Деяна Костадинова: Еднократни помощи при целевите групи
Предаването на властта в МТСП на 13 март от Тотю Младенов на новоназначения служебен министър Деяна Костадинова   
Източник: БГНЕС/МТСП

Най-деликатният момент е за кои целеви групи да има повече пари. В рамките на резервите трябва да решим кои са групите, които имат най-много нужда в момента. Това каза пред Би Ти Ви вицепремиерът, социален министър и председател на НСТС Деяна Костадинова.

Най-правилният начин е да подкрепим групите чрез заетост -

обществото срещу тази инвестиция получава продукт по този начин, от друга страна тези хора остават на пазара на труда. Има и други групи от хора, към които този подход не може да се приложи, отбеляза тя.

Първата група за подпомагане са безработните, втори са хората, които не успяха да бъдат енергийно подпомогнати - тази група е много широка, в нея влизат и майки с деца, и пенсионери, но поради малко надхвърляне, например от 2 лева на праговете за енергийно подпомагане, те не успяха да получат пари, обясни Костадинова.

Тя подчерта, че ще бъде сложена административна граница за надхвърляне на дохода от около 10 лева. Социалният министър съобщи и че около

36 хил. души ще бъдат подпомогнати с еднократна помощ от втората целева група.

В началото на следващата седмица ще имаме пълна яснота колко пари ще бъдат заделени за този пакет от мерки.

Аз ще предложа утре и на НСТС натоварен график на заседания -следващата седмица да започне работа работна група, която да разгледа предложенията на МТСП, на синдикатите и работодателите, ще предложа и през април да имаме заседание на НСТС, обясни Костадинова.

Тя заяви, че другата целева група, която ще бъде подпомогната са семействата, които имат деца с увреждания. "Колкото и да ги подпомага държавата, отглеждането на едно дете с увреждания е изключително трудно. Това е група, която безспорно трябва да бъде подкрепена еднократно. За дългосрочно подпомагане ще предложим да се увеличат индивидуалните коефициенти, по които се изчислява достъпът до енергийни помощи", допълни Костадинова.

По отношение на пенсиите тя каза, че с увеличението на пенсиите от 1 април част от пенсионерите, които досега са получавали енергийни помощи, ако се оставят разпоредбите както са сега, ще бъдат ощетени, тъй като ще излязат извън праговете. Костадинова е категорична, че това ще бъде променено.

"Можем да говорим при целевите групи само за еднократни помощи -

сумата зависи от разполагаемия ресурс. Сумите ще бъдат от порядъка на тези, които се дават за енергийни помощи, може и по-малко от 65 лева, може и повече от 65 лева. Най-вероятно тези помощи ще бъдат изплатени през април. За увеличение на пенсиите извън това, което е разписано в бюджета, не бихме могли да говорим", коментира социалният министър.

За евентуална еднократна добавка за всички пенсионери, Костадинова призна, че такива добавки не са включени в първия пакет от мерки, които предлагат.

"Ако в последващ момент се окаже, че има друг разполагаем ресурс, то бихме могли да се ориентираме и в тази група. Това, с което правителството стартира е една безкрайна откровеност с какво разполагаме и какво можем да разпределим. Чуха се предложения, че би могъл да се разпредели ресурсът за инвестиции на държавата към социални помощи. Ако ние посегнем към инвестициите, това води до фалит на фирми, бизнесът няма да е съгласен с това, ще доведе и до загуба на работни места. И никога не е обсъждано в служебното правителство да се тегли заем, за да го дадем за пенсии. Това е твърде рисков ход, а той не е и възможен чисто законодателно", подчерта Костадинова.

За евентуално повишаване на минималната работна заплата (МРЗ) социалният министър каза, че проблемът не е толкова в размера на МРЗ. "Тя беше увеличена съвсем наскоро. Проблемът е МРЗ да бъде поставена на принципна основа, да се изработи механизъм, по който да се увеличава МРЗ. Повишение на МРЗ се иска от синдикатите и аз съм длъжна да го поставя на разглеждане, но сме длъжни да чуем и работодателите. Реално бюджетът може да се изпълни във вида в който е приет, това е предизвикателство, но е възможно да бъде изпълнен", уточни Костадинова.

За това откъде ще се вземат резервите за еднократните помощи, Костадинова каза, че всеки от министрите има за задача да представи визията си откъде биха могли да бъдат взети тези пари в рамките на неговия ресор. "Надявам се до следващия Министерски съвет да имаме абсолютна яснота откъде ще се вземат парите", каза още Костадинова.

