Кипърският съд оттегли обвиненията към кап. Янко Стоименов
Близки на загинали при самолетната катастрофа протестират срещу оправдателната присъда на кипърския съд, декември 2011 г.   
Източник: ЕПА/БГНЕС
По овавайки се международното законодателство кипърският съд оттегли обвиненията си към българския пилот кап. Янко Стоименов.

Това обявиха днес от Съюза на транспортните синдикати в България (СТСБ) и адвокатът на кап. Стоименов.

Това е първата битка, която е спечелена, защото отваря вратите за използване на нови доказателства, каквото можем да изискваме от съда на Гърция, обясни адвокат Ивайло Дерменджиев.

Това е най-голямото препятствие, защото там на две инстанции вече е произнесена осъдителна присъда, добави той.

От основно значение е фактът, че всички доказателства, които са основни за този процес, са на територията на Кипър, сега те ще могат да бъдат освободени и използвани на други места, поясни адвокатът на обвинения пилот.

Според Дерменджиев по делото в Гърция кап. Янко Стоименов може да бъде единствено свидетел, защото неговото качество на служител на компания и главен пилот не е предполагало обвинение, свързано с негова лична наказателна отговорност.

В следващите 20 дни предстои защитата на българския пилот да депозира жалба в гръцкия върховен съд.

Вариантите оттук нататък са два -

Върховният съд да отмени решението на Апелативния съд с указания как да процедира, това е най-добрият вариант, поясни Дерменджиев.

Другото, което намирам за доста несправедливо, ако се случи, е Върховният съд да потвърди присъдата и тя вече да не може да се обжалва пред гръцките съдилища, добави той.

"Съдът за мен не е действал по най-законосъобразния начин, не е изчерпвал доказателства, не е изяснявал обективната истина с оглед постигане на справедливост.

Не е работа на един съд да осъди някого, а да отсее спорното от безспорното и да постанови справедлива присъда", заяви адвокатът.


В личен аспект това ще ми даде възможността да се фокусирам върху процеса в Гърция, да бъдеш под кръстосан огън е трудно, каза кап. Стоименов.

От гледна точка на семейството ми всички се вълнуваме и радваме в днешния ден, а от професионална се надявам, че водейки борбата на един фронт, ще мога да направя нещо повече в тази насока да се върна в работата, която за мен винаги е била начин на живот, добави той.

Кап. Стоименов не скри и своята благодарност към всички негови сънародници, оказали му подкрепа в тежките дни. "Чувствам се горд, че съм българин.

В тези дни усетих колко е състрадателен българинът и колко много е патил",


заяви той. Това ми дава воля да се боря и да вървя напред, добави пилотът.

Кап. Стоименов изрази и своите надежди в предстоящите съдебни заседания да бъдат използвани и докладите на всички международни експерти, работили досега по случая.

"В процеса на разследването на авиационното произшествие те не само подкрепят фактите, но остават изненадани от факта, че техните препоръки не са следвани точно когато са правени анализите на ключови останки от самолета.

"Надявам се, че този път ще се даде възможност тези експерти да се появят в съда", поясни пилотът. По неговите думи основната теза на гръцкия съд се гради само на заключенията на техните експерти, които са отразени в доклад за разследване на авиационни произшествия, който по право не би трябвало да се използва в съда.

След процеса в Кипър като доказателство ще може да се използва и компютърът, който контролира системата за херметизация на самолета, който до момента е бил изследван само частично", поясни кап. Стоименов.

"Надявам се, че в Кипър се намира и черната кутия и магнетофонния запис. Надявам се, че този път черната кутия ще бъде разчетена изцяло.

До този момент цялата теза се гради, че пилотите са разхерметизирали самолета поради некомпетентни действия.

Канадските експерти достигат до извода, че това не е така, че всъщност разхерметизацията е технически проблем със системата за херметизация и по-точно с компютъра.

Този компютър 8 месеца преди катастрофата разхерметизира самолета самопроизволно и за нас е неясно защо не е бил анализиран", добави той.

