Губим част от платения годишен отпуск
Източник: iStock/GettyImages

П латеният годишен отпуск има давност. Отдавна отминаха времената, в които може да натрупате 100 дни отпуск и при напускане, работодателят да е длъжен да ви ги плати, припомня сайтът pariteni.bg, позовавайки се на информация от Агенция „Фокус“.

Всички дни отпуск, независимо дали са отложени или не за следващата календарна година, могат да се ползват до края на двегодишната им давност с разрешение от работодателя.

Това ще рече, че до края на 2025 г. можете да използвате натрупания отпуск за 2023 г., всички неизползвани дни преди това изгарят. Ако имате изостанали дни от 2024 г., ще трябва да ги изчистите до края на следващата.

Трудовото законодателство регламентира, че всеки работник е длъжен да използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, в рамките на която той се полага. Работодателят има задължение да информира работниците в началото на годината за полагаемите дни и за дните, които са останали от предходната година и да ги съветва да ги заявяват и използват. Работодателят трябва да създаде и ред за ползването на отпуските, съветват от Главна инспекция по труда.

По искане на работниците и служителите част от платения отпуск може да се отложи и да се използва през следващата календарна година, но само със съгласието на работодателя.

По важни производствени причини работодателят също би могъл да отложи част от отпуска, но той е длъжен да осигури ползването на поне половината дни отпуск в годината, за която се полага, а останалите – най-късно до средата на следващата.

Работникът и служителят може след този срок с 14-дневно предизвестие да използва прехвърлените дни като в случая не е необходимо съгласието на работодателя. При прекратени трудови правоотношения работникът има право на обезщетение за дните, които не са погасени по давност.

Ако работникът или служителят използва друг вид отпуск – за бременност и раждане, гледане на дете и др. давността спира.

Тук идва изключението: За времето, през което служителката е била в майчинство, се полага платен годишен отпуск. Съгласно чл. 176а, ал. 2 от Кодекса на труда, когато платеният годишен отпуск е отложен при условията и по реда на чл. 176, ал. 1 / когато ползва друг вид отпуск със съгласието на работодателя/- в случая поради ползване на отпуск по майчинство, правото на работника или служителя на ползването му се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината, в която е отпаднала причината за неизползването му.

Пример: Ако отпускът по майчинство свършва през 2025 г., отложените дни могат да се ползват до 31 декември 2027 г. включително. При изчисляване на възнаграждението за платен отпуск следва да се спазват разпоредбите на чл. 177 от Кодекса на труда, чл. 177.

– Тате, какво е брак? – Това е когато майка ти е права… дори когато греши.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Известен китайски художник стана баща на 87 години

Известен китайски художник стана баща на 87 години

Любопитно Преди 25 минути

Той скъса връзките си с по-големите си деца

Болсонаро подкрепя кандидатурата на сина си за президент на Бразилия

Болсонаро подкрепя кандидатурата на сина си за президент на Бразилия

Свят Преди 1 час

Болсонаро излежава 27-годишна присъда за планиране на преврат

Петима загинали при катастрофата с хеликоптер край Килиманджаро

Петима загинали при катастрофата с хеликоптер край Килиманджаро

Свят Преди 2 часа

Хеликоптерът е изпълнявал медицинска мисия, уточниха местни медии

Израел елиминира представител на иранските сили "Кудс"

Израел елиминира представител на иранските сили "Кудс"

Свят Преди 2 часа

За момента няма коментар от страна на ливанските власти и на Иран

Патриарх Даниил е официално посрещнат от Вселенския патриарх Вартоломей

Патриарх Даниил е официално посрещнат от Вселенския патриарх Вартоломей

Свят Преди 3 часа

Визитата на патриарх Даниил започва от 25 декември, Рождество Христово, и ще завърши на 28 декември

Мелони отправи две коледни послания към сънародниците си

Мелони отправи две коледни послания към сънародниците си

Свят Преди 3 часа

Тя раздаде коледни подаръци на министрите си

<p>Какви стъпки предприема Австралия, за да предотврати нова трагедия&nbsp;(ОБЗОР)</p>

Какви стъпки предприема Австралия, за да предотврати нова трагедия

Свят Преди 3 часа

Мерките включват ограничаване на броя на огнестрелните оръжия, които един човек може да притежава, ограничение за издаване на лицензите и изискване за по-строги проверки

Захарова нарече действията на САЩ в Карибско море "бандитизъм"

Захарова нарече действията на САЩ в Карибско море "бандитизъм"

Свят Преди 4 часа

"Днес ставаме очевидци на пълно беззаконие в Карибско море", каза Захарова

Кремъл изпрати сигнал към Париж за съдбата на Лоран Винатие

Кремъл изпрати сигнал към Париж за съдбата на Лоран Винатие

Свят Преди 4 часа

Това изненадващо съобщение бе направено в момент, когато Париж и Москва заявиха неотдавна интерес за пряк контакт между президентите Макрон и Путин

Крал Чарлз Трети заведе семейството си на църква пеша

Крал Чарлз Трети заведе семейството си на църква пеша

Свят Преди 4 часа

Те посетиха църквата "Св. Мария Магдалена" в частното имение на краля в Сандрингъм

Тръмп с нови нападки срещу Стивън Колбер: Си Би Ес трябва "да приспи" водещия

Тръмп с нови нападки срещу Стивън Колбер: Си Би Ес трябва "да приспи" водещия

Свят Преди 5 часа

"Жалка развалина, без талант и каквото и да било друго необходимо за успех в шоубизнеса"

Коледен сняг покри части от България: МВР предупреждава - шофирайте внимателно

Коледен сняг покри части от България: МВР предупреждава - шофирайте внимателно

България Преди 5 часа

Екипите на АПИ обработват настилките с 377 снегопочистващи машини

Камион с контрабандни оръжия беше задържан на границата

Камион с контрабандни оръжия беше задържан на границата

България Преди 5 часа

Шофьорът самоволно напуснал пункта преди извършването на контролните действия

Коледа на фронта: Украйна и Русия си размениха въздушни удари

Коледа на фронта: Украйна и Русия си размениха въздушни удари

Свят Преди 6 часа

Украинските лидери обвиниха Москва в тероризъм по време на Коледа