Нощ. В апартамента на доктор звъни телефона: - Докторе, мъжът ми ме обиди. - И защо ми се обаждате? - Ще му трябват няколко шева...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Протестът след убийството на Магдалена - 22 души са нанесли щети на сградата на МВР, сред тях и непълнолетни

Протестът след убийството на Магдалена - 22 души са нанесли щети на сградата на МВР, сред тях и непълнолетни

България Преди 2 минути

Те са хвърляли пиратки, различни по вид вещи, камъни и хранителни продукти

<p>Заради влошено здравословно състояние:&nbsp;Вучич прекъсна посещението си в САЩ</p>

Вучич прекъсна посещението си в САЩ заради влошено здравословно състояние

Свят Преди 53 минути

Сръбският президент се е почувствал зле и след консултация с медицинско лице е решил да се прибере в Сърбия

След влизане в еврозоната: Банкоматите ще пускат само евро

След влизане в еврозоната: Банкоматите ще пускат само евро

Пари Преди 2 часа

БНБ публикува нови отговори на въпроси, касаещи въвеждането на еврото у нас

ДСБ-София: Кметът на „Оборище” дискредитира Стоян Михалев

ДСБ-София: Кметът на „Оборище” дискредитира Стоян Михалев

България Преди 2 часа

Според формацията Георги Кузмов е заблудил всички страни

С изкуствен интелект: Тръмп пусна своя снимка като папа

С изкуствен интелект: Тръмп пусна своя снимка като папа

Любопитно Преди 2 часа

Това предизвика различни реакции в интернет пространството

<p>Жена загина при експлозия в Солун</p>

Жена загина при експлозия в Солун, разследват връзка с криминален акт

Свят Преди 2 часа

Инцидентът е станал около 6:00 ч. сутринта на паркинг в близост до банков клон

Антибиотичната резистентност: До 25 години жертвите ще са 10 милиона

Антибиотичната резистентност: До 25 години жертвите ще са 10 милиона

България Преди 3 часа

Бактериите много по-бързо се адаптират в сравнение с възможностите на човечеството да развива нови класове антибиотици, заяви инфекционистът д-р Трифон Вълков

🎖️🇺🇸 Готвят военен парад за рождения ден на Тръмп 🎂🚁

🎖️🇺🇸 Готвят военен парад за рождения ден на Тръмп 🎂🚁

Свят Преди 3 часа

На 14 юни американският президент ще навърши 79 години, а армията на САЩ отбелязва 250 години от създаването си

Още два златни медала за България от Европейското по таекуон-до

Още два златни медала за България от Европейското по таекуон-до

Любопитно Преди 3 часа

Така общият брой на отличията ни след първите три дни е 24

Тръмп върна визите за румънците

Тръмп върна визите за румънците

Свят Преди 4 часа

Румъния беше 43-тата държава, включена в програмата за безвизови пътувания до САЩ

Никол или Радо от “Един за друг” прави повече компромиси? (ВИДЕО)

Никол или Радо от “Един за друг” прави повече компромиси? (ВИДЕО)

Любопитно Преди 4 часа

Двамата не крият симпатиите и антипатиите си към останалите двойки от предаването

Почитаме паметта на свети мъченици и епископ, кои са те

Почитаме паметта на свети мъченици и епископ, кои са те

Любопитно Преди 4 часа

На 3 май отдаваме почит на Тимотей и Мавра, както и на Аргоския епископ Петър Чудотворец

След силното земетресение: Чили отмени тревогата за цунами

След силното земетресение: Чили отмени тревогата за цунами

Свят Преди 5 часа

Трус с магнитуд 7,4 бе регистриран в петък край южните брегове на Чили и Аржентина в протока Дрейк

Затварят аварийно част от локалното на ''Цариградско шосе", промени в градския транспорт

Затварят аварийно част от локалното на ''Цариградско шосе", промени в градския транспорт

България Преди 5 часа

Става въпрос за отсечката между ул. "Димитър Моллов" и ул. "Владимир Пашов"

Там избраха Тръмп. Но сега са разочаровани от него

Там избраха Тръмп. Но сега са разочаровани от него

Свят Преди 5 часа

В Канзас и Мисури Доналд Тръмп спечели убедително

Забравете дубайския шоколад — нов зелен десерт превзе света

Забравете дубайския шоколад — нов зелен десерт превзе света

Любопитно Преди 5 часа

Тортата тип шифон с пандан се превърна в един от най-популярните десерти в света