Кирил Ананиев: Няма проект за детската болница
Кирил Ананиев   
Източник: БГНЕС

„Всички казват, че не приемат проекта. Няма проект. Ние в момента протестираме срещу проект, който го няма. Сега изпълнителят има срок до 1 година да разработи проекта”. Това каза в отговор на въпрос на агенция БГНЕС здравният министър Кирил Ананиев, след като беше изслушан от ресорната комисия в парламента.

„Сега какво критикуваме, вие знаете ли? Скелето? Скелето се критикува без да са погледнати всички тези изследвания, които направихме през януари миналата година”,

коментира министърът. Той подчерта още, че не вижда основание да се променят плановете за болницата. Според него тя е много необходима за децата и техните родители.

Радев: Трябва да изградим съвременна детска болница

„Цялата процедура по изграждането на детската болница е напълно прозрачна. Всеки един етап, който сме минали, е бил гледан под лупа от всички. Правили сме среща с хората, които протестираха, обяснявали сме им всичко. Имаше обжалване пред КЗС и ВАС. Те не приеха тяхната позиция и ни дадоха зелена светлина за строителството.

Направили сме всички възможни проучвания до този момент за състоянието на конструкцията. Изпълнителят, който ще изпълнява проекта, той също ще направи ново обследване на базата, на което ще вземе най-правилното решение за продължаване на строителството”, увери Ананиев.

Министърът беше категоричен, че няма да бъде даден нито един лев в повече от определената сума

Той отхвърли казаното по-рано от представители на Националната гражданска инициатива „За истинска детска болница”, които се срещнаха с президента Румен Радев, че държавата няма пари да плати на фирмата, с която е подписала договор за инженеринга.

Над 17 хил. поискаха оставката на Кирил Ананиев заради бъдещата детска болница

„Не е вярно. Ние сме в процедура по пускане на аванс на изпълнителя. Държавата няма да остави да не се изгради многофункционална национална детска болница с най-съвременна техника и апаратура, при най-добри условия да се лекуват нашите деца и внуци“, отсече здравният министър.

Попитан

защо държавата държи толкова много на това 40 годишно скеле,

Кирил Ананиев отговори, че свалянето на скелето ще струва половината от предвидената сума за изграждането на болницата. Той коментира, че твърденията, че ще бъде по-евтино да се изгради всичко отново, е твърдение на хора, които не разбират от строителство.

Също така министърът увери, че с малки допълнителни довършителни работи сградата отговаря на изискванията за земетръс.

Изграждат Национална детска болница

Ананиев коментира и атакуваната от Върховния административен съд заповед за карантинните мерки. „Идеята на тази заповед беше не да задължим или натоварим гражданите, които са на 60 г. и повече, а да сме сигурни, че лечебното заведение ще приеме при необходимост този пациент, който е над 60 г.

Иначе самото влизане в лечебното заведение става по преценка на общопрактикуващия лекар. Ние не може да го вкараме насила в болница, това е невъзможно. Понеже имаше неразбирателство в тълкуванието, затова леко пипнахме, така че наистина да бъде съвсем ясно”, каза още той.

По отношение на факта, че

моловете са отворени и учениците са в тях, вместо в класните стаи, министър Ананиев каза, че това не е така

и добави, че те в момента учат и нямат време да са в търговските центрове и лично се е уверил в това през изминалата събота и неделя.

На въпрос дали бъдещата ваксина срещу COVID -19 ще бъде задължителна, Ананиев не пожела да даде конкретен отговор, а се опита да прехвърли отговора на държавния здравен инспектор. „Тя трябва да има достатъчно време и доказателства, че има положителен ефект, за да стане задължителна. Трябва да се види и какво ще бъде самото развитие на заболяването – дали ще бъде вирус, който след година-две ще изчезне, или ще се превърне в традиционен”, коментира той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 27 минути

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 46 минути

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Имен ден днес празнуват...

Имен ден днес празнуват...

Любопитно Преди 1 час

На 1 май почитаме паметта на свети пророк Йеремия и на преподобномъченик Акакий Серски

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 1 час

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 2 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Свят Преди 2 часа

След месеци на политически обрати, Вашингтон и Киев най-накрая постигнаха съгласие по стратегическото споразумение

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 2 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране

<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 3 часа

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си

<p>1 май: Най-смъртоносното наводнение в България</p>

1 май: Най-смъртоносното наводнение в България

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Какво ще бъде времето в празничния четвъртък&nbsp;☀️☔️</p>

Какво ще бъде времето в празничния четвъртък ☀️☔️

България Преди 3 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

Apple iPad Air

Apple загуби контрол над приложенията в App Store

Технологии Преди 3 часа

Съдия забрани на компанията да взима комисионни и да ограничава разработчиците

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 10 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 11 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Свят Преди 11 часа

По-рано през седмицата Русия обяви, че е изтласкала украинците от Курска област

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Свят Преди 11 часа

ЕНП съобщи десетте си заместник-председатели

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

България Преди 12 часа

По-високи ще са наказанията за нарушения