Ожесточени сблъсъци в Киев, властите готови да преговарят

П резидентът на Украйна Виктор Янукович обеща да създаде комисия с представители на опозицията за намиране на изход от политическата криза, съобщи опозиционният водач Виталий Кличко след среща късно снощи с държавния глава, предаде Франс прес. 

Президентът се ангажира да създаде в понеделник комисия,

включваща представители на президентската администрация, на правителството и на опозицията, за да се намери изход от кризата, каза Кличко. 

Той се срещна с Янукович след вчерашните ожесточени сблъсъци по улиците на Киев между протестиращите и полицията. 

Опасявам се от възможността да избухне гражданска война,

заяви по украинската обществена телевизия Кличко, цитиран от ИТАР-ТАСС. 

Всеки сценарий, дори най-лошият, трябва да бъде използван, за да не се допуснат кръвопролития, каза той. 

Президентът Янукович е изразил готовност да преговаря с опозицията, заяви на площад "Независимост" в Киев и лидерът на парламентарната фракция на опозиционната партия "Отечество" Арсений Яценюк. 

Президентът ми се обади по телефона и ме

увери, че властите са готови да преговарят,

каза Яценюк, цитиран от ИТАР-ТАСС.  

Агенцията посочва, че Янукович е наредил да бъде създадена работна група начело със секретаря на Съвета за национална сигурност и отбрана Андрей Клюев. 

Около хиляда радикално настроени протестиращи продължаваха в ранните часове на понеделник да се намират в центъра на украинската столица в непосредствена близост до сградата на Министерския съвет. 

Масовите сблъсъци и нападения срещу силите на реда продължиха с часове. Безредиците избухнаха

след края на 200-хилядния опозиционен митинг в неделя в Киев. 

Протестиращи хвърляха по милиционерите камъни и ги обстрелваха с фойерверки, запалиха четири служебни автобуса на Вътрешни войски и два камиона. 

В неделя в други украински градове – Лвов и Иваново-Франковск – привърженици на опозицията са блокирали вътрешни войски, за да не излязат от частите си и са спрели автобус на проправителствени активисти, тръгнали за столицата. 

Белият дом призова за незабавно прекратяване на ожесточените сблъсъци в Украйна между протестиращите и силите на реда и предупреди, че САЩ може да наложат на Киев санкции, предаде Франс прес. 

Ние сме много разтревожени от насилието в неделя по улиците на Киев и призоваваме всички страни незабавно да намалят напрежението, заяви в декларация говорителката на Съвета за национална сигурност към Белия дом Кейтлин Хейдън. 

"Засилването на напрежението в Украйна е

пряка последица от отказа на правителството да признае законните искания на своите граждани.

Съединените щати продължават да обсъждат допълнителни мерки - включително санкции - в отговор на употребата на сила", се посочва в декларацията. 

"Настояваме украинското правителство да вземе мерки, с които да бъде отбелязан напредък в Украйна, включително да бъдат отменени антидемократичните закони, приети през последните дни, полицията за борба с безредици да се изтегли от центъра на Киев и да започне диалог с политическата опозиция", гласи декларацията на Кейтлин Хейдън, цитирана от АФП. 

Украйна разклати устоите на своята демокрация, като криминализира протестите, посочва говорителката на Съвета за национална сигурност към Белия дом, цитирана от Асошиейтед прес.

По-късно през деня сблъсъците между поддръжници на опозицията и силите на реда в центъра на Киев бяха възобновени.

В момента там има около две хиляди протестиращи, като много от тях са с противогази, съобщи ИТАР-ТАСС. 

Демонстрантите хвърлят пиратки срещу милицията, която им отвръща със сълзотворен газ. 

Улицата, на която вчера избухнаха протестите, е блокирана от останки от изгорели автобуси, зад които са образували кордон неколкостотин милиционери с щитове. 

На мястото има и голям брой автобуси на милицията. Пред изгорелите автобуси протестиращите посипват със сол асфалта, който се заледи след използваните за разгонване на протеста водни оръдия. 

Милицията е задържала над 20 участници в протестите. 

Около 100 служители на силите на реда са потърсили медицинска помощ,

като 61 от тях са приети в болница, съобщи пресслужбата на вътрешното министерство. 

