ГЕРБ с въпроси за ситуацията в КТБ
Менда Стоянова   
Източник: БГНЕС

Ф изическите лица в КТБ имат депозити за 600 млн. лв, но по-важно е защо четвъртата по големина банка е в това състояние, защо допреди три месеца одитът показваше, че тя може да купи по-малката "Креди агрикол", защо за КТБ никой не е сигнализирал, че има проблеми, ако наистина има, защо до този момент те не са ясно определени с цифри.

Така Менда Стоянова отговори на журналистически въпрос в кулоарите на парламента дали ГЕРБ е "за" или "против" възстановяването в пълния размер на сумите на гражданите в банката или смята, че те трябва да получат гарантирания праг от 100 000 евро.

От опозицията все още не са решили дали да гласуват специален закон за КТБ, както предлага БНБ.

Категорично на консултациите при президента не достигнахме до общо решение следва ли да се подкрепи този законопроект. Имаше много въпроси, на които нямаше отговор, заяви Стоянова.

ГЕРБ смята, че трябва да се спази настоящото законодателство, каза Лиляна Павлова. Стоянова опроверга твърденията по-рано днес в кулоарите на НС на депутата от левицата Румен Гечев за около 2 млрд лв. бързо ликвидни активи на КТБ.

Според доклада на одиторите, на БНБ, ако говорим за активи, в КТБ има 2 млрд.лв. кредити, раздадени на работещи предприятия, които те погасяват и са добре обезпечени, но това не са високо ликвидни активи, разясни бившият председател на бюджетната комисия в 41-то НС.

Тя отбеляза, че ако "предложението на БСП се случи, означава да поискаме от тези предприятия предсрочно да си погасят кредитите и да ги изправим пред икономическа невъзможност да работят". Това не означава обаче, че държавата не трябва да обезщети хората, уточни Менда Стоянова.

По думите й, освен тези 600 млн. лв. на физически лица, в банката има 1,6 млрд лв. необезпечени пари на фирми - български, чужди, държавни, частни, на общини, както и европейски средства. Състоянието трябва да бъде ясно казано и да не се вторачваме в това дали ще се платят сумите над гарантираните 100 000 евро, препоръча тя.

Колежката й Лиляна Павлова добави, че чакат ясна разбивка кой, колко пари има, какви фирми, какви физически лица, както и решението на съда да разкрие банковата тайна около тях.

Второ, посочи тя, фондът за гарантиране на кредите няма достатъчно пари да покрие дори тези суми, които по закон са гарантирани. Затова Павлова призова и Асоциацията на търговските банки да каже дали няма да допълни фонда, тъй като парите в него са от таксите и средствата именно на търговските банки.

Считаме, обобщи Лиляна Павлова, че ако се стигне до изплащане изобщо, то трябва да е без лихвите, натрупани от самото начало на депозитите

Задължително било и да се знае дали това са депозити, дали тези хора са си плащали лихви върху тях, или те "удобно са били превърнати в разплащателни сметки". Преди да получим отговорите, няма как да кажем дали ще подкрепим закон за КТБ, подчерта депутатът.

Дали ще има нов закон или ще се работи според досегашния за банковата несъстоятелност, държавата трябва да извади 2 млрд.лв., за да финансира изплащането на парите на гарантираните вложители. Във всеки един от сценариите държавата трябва да тегли дълг и да гарантира това, уточни Менда Стоянова.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Пулсът – невидимият диригент на сърцето

Любопитно Преди 18 минути

България се присъединява към Световния ден на пулса с минимаратон на 1 март в София

Снимката е илюстративна

Гърция без таксита: Мащабна стачка парализира страната, шофьорите щурмуват летището в Атина

Свят Преди 28 минути

Протестиращите настояват за отлагане на крайния срок за преход към еко-автомобили и обвиняват властите в липса на зарядни станции в големите градове

Смелостта на Жизел Пелико: "Срамът е за извършителите"

Смелостта на Жизел Пелико: "Срамът е за извършителите"

Свят Преди 44 минути

Цели десет години Жизел Пелико е упоявана и сексуално насилвана от мъжа си и десетки други мъже

Тежка катастрофа във Видинско: Загина 5-годишно дете

Тежка катастрофа във Видинско: Загина 5-годишно дете

България Преди 1 час

30-годишен шофьор не е спрял на знак "Стоп" и е отнел предимсвото на тир

;

Трагедия в САЩ: Мъж застреля бившата си съпруга и сина си по време на хокеен мач

Свят Преди 1 час

При стрелбата са били ранени и родителите на бившата съпруга на стрелеца, както и семеен приятел

Как да осигурим максимална защита на Android смартфон

Как да осигурим максимална защита на Android смартфон

Технологии Преди 1 час

Смартфоните с Android по дефиниция имат добро стандартно ниво на сигурност, но то далеч не е всичко, с което разполагат. Те имат и "скрита" функция, която предлага още по-сериозни системи за защита на личните ви данни в устройството

Частично бедствено положение в община Смолян заради снега

Частично бедствено положение в община Смолян заради снега

България Преди 1 час

Има откъснати села и такива без електрозахранване

Мъж загина в катастрофа край Добрич

Мъж загина в катастрофа край Добрич

България Преди 1 час

Шофьорът загубил контрол над автомобила и се блъснал в крайпътно дърво

Ванс: САЩ ще попречат на Иран да се сдобие с ядрено оръжие

Ванс: САЩ ще попречат на Иран да се сдобие с ядрено оръжие

Свят Преди 1 час

Той изрази тази позиция броени часове след преговорите между представители на Вашингтон и Техеран в Женева

<p>Почина дългогодишен ръководител на Клиниката по инфекциозни болести към ВМА</p>

Почина проф. д-р Камен Плочев, дмн

България Преди 1 час

Дългогодишният ръководител на Клиниката по инфекциозни болести на ВМА е работил в Академията близо пет десетилетия

<p>Системите &quot;Старлинк&quot; не работят от две седмици</p>

Руски заместник-министър призна: Системите "Старлинк" не работят от две седмици

Свят Преди 1 час

Украинският министър на отбраната Михайло Федоров заяви, че терминалите са с прекъсната връзка

Първият европейски полет, след свалянето на Мадуро, кацна в Каракас

Първият европейски полет, след свалянето на Мадуро, кацна в Каракас

Свят Преди 1 час

Множество международни авиопревозвачи спряха полетите си до Венецуела, след като САЩ предупредиха за възможна военна активност там в края на ноември

<p>Мексико обяви дали ще се присъедини към Съвета за мир на Тръмп</p>

Клаудия Шейнбаум: Мексико няма да се присъедини към Съвета за мир на Доналд Тръмп

Свят Преди 1 час

Тя отбеляза, че Мексико "вероятно" ще изпрати своя постоянен представител в ООН като наблюдател на насроченото за 19 февруари първо заседание на новия орган във Вашингтон

Снимката е илюстративна

Автобус с над 20 пътници закъса в Свищовско

България Преди 2 часа

Чакат се екипи на пожарната, пътна помощ и друга техника, за да окажат съдействие

<p>Скандал заради строежа на нов кампус в Студентски град</p>

Скандал заради нов кампус в Студентски град: Жители твърдят, че остават без път до домовете си

България Преди 2 часа

Живущите в блок 7А алармират, че линейки и пожарни няма да могат да достигнат до сградата

Случаят „Петрохан“: Повече въпроси, отколкото отговори в доклада на МВР

Случаят „Петрохан“: Повече въпроси, отколкото отговори в доклада на МВР

България Преди 2 часа

Коментар по темата направи журналистът Стефан Миланов от Клуб Z