Л идерът на ГЕРБ Бойко Борисов реагира остро на идеята на президента Румен Радев да инициира референдум „за“ или „против“ приемане на еврото като валута в България.
Според бившия премиер Народното събрание не просто трябва да отхвърли това предложение, но дори и не трябва да го разглежда,
„защото то е противоконституционно, а има вече и решение на Конституционния съд“.
На брифинг в централата на ГЕРБ Борисов заяви: „Много пъти съм обяснявал какво е еврозона. Това е зоната, в която държавите членки са на първа скорост – това са най-развитите държави. И когато ние сме подписвали международния договор, сме се съгласили за въвеждане на еврото. Затова считам,че Народното събрание трябва категорично да отхвърли, дори да не разглежда подобно предложение. Защото то е противоконституционно, а има вече и решение на Конституционния съд“.
Той обвини държавния глава в „игра“ със страховете на хората: „Този въпрос е решен с международния договор отдавна, в който ние сме се съгласили да въведем еврото. И тук е „играта“ на президента Радев – с датата. От една страна той цели да е все пак „за“ еврозоната, а от друга страна
иска да си играе със страховете на хората, да си играе с политическите партии, които вече са внасяли подобен референдум. И на трето място – да разбие управляващото мнозинство“.
„В тази посока, това щеше да е едно поредно, безобидно или по-точно – не безобидно, а злостно отношение към правителството или към всяко друго правителство, което не е негово служебно, а той управлява над 2 години като едноличен господар на държавата“, подчерта Борисов.
„От вчера, тук се обръщам към демократичната общност и към всички партии, които подкрепят европейския път на България, и ЕЦБ и ЕК (разбирам от премиера Желязков) веднага са се обадили на мен, на Теменужка Петкова, защото хората в Брюксел наблюдават изключително внимателно този процес. Защото България е тази, която иска да бъде присъединена към Еврозоната, както беше направено и с Шенген. Те са изключително разтревожени от това и затова НС по най-бързия начин трябва да отхвърли този референдум.
Не че не ценим мнението на хората, напротив, но
това се прави преди да влезем в ЕС, преди да подпишем за еврото, преди да поискаме конвергентен доклад.
А не в края на процеса“, категоричен е бившият министър-председател.