Загадъчен и масивен: Кой е построил стените на Бенин?
Източник: iStock

С тените на Бенин са една от най-големите структури, създадени от човека, които някога са съществували. Намерени са в Едо, Нигерия, и са изградени от множество вътрешни и външни пръстени, които се преплитат помежду си. Първоначално те са построени, за да ограждат кралския участък на краля или „Оба“ от околността.

Стените са огромни не само по размери, но и по площта, която обхващат. Първоначално те са били високи повече от 18 м и са обграждали огромна площ - повече от 1191 кв. км. Те са свидетелство за развитието на урбанизацията и възхода на държавните общества в Африка на юг от Сахара - период на растеж, продължил от VII до XIV век.

Стените оцеляват въпреки щетите, нанесени от британските войски през 1897 г., въпреки че части от тях постепенно изчезват с навлизането на съвременния свят в тях. Въпреки това остават значителни структури, сред които архитектурата и светилищата от червена земя са най-важните.

Рововете и стените са защитени от правителството и това е така от 1961 г. насам. Голяма част от останалата част на обекта обаче се нуждае от спешни консервационни дейности, в противен случай стените рискуват да бъдат загубени завинаги.

Как са се появили стените и кой ги е построил?

Първи срещи

Стените на град Бенин са открити за първи път от западни учени и войници около 1500 г. Тогава португалският изследовател Дуарте Пачеко Перейра ги описва, след като се завръща от своите пътувания. Почти 100 години по-късно холандският изследовател Дирик Рюитерс дава друго описание.

За първи път Перейра описва, че стените не съществуват, но че градът е заобиколен от обширен ров. От друга страна, Рюитерс описва големи земни валове с много широк ров, които да се използват за отбрана.

Освен това имаше дървена порта, през която се влизаше в града. Археолозите смятат, че Перейра е сбъркал в описанието си и че е приел земните стени за още една част от рова.

Монументален строителен проект

Трудно е да се постави точна дата на първото изграждане на стената. Предполага се, че първоначалното строителство е започнало някъде между първото хилядолетие от н.е. и 1500 г. от н.е.

Поради големината на стените, археолозите са изчислили, че при 10-часов работен ден и с участието на до 2500 души, завършването на стените е отнело около 200 дни. Дори без да се отчита времето за събиране на материалите и за транспортирането им до обекта, подобно монументално начинание говори за сложна и многолюдна култура. 

Стените са изградени от ров и дига. Това означава, че ровът е бил изкопан, за да се образува вътрешен ров, а изкопаната земя е била използвана за образуване на външна крепостна стена, разположена зад рова. Нападателите, които са успели да превземат стените, все още са се сблъсквали с ров, който ги е излагал на опасност и не е позволявал да продължат напред.

В Едо остават разпръснати парчета от структурата, като по-голямата част от тях се използват от местните жители за строителни цели. Голяма част от останките от стената също са разрушени за строителство на недвижими имоти.

Рон Еглаш, експерт по етноматематика, твърди, че разположението на града е било планирано с помощта на фрактали. При това от по-старите сгради се изграждали по-нови, често в по-малък мащаб.

Това е много по-различно от случващото се в Европа по същото време. Той твърди, че това е една от причините западноевропейците да смятат африканските села и народи за по-елементарни от тях.

История на насилието

Едно от първите писмени свидетелства, които посочват историята на тази структура, предполага, че ровът за стените е започнат от Оба Огуола между 1280 и 1295 г. Заедно с това той разпорежда да се изградят по-малки ровове около по-малки важни градове и села.

През XV в. Оба Еуаре Велики (1440-1473 г.) издава указ за разширяване на рова. По този начин се създават девет входа към големия град, което значително контролира влизането в него.

От гледна точка на отбраната рововете вероятно са били силно охранявани денонощно. Те са възпрепятствали нахлуването на нашественици в града, тъй като всички подстъпи са били видими и охранявани.

Самите крепостни стени представлявали стръмни земни брегове, които били трудни за преодоляване, но при нужда защитниците лесно се превръщали в лавина. Високите стени позволяваха на дългите копия и далекобойните оръжия на града да отстрелват бъдещите нападатели.

Така размерът и дизайнът на стените на Бенин се съчетават, за да създадат много висок и дебел щит около града. Вътрешността на Едо била защитена от външни агресори и можела да процъфтява.

Хората зад стените

Хората от племето Едо, които са построили този град, са били квалифицирани работници, а в самата структура са се помещавали най-богатите хора в страната. Град Бенин отдавна е известен със своите „бронзови изделия“, датиращи от XIII в., които, въпреки че всъщност са изработени от месинг, са изключително сложни и красиви произведения на изкуството.

Освен това в града са изработени забележителни произведения от слонова кост и дърворезба. От XV до XVIII в. град Бенин поддържа добри търговски връзки с португалските и холандските търговци.

Бенин е имал и по-съмнителна роля в търговията с роби. През XVI в. империята Бенин се простирала от река Нигер до съвременния Лагос. Нейният крайбрежен район става известен като „Брегът на робите“ и остава в голяма употреба до 40-те години на XIX век. Често се изнасяли роби, които били военнопленници и взети от съперничещи си племена.

През XVIII и XIX в. Бенин преживява упадък. Кралството е разтърсвано от политически конфликти и борби между елитните членове на кралската фамилия, които насърчават гражданската война. Освен това търговията с роби започва да запада, което намалява благосъстоянието на района. Кралството започнало да губи територии и подвластните му народи се възползвали от възможността да се откъснат от империята.

До пристигането на британците през 1897 г. кралството е в пълен упадък. Самите британци разграбват столицата и започват да присъединяват територията към британската колония Нигерия.

Британците искали да установят търговски връзки, но кралството Бенин не се доверявало на нашествениците и им отказвало да влязат, като се доверявало, че стените им ще ги защитят. В отговор британците нападат града и го разрушават до основи, като заграбват много от намиращите се там артефакти и съкровища.

Стените издържат

Стените на Бенин някога са били съперник на Великата китайска стена. Въпреки това, поради упадъка на състоянието на кралство Бенин, голяма част от това чудесно инженерно съоръжение е разрушено от нашественици. За щастие все още има някои останки, които могат да се видят днес.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 6 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 6 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 8 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 10 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 10 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 12 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 12 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 13 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 13 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 13 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 13 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 13 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 13 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 14 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 14 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 14 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала