В ю юджета за 2011 г. не са предвидени средства за удължаване на срока на дейността на Висшата атестационна комисия и не е ясно как ще бъдат осигурени.
Това заяви министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов по време на дискусията в парламента по промените в Закона за развитие на академичния състав.
Депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта
за изменение на закона, внесени от Валентина Богданова от левицата, от Ирена Соколова от ГЕРБ и от Министерския съвет.
Поводът за промените е решение на Конституционния съд от 5 октомври т.г., с което 18 разпоредби на закона и части от тях бяха обявени за противоконституционни.
Сергей Игнатов посочи, че не подкрепя законопроекта на Валентина Богданова от левицата, който предвижда удължаване на срока на дейност на комисията с шест месеца - до 30 юни 2011 г. с оглед приключване на вече започналите процедури.
Според него с предложените изменения се допуска необосновано разширяване на случаите, приключвани от комисията, със случаи, за които реални стъпки не са предприети.
Разглеждането по стария ред на такива случаи, в които не са назначени рецензенти и не са платени такси, ще доведе до удължаване на срока на действие на старата процедура, смята Игнатов.
Министърът подкрепи законопроекта на Ирена Соколова от ГЕРБ,
който предвижда отмяна на разпоредбите, според които конкретните условия и ред за придобиване на научни степени и за заемане на академични длъжности се определят със съответните правилници на висшите училища и научните организации, при спазване на единните държавни изисквания.
Въвеждат се различни изисквания за дисертационния труд за придобиване на степен "доктор" и "доктор на науките", както и на академичните длъжности "доцент" и "професор".
Според министър Игнатов, има яростна съпротива срещу промяната на начина на придобиване на научни степени и звания.
"Ако продължаваме, ще изгоним и поредния зародиш на Бил Гейтс от България",
коментира той.
Валентина Богданова посочи, че хората, които са подали документи, нямат вина за това, че в комисията не са им назначили рецензенти и не е започнала процедурата.
Тя заяви, че ПГ на Коалиция за България не подкрепя проектите на правителството и на депутатите от ГЕРБ.
Колегата й Янаки Стоилов добави, че ако бъдат приети предложенията на управляващите, на практика това ще означава
налагане на мораториум върху научната дейност до приемането на промени,
съобразени с отменените от Конституциониня съд текстове.
Според Лютви Местан от ДПС, решението на Конституционния съд поставя далеч по-сериозни въпроси от срока, в който предишната система за присъждане на научни степени и звания действа, за да бъдат приключени заварените процедури. Основният въпрос пред 41-то Народно събрание е разработване и приемане на концептуално завършена единна уредба на образованието и развитието на академичния състав, добави той.
Имаме законопроект, който ни връща назад, защото се налага да отговорим на
Конституционния съд, който се държи като втора камара на парламента,
политиканствайки по отношение на академичния състав, коментира Веселин Методиев от Синята коалиция по повод промените, внесени от Валентина Богданова.
Той определи решението на Конституционния съд като политическо и призова да се защити дейността на парламента.
Против съм да се откажем от реформите, които са предприети, посочи Методиев.
Игнатов: В бюджета няма средства за ВАК
Народното събрание прие три проекта за промените в Закона за развитие на академичния състав, след като през октомври Конституционният съд отмени 18 разпоредби от него
24 ноември 2010, 13:49
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!