А лпинистът Атанас Скатов загина при опит да изкачи втория по височина връх в света - К2. Инцидентът е станал на слизане при неуспешен опит да се достигне осемхилядника. 

От пакистанската агенция, която осигурява алпинистите, разказаха

за NOVA, че до трагедията може да се е стигнало заради преумора, а не заради скъсано въже, каквато хипотеза имаше първоначално.

Трагедията с българския алпинист беше потвърдена от Министерството на външните работи.

Атанас Скатов покори деветия си осемхилядник

Премиерът Бойко Борисов

изказа съболезнования към семейството на Атанас Скатов. Във Facebook министър-председателят написа: "Планината взе още един наш голям алпинист. Атанас Скатов беше смел мъж, човек с кауза. Изказвам своите съболезнования към семейството и близките му. Светла му памет!".

Българският външен министър Екатерина Захариева

също изказа съболезнования на близките на Скатов. "Поклон пред силата на духа му – неговите постижения и нестихващата му воля към върха никога няма да бъдат забравени! Светла памет!", написа тя.

Скатов е тръгнал в опит да покори върха снощи,

като изкачването е започнало в 23:00 часа българско време. Заради лошите метеорологични условия обаче атаката е прекратена и започва слизане надолу. 

Часове по-късно компанията организатор на експедицията съобщава в Twitter, че българският алпинист е паднал около Лагер 3.

Два хеликоптера на пакистанската армия излитат, за да го търсят, а GPS-устройството на Скатов показва, че местоположението му се променило рязко с над 200 метра. 

Устройството спира да излъчва за последно в 7:30 тази сутрин. Часове по-късно е открито и тялото му. 

От МВнР посочват, че Скатов е паднал при слизане от Лагер 3 към Базовия лагер около обяд местно време.

В първите дни на декември Атанас Скатов се отправя на експедиция в планината Каракорум в опита да покори втория по височина връх на планетата след Еверест – К2. Следва дълъг период на климатизация.

Майката на Скатов: Ако не беше сигурен, че ще успее, нямаше да тръгне

Родителите на Скатов се чуват за последно с него във вторник, когато той им казва, че най-сетне тръгва към върха.

"Има само два дни прозорец, много е малко, но те ще се опитат. Каза, че ще бърза от Лагер 2 и от там нагоре още 40 часа ще се върви непрестанно. Много лед, много скали, много вятър. Той ако не мисли, че ще успее, няма да тръгне", коментира майката на Атанас Скатов - Мария Стоянова.

Последната информация, публикувана в профила на алпиниста, е от пристигането му в Лагер 3 вчера, часове преди да започне атаката към върха.

Тя обаче е неуспешна и следва връщане обратно.

По информация от групата, в която е бил Скатов, на височина от 7400 метра той се откача от осигурителното въже, но преди да се закачи за следващото, пада.

"Бяхме се объркали, защото GPS-ът му показваше, че е на голяма височина. Но един от шерпите предположи, че е паднал по-ниско. GPS-ът показваше, че е на около 7000 метра височина. С хеликоптера са проверили по-ниско и са намерили тялото му на височина от почти 5500 метра. Паднал е почти два километра надолу", обясни Танешар Гурагай.

Организаторите на експедицията категорично отрекоха появилата се информация, че е имало проблем с въжето.

"Въжето не се е късало. По него са преминали и други катерачи, даже и в момента го правят. По същото въже. Те трябва да откачат и разкачат предпазителите. Може би е паднал, докато е правил това. Сигурно е бил много уморен", обясни Танешар Гурагай.

За NOVA пиарът на Скатов призна, че той наистина се е чувствал изморен. В последния им разговор вчера е споделил, че не е добре физически и не знае какво да прави - дали да продължи към върха, или да се откаже. В крайна сметка обаче решава да тръгне. Приятели на Скатов твърдят, че той е бил подготвен за всеки сценарий.

"Всеки алпинист, който тръгва на такъв връх е готов на всичко, абсолютно осъзнато. Всеки, който дръзне да тръгне към високите върхове, приема този риск", коментира Петя Добрева.

А най-високата цел за Скатов е била експедицията до К2 споделя самият той пред NOVA дни преди да замине.

"Върховете не се покоряват, само ги изкачваме. С много молитви се надявам да ни допусне върхът. Силно вярвам, че ще успея, но искам и да го проверя. Ще бъде едно невероятно пътешествие", заяви Скатов в предаването "Събуди се".

