Висш американски дипломат: Майната му на ЕС!
Виктория Нюланд   
Източник: ЕПА/БГЕНС

П омощник-държавният секретар на САЩ за Европа и Евразия Виктория Нюланд е поднесла извинения на ЕС, след като изтекъл в "ЮТюб" запис на телефонен разговор разкрива неин обиден коментар по адрес на съюза във връзка с украинската криза, предадоха Франс прес и Ройтерс. 

"Майната му на ЕС" (F*ck the EU), казва Нюланд на събеседника си

(3,02 мин. в клипа по-долу). Гласът ѝ е ясно разпознаваем. Събеседникът ѝ е мъж, чийто глас отговаря на този на посланика на САЩ в Украйна Джефри Паят. Неговият отговор на изключително недипломатичната ѝ забележка е "Точно!"

Двамата дипломати обсъждат в разговора как да се уреди украинската политическа криза. Разговорът изглежда е записан без знанието на двамата участници в него. 

Нюланд в момента е на посещение в Киев. В разговора тя споменава името на Робърт Съри, номиниран от ООН за специален пратеник за Украйна. 

"Този тип, този Робърт Съри ще свърши страхотна работа, за да се уредят нещата", казва Нюланд и допълва, че е добре, че ООН ще помогне по този начин за уреждане на нещата в Украйна. Тук тя вметва обидния коментар по адрес на ЕС. Освен това Нюланд казва на Паят, че не смята, че бившият световен шампион по бокс и настоящ опозиционен лидер Виталий Кличко трябва да участва в следващо правителство на Украйна. 

Нюланд и Паят в Украйна
Нюланд и Паят в Украйна Източник: ЕПА/БГЕНС

"Не смятам, че Клич (Кличко) трябва да влиза в правителството. Не мисля, че е необходимо. Не мисля, че е добра идея",

казва Нюланд. Тя добавя, че според нея друг украински опозиционен лидер – Арсений Яценюк, има нужния икономически и управленски опит за участие в украинското правителство. 

Разговорът бе пуснат в "ЮТюб", а след това намери широк отзвук в "Туитър". Не е известно кога той е бил проведен, отбелязва АФП. 

В разговора обаче се описват събития, които вероятно са се състояли в края на януари, отбелязва Ройтерс. 

Говорителката на Държавния департамент Джен Псаки не отрече такъв разговор да се е състоял, но отказа да коментира нещо повече за

"частен дипломатически разговор". 

Тя обаче уточни, че Нюланд е поднесла извинения. 

"Работим изключително тясно с ЕС и неговите представители и точно това прави помощник-държавният секретар в случая с Украйна. Тя е в тесен контакт с шефката на европейската дипломация Катрин Аштън и с европейските си колеги. Тя, разбира се, поднесе извинения на колегите си от ЕС за съобщените думи", заяви Псаки. 

Псаки увери, че не разполага с "подробности от независими източници за появата на записа в "ЮТюб", но

обвини руските власти, че са раздули случая, като са пуснали аудиозаписа в социалната мрежа "Туитър". 

Псаки дори намекна, че е възможно записът на телефонния разговор и разпространяването му да са дело на Русия и разузнавателните ѝ служби. 

Тя отрече Вашингтон да се опитва да се меси в антиправителствените протести в Киев или да постигне определен техен резултат. 

Нюланд и Паят в Украйна
Нюланд и Паят в Украйна Източник: ЕПА/БГЕНС

"Не трябва да е нещо изненадващо, че официални представители на САЩ обсъждат различни проблеми по света. Разбира се, че ги обсъждаме. Това правят дипломатите", изтъкна говорителката на Държавния департамент. 

Руският вицепремиер Дмитрий Рогозин е бил сред първите изразили отношение към видеоклипа, който е с руски субтитри, казват още официални източници в САЩ.

"Файненшъл таймс" посочва, че изтеклият запис с изказването на Нюланд

заплашва да постави САЩ в неудобно положение. 

Според "Гардиън" изказването на Нюланд е израз на неудовлетворението на САЩ от колебливата политика на ЕС към продемократичните протести в Киев. 

