Източна Украйна: 90% поискаха независимост
Източник: ЕПА/БГНЕС

Н ад 89% от участниците в произведения вчера в Донецка област референдум за независимост са се обявили за отделяне от страната, заяви високопоставен представител на проруските сепаратисти, организирали допитването, цитиран от Франс прес. 

„Преброени са 100% от бюлетините.

„Зa" гласуваха 89,7%, „против“ – 10,19%, а 0,74% от бюлетините са невалидни“,

съобщи председателят на избирателната комисия на т. нар. Донецка народна република Роман Лягин. Избирателната активност е била 74,87%, каза още той. 

Окончателните данни от състоялия се вчера в Луганска област референдум за самоопределение показват, че

96,2% от гласувалите са се обявили за самоуправление,

предадоха Ройтерс и ИТАР-ТАСС, како се позоваха говорителя на пресслужбата на Луганска област Василий Никитин. Против самоуправлението са се обявили едва 3,2% от гласувалите. 

След обявяването на финалните резултати от референдума, говорителят на Луганска област заяви, че тя

ще поиска от ООН да признае независимостта й,

предаде Ройтерс. Областта също така няма да участва в президентските избори в Украйна, насрочени за 25 май, допълва агенцията.

Говорителят обяви и че областта може да организира още един референдум – за присъединяване към Русия.

На въпрос дали ще има втори референдум, този път за присъединяване към Русия, „народният кмет“ на Славянск Вячеслав Пономарьов отвърна: 

„За три дни можем да организираме всякакъв референдум“. 

Той обяви, че в Славянск избирателната активност на референдума е била от порядъка на 80%, предаде Франс прес.

Украинската армия подлага Славянск на минометен обстрел от телевизионната кула на Карачун, предава ИТАР-ТАСС. Обстрелът е започнал около 5 ч. местно време (4 ч. българско). Той е насочен срещу контролно-пропускателните пунктове, но има информация за попаднали снаряди в жилищни сгради. Засега няма сведения за жертви. 

Западни медии обаче съобщават за хаос при гласуването, информира Нова ТВ

На много места не е имало въобще избирателни списъци, а на други липсвали кабините за гласуване. Появи се информация, че в Славянск мъже с камуфлажни униформи и маски на лицата гласували заедно с възрастни хора. 

Западната преса публикува множество репортажи за начина, по който преминаха вчерашните референдуми за независимост в Донецка и Луганска област. 

Общото впечатление в публикациите е, че допитването е преминало хаотично и е създавало възможност за манипулации.

Някои от изданията се опитват да прогнозират как ще се развие ситуацията. 

„Сепаратисткият вот в Украйна се състоя в обстановка на хаос“, е водещото заглавие на американския вестник „Ню Йорк таймс“. В подробен репортаж за референдума изданието обобщава, че атмосферата е била едновременно празнична и заплашителна. 

Германският „Зюддойче цайтунг“ заявява в заглавие:

„Така нареченият референдум в Украйна: ненадминат абсурд“.

„Бюлетини, размножени на ксерокс, всеки може да гласува където и колкото пъти поиска, а това, за което се гласува, нарочно е неясно: дори в Русия изборите не се фалшифицират така откровено, както в Източна Украйна“, пише изданието и допълва, че поради тази причина изобщо не е интересно какъв резултат ще бъде оповестен, а какво ще направи руският президент Владимир Путин. 

Според вестника реториката на Москва през последните седмици не сигнализира, че може да се очаква непосредствено анексиране. 

„Зюддойче цайтунг“ смята, че по-скоро предстои засилване на хаоса в Украйна, докато намалее желанието на Запада да харчи пари и енергия за тази държава. 

Друг авторитетен германски вестник, „Велт“, коментира, че

мощта на „Новата Русия“ представлява опасност за Европа. 

„Сепаратистите в Източна Украйна възприемат референдума си като победа на Съветския съюз. Това може да е смешно. Но опасността Европа да бъде разцепена от това движение е реална“, предупреждава „Велт“. 

„В резултат на тези референдуми Европа ще се окаже в директна близост с една „Нова Русия“, в която демократично и либерално мислещите хора нямат място“, прогнозира германското издание. 

Британският вестник „Телеграф“ публикува анализ на Дениъл Хенън, според когото

поведението на Европейския съюз в Украйна е било катастрофално. 

„Западът като цяло, и по-специално ЕС, избраха да се намесят директно във вътрешната политика на Украйна, като подкрепят опонентите на опърничавия, но все пак свободно избран президент Янукович. На тях, изглежда, не им хрумна, че по този начин канят и други да се намесят. 