Когато загинат 121 души, да се направи едно заключение на базата на хипотетичен анализ, аз мисля, че това е неприемливо, коментира българският пилот.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сачева призова за законодателни промени за коледните добавки

Сачева призова за законодателни промени за коледните добавки

България Преди 36 минути

Сачева: Има възможност да се направи справедливо разпределение на средствата

Тръмп се срещна с принца на Саудитска Арабия, обяви 600 млрд. долара инвестиции

Тръмп се срещна с принца на Саудитска Арабия, обяви 600 млрд. долара инвестиции

Свят Преди 2 часа

Тръмп обяви, че саудитският престолонаследник не е знаел нищо за убийството на Хашоги

Разкриха мрежа за фалшиви новини в България

Разкриха мрежа за фалшиви новини в България

България Преди 3 часа

Документът е посветен на използването на ТикТок на Балканите

Проверка разкри огромни нарушения по Черноморието

Проверка разкри огромни нарушения по Черноморието

България Преди 4 часа

Масово застрояване върху речни легла и дерета

Разбиха руска престъпна мрежа, пращала бомби в  Европа

Разбиха руска престъпна мрежа, пращала бомби в Европа

Свят Преди 5 часа

Действията са били организирани и координирани от руски граждани

Заловиха пиян шофьор с почти 5 промила алкохол

Заловиха пиян шофьор с почти 5 промила алкохол

България Преди 5 часа

На водача досега три пъти му е било отнемано свиделството за правоуправление

<p>NASA откри нещо странно на Марс, което може да идва от друга планета</p>

NASA откри странен камък на Марс, който може да идва от друга планета

Свят Преди 6 часа

Необичайният състав на камъка и странната му форма са привлекли вниманието на марсохода Perseverance

Преобърна се цистерна, блокира прохода Боаза

Преобърна се цистерна, блокира прохода Боаза

България Преди 6 часа

Със специализирана техника се извлича тежкотоварният автомобил

Коментарите на Такаичи разгневиха Китай, преговорите за Тайван се провалиха

Коментарите на Такаичи разгневиха Китай, преговорите за Тайван се провалиха

Свят Преди 6 часа

Такаичи предизвика най-сериозния дипломатически конфликт между двете държави от години

Синдикатът „Подкрепа“ започва серия от протести в цялата страна

Синдикатът „Подкрепа“ започва серия от протести в цялата страна

България Преди 6 часа

Протестните действия ще се провеждат поетапно

Кремъл обвини Полша в русофобия

Кремъл обвини Полша в русофобия

Свят Преди 6 часа

„Русия е обвинявана за всички прояви на хибридна и директна война, които се случват“, заяви Дмитрий Песков

О Джей Симпсън

О Джей Симпсън и дългият 30-годишен иск – $ 58 млн. за семейството на Голдман

Любопитно Преди 6 часа

30 години след убийствата на Рон Голдман и Никъл Браун, изпълнителят на наследството поема многомилионния дълг, въпреки скромното състояние на Симпсън

Терористична атака на Западния бряг, един е убит, а трима са ранени

Терористична атака на Западния бряг, един е убит, а трима са ранени

Свят Преди 6 часа

В изявление на военните се казва, че двама нападатели са били убити от военнослужещи, но не се предоставят повече подробности

Националната гвардия на Украйна: Нуждаем се от повече дронове и по-добра тактика

Националната гвардия на Украйна: Нуждаем се от повече дронове и по-добра тактика

Свят Преди 7 часа

Руските сили адаптират тактиката си към условията на приближаващата зима, а украинската армия трябва да въведе двойно повече технологични иновации

Омбудсманът иска оттегляне на промените за паркиране в София

Омбудсманът иска оттегляне на промените за паркиране в София

България Преди 7 часа

Тя се обърна към областния управител на София-град Стефан Арсов

Теодора Духовникова преживя кошмарна турбуленция (ВИДЕО)

Теодора Духовникова преживя кошмарна турбуленция (ВИДЕО)

България Преди 7 часа

Сред пътниците на борда бяха още Луиза Григорова-Макариева, Весела Бабинова и други колеги от спектакъла "Поетите"