"Дейли телеграф" коментира случката в същия дух – от нея се вижда, че Вашингтон не е доволен от действията на Брюксел към бившата съветска република. 

Напрегнатото американско-руско съревнование за Украйна ескалира вчера, след като представител на Кремъл обвини Вашингтон в груба намеса в бившата съветска република, а правителството на президента Обама обвини Москва, че е разпространила записа от разговора на Нюланд с американския дипломат, пише "Ню Йорк таймс". 

Американският вестник се позовава на интервю в англоезичното украинско издание "Киев пост", в което руският президентски съветник Сергей Глазев обвинява САЩ, че финансират и въоръжават протестиращи в Киев "и изглежда заплашва с руска интервенция". 

Тези събития в навечерието на откриването на Олимпиадата в Сочи подчертават водещата се все повече в духа на Студената война надпревара за влияние в Украйна, отбелязва вестникът. 

По-късно през деня Нюланд се срещна с журналисти и отчете каква работа е свършила по време на двудневното си посещение в Киев. 

На въпрос за записания телефонен разговор тя само каза, че

чутото е "впечатляващ професионализъм", имайки предвид качеството на записа. 

Според нея изтеклата информация няма да навреди на контактите ѝ с украинската опозиция. Тя освен това отхвърли като "пълна измислица" някои руски твърдения, че в американското посолство в Киев се обучавали антиправителствени бойци. 

От Държавния департамент отново намекнаха, че изтичането на този разговор може да е свързано с Русия и нейните служби за сигурност. 

Говорителят на Белия дом Джей Карни отбеляза, че видеозаписът първо е пуснат в "Туитър" от руското правителство. "Мисля, че това говори нещо за ролята на Русия", каза той. 

Карни имаше предвид Дмитрий Лоскутов, който публикува в "Туитър" линк към видеозаписа. Лоскутов е помощник на руския вицепремиер Дмитрий Рогозин. 

Лоскутов обаче

отрече руското правителство да има роля в изтичането на записа.

Запитан от АП по телефона, той обясни, че както си сърфирал из социалните мрежи, попаднал на видеото със скандалната реплика на Виктория Нюланд. Решението му да го пусне в "Туитър" нямало нищо общо с работата му за руското правителство. 

ЕС предпочете да не коментира записа и думите на Нюланд, но от Берлин реакцията не беше толкова сдържана. 

Германският канцлер Ангела Меркел смята, че забележките на Нюланд за ролята на ЕС в украинската криза са "абсолютно неприемливи", съобщи Кристиане Вирц, говорителката на Меркел.  

Вирц добави, че Меркел оценява високо работата на Катрин Аштън, която е начело на усилията на ЕС за посредничество между президента Виктор Янукович и неговите противници, протестиращи на улиците. 

Запитана от репортери дали Германия смята, че записът на разговора на Нюланд е бил подслушан и записан от Русия, Вирц отбеляза, че по този въпрос те трябва да вземат предвид казаното на пресконференция в Държавния департамент във Вашингтон. 

"Изтичането на разговора между Нюланд и посланик Паят свидетелства

каква опасност представлява практиката за подслушване на телефонни разговори от спецслужбите",

каза и председателят на Европейския парламент Мартин Шулц. 

"Отново се убеждаваме, че в цифровия свят на спецслужбите няма нищо, което може да се смята за защитено. Ако дипломатът е в състояние да се обърне за помощ към своето правителство и някакси да оправи положението, то редовият гражданин в тази ситуация би бил просто безпомощен", каза той. 

Щулц също отказа да коментира нецензурната реплика на помощник-държавния секретар на САЩ, но все пак добави, че

понятието "дипломат" противоречи с избора на думите,

които Нюланд е използвала.

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 52 минути

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 1 час

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 1 час

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 2 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 2 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 3 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 3 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 3 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 4 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 4 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 4 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Снимката е архивна!

Руска атака с дрон срещу Одеса, има загинали

Свят Преди 4 часа

Нанесени са и редица материални щети

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 5 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 6 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Свят Преди 6 часа

След месеци на политически обрати, Вашингтон и Киев най-накрая постигнаха съгласие по стратегическото споразумение