Дамаск даде зелена светлина на инспекторите от ООН
Източник: ЕПА/БГНЕС

С ирия днес даде съгласието си инспекторите на ООН да посетят незабавно местата в покрайнините на Дамаск, където е извършена предполагаемата химическа атака, се посочва в изявление на сирийското външно министерство, излъчено по държавната телевизия и цитирано от Ройтерс и Франс прес.

"Днес в Дамаск при посещението на върховния представител на ООН за разоръжаването Анджела Кейн бе постигнато споразумение между сирийското правителство и ООН да бъде позволено на екипа на ООН, ръководен от професор Оке Селстрьом, да разследва твърденията за употреба на химически оръжия в провинция Дамаск",
посочи министерството.

Това споразумение "влиза в сила незабавно", уточни ведомството, цитирано от АФП.

Експертите на ООН в понеделник ще започнат разследване на предполагаемото използване на химически оръжия в близост до Дамаск, съобщи ООН.

"Генералният-секретар е дал инструкции на мисията, която в момента е в Дамаск, да фокусира вниманието си върху констатирането на фактите около инцидента на 21 август, като задача с най-голям приоритет", заяви ООН в свое изявление.

В него се добавя, че мисията се подготвя да извърши дейности на място, които да установят фактите, предаде АФП.

По-рано днес сирийското правителство увери Иран, че ще разреши на инспектори на ООН да посетят места, където се твърди, че са извършени нападения с химически оръжия. Това заяви иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф, цитиран от Ройтерс.

"Ние сме в тесни контакти със сирийското правителство и те ни увериха, че никога не са използвали такива нечовешки оръжия и ще окажат най-пълно съдействие на експертите на ООН да посетят засегнатите райони", цитира думи на министъра иранската Прес ТиВи.

Зариф е направил това изявление във вчерашен телефонен разговор с италианската външна министърка Ема Бонино.

Междувременно сирийската армия обстреля днес с ракети земя-земя Източна Гута - район около столицата Дамаск, предполагаемо атакуван с химически оръжия в сряда, съобщи неправителствена организация, цитирана от Франс прес.

"Войските на режима бомбардираха с ракети земя-земя зони в Източна Гута", заяви Сирийският център за наблюдение на човешките права, според който е имало също въздушни атаки срещу покрайнините на град Дума и срещу град Месраба.

Трима души са загинали от огъня на армията при обстрела на град Муадамия ал Шам. Режимът е бомбардирал от въздуха и Ябруд североизточно от Дамаск, съобщиха активисти на Генералната комисия на сирийската революция.

По-рано Пентагонът

заяви, че американските въоръжени сили могат да реализират военен сценарий в Сирия за урегулиране на кризата там, ако Барак Обама вземе такова решение. Американският държавен глава обаче първо трябва получи доказателства, че наистина е имало атака с химическо оръжие.

Властите в Дамаск предупредиха Вашингтон, че военен сценарии на американските власти за урегулиране на кризата в Сирия заради обвиненията в използване на химическо оръжие от войските на президента Башар Асад ще доведе до тежки последствия за целия близкоизточен регион, предаде Ройтерс, като се позова на изявлението на сирийския министър на информацията Омран Заоби.

Москва

приветства предложението на Дамаск да допусне мисията от инспектори на ООН да разследват предполагаемо използване на химическо оръжие и предупреди Запада, че военните действия срещу сирийския режим биха били "трагична грешка", предаде АФП.

"Призоваваме тези, които се опитват да възпрепятстват безпристрастното разследване на възможното използване на химически оръжия в Сирия и заявяват за възможността от военна операция в Сирия, да проявят благоразумие и да се въздържат от извършването на трагична грешка", заяви говорителят на руското външно министерство Александър Лукашевич. Той добави, че политиката по отношение на различни кризи трябва да се разглежда на основата на международното право и достоверни факти, а на предположения.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Страхът от старостта състарява жените по-бързо

Страхът от старостта състарява жените по-бързо

Любопитно Преди 10 минути

Неотдавнашно проучване установи, че жените с високи нива на тревожност относно старостта показват признаци на ускорено биологично стареене на клетъчно ниво

,

Изправеният прачовек: кост от Чирпан променя историята?

Любопитно Преди 11 минути

Човешката еволюция може да е започнала на Балканите, а не в Африка, както се е смяташе досега

Никушор Дан: Няма да скърбим за Ислямска република Иран

Никушор Дан: Няма да скърбим за Ислямска република Иран

Свят Преди 7 часа

Дан: В момента няма причина за тревога

Ирански удар предизвика пожар в рафинерия в Бахрейн

Ирански удар предизвика пожар в рафинерия в Бахрейн

Свят Преди 7 часа

Междувременно част от служителите на западни посолства в Рияд са получили указание да останат на закрито

Обездвижили счупен крак на дете с картон в Разлог

Обездвижили счупен крак на дете с картон в Разлог

България Преди 8 часа

От Центъра за спешна медицинска помощ обясниха, че не е използвана стандартната шина, тъй като тя е твърде груба

Иранци се биха заради Хаменей във Виена

Иранци се биха заради Хаменей във Виена

Свят Преди 8 часа

Специални части са успели да овладеят ситуацията

Иран твърди, че е ударил самолетоносач на САЩ

Иран твърди, че е ударил самолетоносач на САЩ

Свят Преди 9 часа

Революционната гвардия и преди е заявявала, че е удряла американски самолетоносач

Тръмп заяви, че трябва да участва в избора на лидер на Иран

Тръмп заяви, че трябва да участва в избора на лидер на Иран

Свят Преди 9 часа

Тръмп: Синът на Хаменей е неприемлив за мен

Скок в цените на бензина и дизела в България

Скок в цените на бензина и дизела в България

България Преди 10 часа

Увеличението е с около 3-4 цента за литър

Тръмп: Зеленски пречи, Путин е готов на сделка

Тръмп: Зеленски пречи, Путин е готов на сделка

Свят Преди 10 часа

Тръмп: Зеленски трябва да се стегне

Майката на близнаците: Лъжа е, че съм ги изоставила

Майката на близнаците: Лъжа е, че съм ги изоставила

България Преди 11 часа

Тя изрази желание да вземе обратно децата си

Вдигат всички пенсии от 1 юли, съобщи Адемов

Вдигат всички пенсии от 1 юли, съобщи Адемов

България Преди 11 часа

Адемов припомни, че ръстът на осигурителния доход е 12 процента

Иран: Нашият народ е брутално избиван

Иран: Нашият народ е брутално избиван

Свят Преди 12 часа

Багаи: Агресорите умишлено атакуват цивилни райони

Гюров се срещна с посланика на САЩ

Гюров се срещна с посланика на САЩ

България Преди 13 часа

Обсъдиха напредъка по проекта за изграждане на седми и осми блок на АЕЦ "Козлодуй"

Дете беше пометено от моторна шейна в Банско

Дете беше пометено от моторна шейна в Банско

България Преди 13 часа

Детето е с фрактура, било е прегледно в болница