К огато бъде внесено предложението за референдум, се надявам да бъде добре мотивирано. Това заяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова пред журналисти в Николаево, където е гост на второто издание на фестивала „В подножието на Асара“, предаде БТА.
„Към момента в Народното събрание няма внесено такова предложение. Тоест, това е намерение. На следващо място, президентът има право да направи предложение за това Народното събрание да обсъди дали да има национален референдум, и трето,
когато бъде внесено предложението, се надявам да бъде добре мотивирано, за да може да се обоснове какви са аргументите.
Вече има решения – две, на Конституционния съд във връзка с правомощието Народно събрание да насрочва национален референдум по определени въпроси, като, разбира се, едното решение от миналата година се отнася конкретно до въпрос, свързан с еврото“, каза Киселова.
„Така, както беше представен въпросът, без мотивите е спорен. Нека да видим мотивите какви са.
След като бъде внесено предложението с мотиви, тъй като въпросът се отнася до компетентността на поне две комисии – комисията по бюджети финанси и комисията по конституционни правни въпроси. В рамките на седмици се надявам комисиите да се запознаят с мотивите подробно“, обясни председателят на НС.
В петък (9 май) вечерта президентът Румен Радев заяви в обръщение към народа и Народното събрание, че внася предложение в парламента за провеждане на национален референдум за еврото
„Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 година?“ е въпросът на запитването до гражданите, предложено от държавния глава.
Според него референдумът ще бъде проба за демократичност на Народното събрание и ще покаже кой следва принципите на демокрацията и кой отказва правото на българите да определят своето бъдеще.
Последваха политически реакции след обявеното от президента. Проевропейските партии в парламента заклеймиха решението на държавния глава като противоконституционно, докато от партиите „Възраждане“ и МЕЧ го подкрепиха.
Припомняме, че предложение за референдум за въвеждането на еврото в България вече беше отхвърлено от Народното събрание на 7 юли 2023 г. Инициативата беше на беше на „Възраждане“, като за нея бяха събрани 400 000 подписа, а въпросът беше формулиран по следния начин: „Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година?“.
Впоследствие „Възраждане“ и „Има такъв народ“ сезираха Конституционния съд. 11 от 12-те конституционни съдии подкрепиха решението на Народното събрание с мотива, че законът забранява с референдум да се решават въпроси, които са вече уредени в сключени от България международни договори, а такъв може да се проведе само преди ратификацията на тези договори.
На 25 февруари тази година управителят на БНБ Димитър Радев и министърът на финансите Теменужка Петкова подписаха съвместно писмо, съдържащо искане за изготвяне на извънредни конвергетни доклади за готовността на България да се присъедини към еврозоната, и го изпратиха до президента на Европейската централна банка Кристин Лагард и до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Очаква се докладите да бъдат готови на 4 юни. След това предстои разглеждане и оценка на констатациите от Европейската централна банка, Европейската комисия, Съвета по икономически и финансови въпроси, еврогрупата и Европейския парламент, преди да стане ясно, дали България е готова за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г.