42-годишният Атанас Скатов е изкачил десет осемхилядника. Два пъти е стъпвал на Еверест. Покорил е и планинските първенци на всеки континент. Не успява обаче при първия си опит за зимно изкачване на най-опасния според експертите връх в света.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Напук на възрастта: 101-годишна жена плува всеки ден, шофира и пече хляб

Любопитно Преди 4 минути

Родената през 1925 г. американка споделя навиците, които я поддържат във форма. Напук на възрастта, тя не спазва строги диети, обожава фъстъчено масло и не пропуска съботната тренировка

Пийт Хегсет предупреди: Европа е изправена пред "нашествие“ на опасни идеологии

Пийт Хегсет предупреди: Европа е изправена пред "нашествие“ на опасни идеологии

Свят Преди 25 минути

Неговите думи отразяват критиките, често отправяни от администрацията на президента Доналд Тръмп по отношение на Европа

,

Унгария ограничи разрешителните за наемане на работници от страни извън ЕС

Свят Преди 2 часа

Нови разрешения за пребиваване в Унгария по схемата за мигранти, въведена от предишното правителство с премиер Виктор Орбан, вече няма да се издават с незабавен ефект

,

Удари в сърцето на Русия: Украински дронове атакуваха военна база край Санкт Петербург

Свят Преди 2 часа

В публикация в социалната мрежа Екс Зеленски заяви, че действията са част от отговора на Украйна на продължаващите руски атаки

,

Йотова на „Илиева нива“: Време е да дойде справедливостта за тракийския ни род

България Преди 3 часа

Йотова подчерта, че най-важната задача на днешното поколение е да остави мирен и спокоен свят на децата

.

"По познатия начин – безрезултатно": Историческата комисия между София и Скопие пак се провали

България Преди 3 часа

Следващото заседание на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси ще проведе през септември в София

Дуа Липа и Калъм Търнър вдигнаха грандиозна сватба в Сицилия

Дуа Липа и Калъм Търнър вдигнаха грандиозна сватба в Сицилия

Любопитно Преди 3 часа

След церемонията в Лондон, попзвездата и актьорът Калъм Търнър пренесоха празненството на остров Сицилия. Младоженците посрещат 200 гости на тридневен сватбен маратон, чиято кулминация е в луксозна барокова вила от 18-и век в Палермо

От България до Холивуд: Виктория Сиракова откри изложба в Лос Анджелис

От България до Холивуд: Виктория Сиракова откри изложба в Лос Анджелис

Любопитно Преди 4 часа

Събитието е реализирано по покана на генералния консул Бойко Христов

Как изглежда извънземният живот? Тези земни създания крият отговора

Как изглежда извънземният живот? Тези земни създания крият отговора

Любопитно Преди 4 часа

Вместо към далечния Космос, учените обръщат поглед към най-екстремните земни обитатели и морски бозайници, за да разберат как би изглеждал животът на други планети и как да разговаряме с него

Високопоставена делегация на "Хамас" е в Кайро за нов кръг от преговори

Високопоставена делегация на "Хамас" е в Кайро за нов кръг от преговори

Свят Преди 5 часа

Египет отново е домакин на посредническите усилия, като на масата са поставени изпълнението на първата фаза от споразумението и възможностите за преминаване към следващ етап

Как да използваме Gemini AI пълноценно

Как да използваме Gemini AI пълноценно

Технологии Преди 5 часа

Изкуственият интелект на Google има множество способности, но много от тях остават непознати за потребителите. Използването на правилния режим и подаването на подходящите команди са в основата на управлението на Gemini

Двамата шофьори, причинили катастрофата на "Челопешко шосе", са криминално проявени

Двамата шофьори, причинили катастрофата на "Челопешко шосе", са криминално проявени

България Преди 5 часа

Те са имали и предишни пътни нарушения - за шофиране с висока скорост и без книжка

<p>DARA пред BBC: Два пъти исках да се откажа от &bdquo;Евровизия&ldquo;</p>

DARA пред BBC: Два пъти исках да се откажа от „Евровизия“, а след това спечелих конкурса

Любопитно Преди 5 часа

Изпълнителката разказа, че е обмисляла да се оттегли от надпреварата, за да съхрани психическото си здраве

Намериха половин килограм канабис в тайник до детска градина във Враца

Намериха половин килограм канабис в тайник до детска градина във Враца

България Преди 6 часа

По случая властите са заловили непълнолетно момче

<p>Украйна се извини на Гърция за дрона, открит край&nbsp;Лефкада</p>

Украйна се извини на Гърция за дрона, открит край остров Лефкада

Свят Преди 6 часа

Киев обясни инцидента с обстоятелствата около руската инвазия