Цацаров поиска имунитета на Бат Сали
Александър Методиев   
Източник: Боби Тошев/БГНЕС

Г лавният прокурор Сотир Цацаров внесе в Народното събрание искане за снемане имунитета на народния представител от ДПС Александър Методиев заради нарушение на пътя и закана да „уволнява“ полицаи, спрели бус с негови „негови хора“ – футболния отбор на ромите от Самоков.

При извършена от прокурор от Софийска градска прокуратура предварителна проверка са събрани данни за това, че на 1 май тази година в Костенец Александър Методиев е извършил две престъпления от общ характер – противозаконно пречене на орган на властта да изпълни задълженията си, при условията на продължавано престъпление и хулиганство.

През 2014 г. на местните избори Александър Методиев от ДПС, по прякор Бат Сали, беше избран за депутат от Кюстендил. Това провокира стотици жители на Кюстендил да се съберат на протест в столицата. По същото време около 150 жители на община Дупница блокираха за половин час главния път "Е-79" при Дупница, също в знак на протест срещу разпределението на мандат от ДПС в Кюстендилска област.

Година по-рано Нова ТВ информира, че Бат Сали е направил заменка на ливада за скъп имот в Самоков докато е бил общински съветник. Тогава той заяви пред медията: "Не виждам нищо нередно в това, че е направена замяната. Направени са всички процедури по замяната”.

Също през 2013 г. той бе уличен от журналистическо разследване отново на Нова ТВ като "шеф на частно енерго" в ромска махала в Самоков. Жителите на квартала използват крадено от ЧЕЗ електричество, което не минава през електромери, като в замяна плащат на организаторите на схемата по 20-30 лв. на месец.

На 1 май депутатът се движел от Пазарджик към Костенец и навлизайки в Костенец извършил маневра

„тройно изпреварване“ в участък, в който било забранено изпреварването.

Полицейски патрул забелязал нарушението и един от полицаите подал сигнал със стоп палка да спре.

Методиев видял палката, но вместо да спре, помахал с ръка на полицейските служители и продължил, като дори увеличил скоростта на движение.

След около 10 минути на същото място полицейските служители спрели за проверка микробус „Форд-Транзит“. В автомобила пътували 7 лица, на които били поискани документите за самоличност и се оказало, че едно от лицата няма такива.

Като разбрали, че ще бъде санкциониран, спътниците на нарушителя започнали да настояват пред полицаите да не съставят акт, а един от тях уведомил по телефона Александър Методиев за случващото се. В същото време спрените за проверка лица отправяли заплахи към полицаите, повтаряли, че

щял да дойде „шефа“ и „ще видят какво ще стане с тях“,

подканяли полицаите на висок тон да не съставят акт, държали се грубо и неуважително.

След разговора по телефона Александър Методиев веднага се насочил с автомобила си към мястото на микробуса. Докато пътувал натам, той се обадил по телефона на Началника на РУ на МВР Костенец и му обяснил, че неговите подчинени полицейски служители са спрели на входа на Костенец микробус с футболния отбор на ромите от Самоков, както и че съставят акт на един от тях.

Началникът на РУ Костенец обяснил на народния представител, че полицейските служители си вършат работата и го помолил да продължи по пътя си и да не нарушава обществения ред. Методиев отговорил, че се връща при „своите хора“ и затворил телефона. Като се върнал, Методиев разбрал, че полицейският служител вече приключва съставянето на акта.

Александър Методиев се приближил до полицейските служители и

започнал грубо да им държи сметка защо пишат актове на „неговите хора“.

Полицаите му обяснили, а Методиев посъветвал нарушителя да не подписва акта и последният отказал да го подпише.

Методиев заявил на полицаите, че е народен представител, извадил картата си и започнал да я размахва, като демонстративно афиширал качеството си на депутат. След като разбрал, че няма да успее да възпрепятства полицаите да съставят акт, Методиев се ядосал още повече, започнал да се държи с тях грубо и цинично.

Поискал от служителите на МВР отчет за цялостната им дейност през дежурството, поискал да му предоставят всички съставени от тях актове. Полицейските служители отказали, като му обяснили, че има съответен ред за това. Методиев подканял останалите лица от микробуса да снимат полицаите с телефоните си. Заплашвал полицейските служители, че ще ги уволни и „след три дни ще се видят вече цивилни“.

Методиев отново се обадил по телефона на Началника на РУ Костенец като му заявил, че е констатирал нарушения от неговите подчинени и че отказвали да му докладват какви произшествия имало.

Началникът на РУ Костенец отново го помолил да не нарушава обществения ред и да остави полицаите да си вършат работата, но Методиев грубо му заявил: „нема кво да ми се молиш“.

Служителите на МВР възприели сериозно така отправените заплахи. Били изключително възмутени от това, че народен представител има подобно поведение и отношение към служители на МВР, разясняват подробно случая от прокуратурата.

От прокуратурата заявяват, че демонстративното пристигане на мястото на съставяне на акта, грубото, арогантно и цинично държане към полицаите, искането на отчет за дейността им и отправените заплахи, че ще бъдат уволнени, са непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяват явно неуважение към обществото.

Законова пречка за наказателното преследване на Александър Методиев е обстоятелството, че към настоящия момент същият е народен представител в 43-то Народно събрание и в това си качество се ползва с имунитет.

Главният прокурор е сезирал Народното събрание,

тъй като това е органът, който може да даде разрешение за възбуждане и провеждане на наказателно преследване за извършените от народния представител Александър Методиев.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 6 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 6 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

,

Какво предвижда споразумението между САЩ и Украйна

Свят Преди 8 часа

То беше подписано след дълги преговори и обрати

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 9 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 9 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 9 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 10 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 10 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 11 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 11 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 12 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 12 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 12 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 13 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 13 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 13 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.