Позовавайки се на отдела за здравеопазване, киевската градска държавна администрация на свой ред съобщи, че към службите за спешна медицинска помощ тази сутрин са се обърнали 103-ма участници в протеста, пострадали при сблъсъците. 

42 демонстранти са в болница, четирима от тях - с тежки травми. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
СОС одобри споразумение с БАН за парк „Кукуряк“ в „Овча купел“

СОС одобри споразумение с БАН за парк „Кукуряк“ в „Овча купел“

България Преди 6 минути

Решението проправя пътя към изграждането на парка

Смъртта на "Ел Менчо" окупира вестникарските заглавия в Мексико

Еротичен модел отрича да е виновна за смъртта на "Ел Менчо"

Свят Преди 37 минути

„Искам да заявя абсолютно ясно: нямам нищо общо с тази ситуация“, написа Мария Хулиса

КЗП влезе в трите електроснабдителни дружества

КЗП влезе в трите електроснабдителни дружества

България Преди 1 час

КЗП ще бъде безкомпромисна в прилагането на закона

Спрете да правите това с лицето си, много е вредно

Спрете да правите това с лицето си, много е вредно

Любопитно Преди 1 час

Черните точки може да изглеждат като незначителен проблем, но те са най-честата причина за увреждане на кожата

Професор от Оксфорд обясни защо интернет не спира да плаче за маймунката Пънч

Професор от Оксфорд обясни защо интернет не спира да плаче за маймунката Пънч

Свят Преди 1 час

От майчиното отхвърляне при раждането до намирането на утеха в плюшена играчка, чиято мека текстура стана негова емоционална опора, Панчи-кун – бебе макак в зоопарка Ичикава близо до Токио – се превърна от просто поредното уязвимо животно в глобален емоционален феномен

ЕЦБ отчете загуба от 1,3 млрд. евро за 2025 г.

ЕЦБ отчете загуба от 1,3 млрд. евро за 2025 г.

Свят Преди 1 час

Поради това няма да бъде извършено разпределение на печалба към националните централни банки

Народът е уморен, но управляващите в Скопие търсят външен враг: Тежък доклад за РСМ в ЕП

Народът е уморен, но управляващите в Скопие търсят външен враг: Тежък доклад за РСМ в ЕП

Свят Преди 1 час

Докладчикът на ЕП за Северна Македония се надява правителството в Скопие да не пропуска възможността за напредък в преговорите с ЕС

Доналд Тръмп

Колко време може да говори Тръмп, без да обиди някого - отговорът изненада всички

Свят Преди 2 часа

Вашингтонски бар предложи безплатна бира до първата хаплива реплика на президента – резултатът изненада всички

<p>61% от американците смятат, че Иран &quot;е враг&quot; за САЩ</p>

Проучване: Повечето американци смятат Иран за враг

Свят Преди 2 часа

Около 30% от запитаните са „умерено“ обезпокоени, а едва 20% са „неособено“ обезпокоени или „изобщо не са обезпокоени“

Битка за имоти – две семейства в невиждано състезание

Битка за имоти – две семейства в невиждано състезание

Любопитно Преди 2 часа

Не пропускайте старта на „Борба до ключ: Home2U срещу INclusive“ тази събота от 20:00 ч. по NOVA

Римската гробница, открита край Свищов, разкрива уникална практика

Римската гробница, открита край Свищов, разкрива уникална практика

България Преди 2 часа

Проучването започнало в края на ноември, след като жител на Свищов подал сигнал, че при премахване на старо дърво в двора на вилата си открил надгробна плоча

Затвор за мъж, давал алкохол на защитен ястреб

Затвор за мъж, давал алкохол на защитен ястреб

Свят Преди 2 часа

Освен лишаване от свобода, съдът наложи пробация, глоби и дългосрочни забрани за притежание на животни и оръжие

<p>Огнище на птичи грип близо до България</p>

Огнище на птичи грип в Румъния

Свят Преди 2 часа

След откриването на мъртви лебеди в района на Клуж са наложени строги ограничения за отглеждането и търговията с домашни птици

Vivacom започна предварителните поръчки на серията Samsung Galaxy S26

Vivacom започна предварителните поръчки на серията Samsung Galaxy S26

Любопитно Преди 2 часа

Телекомът предлага и новите безжични слушалки Galaxy Buds4 и Buds4 Pro с до 10% отстъпка и специален бонус при покупка със серията Galaxy S26