? – Сега вече прекаляваш с изискванията!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Евакуацията на жители от Николово заради свлачището на язовирната дига до русенското село се отменя

Отмениха евакуацията за Николово, в сила е 72-часова готовност

България Преди 1 час

По-рано започнаха първите укрепителни действия на дигата на езерото „Липник”

The Telegraph: Русия засилва ударите по енергетиката на Украйна преди зимата

The Telegraph: Русия засилва ударите по енергетиката на Украйна преди зимата

Свят Преди 2 часа

Руски удари вече парализираха почти 60% от производството на газ в страната

Израел нанесе удари в Южен Ливан - има жертва и ранени

Израел нанесе удари в Южен Ливан - има жертва и ранени

Свят Преди 3 часа

Ливанският президент Жозеф Аун осъди среднощните израелски удари срещу „граждански обекти“, в Южен Ливан

<p>Гешев и Калоян от &bdquo;Игри на волята&rdquo;: Георги Шопа прекалява със стратегиите (ВИДЕО)</p>

Гешев и Калоян от „Игри на волята”: Георги Шопа прекалява със стратегиите (ВИДЕО)

Любопитно Преди 3 часа

От признания за липсата на детето си и живота на блатото, до неподозирани коментари за стратегиите и героите от новия сезон на „Игри на волята”

Владимир Путин

Владимир Путин: Русия ще покаже ново ядрено оръжие, надпреварата е в ход

Свят Преди 4 часа

Според Федерацията на американските учени, Русия разполага с общо 5459 ядрени бойни глави, от които 1718 са разположени. САЩ имат 5177 бойни глави, от които 1770 са разположени

Уредите, които поглъщат ток: ето как да намалите разходите си

Уредите, които поглъщат ток: ето как да намалите разходите си

Любопитно Преди 4 часа

Как да ги използвате възможно най-ефективно, за да поддържате сметките си за комунални услуги възможно най-ниски

Теодор-Чикагото и Гордиенко потънаха в дълбините на Блатото в “Игри на волята”

Теодор-Чикагото и Гордиенко потънаха в дълбините на Блатото в “Игри на волята”

Любопитно Преди 5 часа

Изгнаничката Карина напусна надпреварата за 100 000 лв. по собствено желание

Евакуацията на жители от Николово заради свлачището на язовирната дига до русенското село се удължава

Дъжд връща напрежението в Николово: дигата остава опасна

България Преди 5 часа

Около 60 жители на Николово са подписали декларации, че отказват евакуация, въпреки предупрежденията на властите

Експерти съветват: Не отлагайте покупката на жилище за след еврото

Експерти съветват: Не отлагайте покупката на жилище за след еврото

България Преди 5 часа

„Не може да се ангажираме с прогнози, но със сигурност очакваме да има повишение на цените след въвеждането на еврото“, допълват експертите

Цената на кафето расте: до 50 стотинки повече за вашата глътка

Цената на кафето расте: до 50 стотинки повече за вашата глътка

България Преди 6 часа

По думите на кафе експерта Йордан Дъбов „между 3 и 4 лева струва добро кафе, 4–5 лева — много добро, а над 6 лева — отлично“

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп: Мария Мачадо посвети Нобеловата си награда на мен

Свят Преди 6 часа

По-рано Белият дом критикува решението на Нобеловия комитет

Служител на шерифската служба на окръг Хъмфрис дежури пред входа на предприятието за производство на военни взривни вещества

Трагедия в Тенеси: 19 души са изчезнали след експлозията в завод за експлозиви

Свят Преди 6 часа

Шерифът на окръг Хъмфрис Крис Дейвис отказа да уточни колко точно души са загинали

Затварят ключови улици и булеварди в столицата заради „Маратон София 2025“

Затварят ключови улици и булеварди в столицата заради „Маратон София 2025“

България Преди 6 часа

Промените в движението и маршрутите на градския транспорт ще важат от 04:30 ч. на 11 октомври до приключване на маратона на 12 октомври

Себастиен Лекорню

Политически хаос във Франция: Макрон върна Лекорню като спасител

Свят Преди 7 часа

Той беше назначен за премиер за пръв път на 9 септември и му отне три седмици, за да състави правителство — което се разпадна за една нощ

Алберт Айнщайн

11 октомври: Писмото на Айнщайн до Рузвелт, което промени хода на историята

Любопитно Преди 7 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Опасно време &ndash; каква е прогнозата за уикенда</p>

Опасно време – каква е прогнозата за уикенда

България Преди 7 часа

Обявено е предупреждение за силен вятър, но идва затопляне