Украйна винаги е значила повече за Москва, отколкото за Брюксел, и все пак европейските дипломати го пренебрегнаха. След като те подкрепиха недемократичната смяна на режима в Киев, Путин направи същото в Крим“, аргументира се Хенън. 

Френският вестник „Монд“ съобщава, че

въпреки кризата в Украйна, Франция ще достави два бойни кораба „Мистрал“ на Русия

в изпълнение на договор за 1,2 млрд. евро от 2011 г. Този договор изглежда няма да бъде обхванат от евентуални санкции на ЕС срещу Русия и единият кораб ще бъде доставен тази есен, а втория – през 2015 г., коментира изданието. 

„Монд“ припомня, че преди няколко дни зам.-държавният секретар на САЩ Виктория Нюланд изрично призова Париж да не продава бойни кораби на Русия, с което предизвика Елисейския дворец да уточни, че корабите са платени и отказът от доставка ще означава санкции за Франция.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Замръзнали игуани падат от небето във Флорида (СНИМКИ)

Замръзнали игуани падат от небето във Флорида (СНИМКИ)

Свят Преди 8 минути

Когато температурите рязко падат, студенокръвните създания стават неподвижни

Модните провали на „Грами“ 2026 – когато стилът не сработи

Модните провали на „Грами“ 2026 – когато стилът не сработи

Любопитно Преди 25 минути

Наградите „Грами“ за 2026 г. най-накрая бяха раздадени... и докато някои известни личности изглеждаха перфектно в своите тоалети на червения килим, други напълно пропуснаха целта

Кристалина Георгиева: Глобалната инфлация ще спадне, но е необходима търговска интеграция

Кристалина Георгиева: Глобалната инфлация ще спадне, но е необходима търговска интеграция

Свят Преди 27 минути

Това заяви управляващият директор на МВФ в реч на Годишния арабски фискален форум в Дубай

<p>Скандал след наградите &quot;Грами&quot;: Тръмп заплаши да съди водещия</p>

Скандал след наградите "Грами": Доналд Тръмп заплаши да съди водещия

Свят Преди 32 минути

"Ноа, този пълен неудачник, по-добре да се информира правилно и бързо", заяви американският държавен глава

,

Започна карнавалът във Венеция (ВИДЕО/СНИМКИ)

Любопитно Преди 44 минути

Начело на шествието по традиция имаше лодка с огромен плъх, който напомня за чумните епидемии в града

След гонка: Задържаха 19-годишен шофьор на тир без книжка

След гонка: Задържаха 19-годишен шофьор на тир без книжка

България Преди 45 минути

Баща му се опитал да осуети ареста

Ким Кардашиян и Луис Хамилтън са в тайна връзка

Ким Кардашиян и Луис Хамилтън са в тайна връзка

Любопитно Преди 46 минути

Хамилтън и Кардашиян се познават поне от 2014 г., когато са били снимани заедно с тогавашните си партньори – Никол Шерцингер и Кание Уест

SpaceX иска да сложи 1 млн. сателити в орбита за AI

SpaceX иска да сложи 1 млн. сателити в орбита за AI

Технологии Преди 56 минути

Компанията на Мъск има дръзка идея - центрове за данни и соларни електроцентрали в орбита около Земята, които да се използват за захранване и обработка на изкуствен интелект и свързани с него проекти, без пречки от Земята

Какво означава слабият долар за САЩ и Европа?

Какво означава слабият долар за САЩ и Европа?

Свят Преди 1 час

Доларът е все по-слаб, макар и Тръмп да твърди, че бил в "отлично състояние"

„Грами“ 2026: Bad Bunny, Кендрик Ламар и Били Айлиш сред големите победители

„Грами“ 2026: Bad Bunny, Кендрик Ламар и Били Айлиш сред големите победители

Любопитно Преди 1 час

Bad Bunny си тръгна с общо три награди – важен момент за латино музиката, която дълги години оставаше в периферията на англоезичната музикална индустрия

Япония извлече редкоземни елементи от 6000 м дълбочина

Япония извлече редкоземни елементи от 6000 м дълбочина

Свят Преди 1 час

Съобщението идва на фона на това, че Китай – най-големият доставчик на редкоземни елементи в света – засилва натиска върху Токио

Втори салон в Бургас е снимал със скрита камера, най-малкото заснето момиче е 15-годишно

Втори салон в Бургас е снимал със скрита камера, най-малкото заснето момиче е 15-годишно

България Преди 2 часа

Сред заснетите посетители са и редица публични личности