Ердоган: Можем да натоварим бежанците за България
Източник: БГНЕС

„Можем във всеки един момент да отворим вратите към България и Гърция и да натоварим бежанците на автобуси“. Това е заявил турският президент Реджеп Ердоган на среща с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и президента на Европейския съвет Доналд Туск.

Според гръцкия сайт euro2day.gr разговорът се е състоял на 16 ноември 2015 г., по време на срещата на върха на Г20 в Анталия.

От стенограмата става ясно, че първоначално Ердоган поздравява Туск и Юнкер за срещата на върха от 5 октомври.

Те му отвръщат с благодарности за организацията на форума в Анталия, като Юнкер подчертава добрия прогрес в преговорите с Турция, но посочва, че всичко – миграцията, присъединяването, визите – трябва да бъде разглеждано в пакет.

Следват разяснения, че Европейският съюз предлага на Турция 3 млрд. евро за две години, а турският премиер Ахмет Давутоглу настоява за 3 млрд. евро на година.

Ердоган пита дали предложението е за 3 или 6 млрд. евро. Когато Юнкер потвърждава, че сумата е 3 млрд. евро, турският президент отговаря, че Турция въобще не се нуждае от парите на ЕС.

„Можем във всеки един момент да отворим вратите към България и Гърция и да натоварим бежанците на автобуси“, заявява Ердоган.

„Ако кажете, че става дума за 3 млрд. евро за две години, въобще нямаме какво да обсъждаме. Гърция получи повече от 400 млрд. евро по време на кризата с еврозоната. Ние трябва да инвестираме част от тези пари в зона за сигурност в Сирия, което би решило всички проблеми с бежанците“, допълва турският президент.

Стенограма

Юнкер отговаря, че в Европейската комисия не е постъпвало официално искане от страна на Турция за пари и подчертава, че след като Турция е похарчила 8 млрд. евро за четири години, то... Тук Ердоган го прекъсва и казва, че тези пари са похарчени само за бежанските лагери.

В разговора Доналд Туск отбелязва трудната ситуация, в която се намира ЕС в момента.

Той предупреждава, че някои страни искат да затворят границите си, особено след атентатите в Париж от 13 ноември.

Туск добавя, че скоро няма да има единна позиция в ЕС за политиката към бежанците и емигрантите.

След това Ердоган задава реторичния въпрос: „И ако нямате сделка, какво ще правите с бежанците? Ще ги убивате ли?“

Той заплашва, че ЕС ще се сблъска с още смъртни случаи по бреговете на Турция, като броят на удавилите се бежанци може да достигне 10 или 15 хиляди.

Юнкер отговаря, че Европейската комисия има 500 млн. евро на разположение и ще трябва да пита финансовите министри за останалите средства.

„Когато става въпрос за пари, Доналд и аз не можем да продължаваме да променяме сумите, нуждаем се от яснота”, заявява Туск.

Ердоган се съгласява, но предупреждава, че представлява 80 милиона души и към него трябва да се отнасят със съответното уважение.

В отговор Туск подчертава, че преговорите трябва да са прагматични и че само Германия е похарчила 6 млрд. евро за бежанците, а целият ЕС е дал 50 млрд. евро.

После канят към тях да се присъедини зам.-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс, който отговаря за върховенството на закона и спазването на човешките права.

Както е договорено в Анталия между Туск, Ердоган и Юнкер, на 29 ноември Турция получи обещание за 3 млрд. евро за 2 години, премахване на визите за ЕС и подновяване на преговорите за присъединяване.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел обяви повишена бойна готовност

Израел обяви повишена бойна готовност

Свят Преди 2 часа

За момента все още не е взето решение за военни действия

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Свят Преди 3 часа

Вековната традиция привлича ежегодно хиляди посетители

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Свят Преди 5 часа

САЩ не успяха да спечелят доверието на Техеран, заяви председателят на иранския парламент Мохамад Багер

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Свят Преди 6 часа

"Устойчив мир може да настъпи, когато защитим интересите си и постигнем целите, които си поставихме от самото начало", заяви Дмитрий Песков

,

Какво да облечем за Великден 2026: 5 визии, които изглеждат скъпи и подходящи

Любопитно Преди 6 часа

Какви „визии“ изглеждат празнично, но същевременно остават удобни?

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Любопитно Преди 6 часа

Ароматът на прясно изпечен козунак е един от най-обичаните символи на Великденските празници

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

България Преди 7 часа

Цените на едро на повечето основни хранителни стоки продължават да се повишават, сочат данните на ДКСБТ

<p>Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации&nbsp;в болница &quot;Александровска&quot;</p>

Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации в нощта срещу Велика събота в болница "Александровска"

България Преди 7 часа

Донорът е 68–годишна жена от Пловдив, изпаднала в мозъчна смърт, вследствие на мозъчен кръвоизлив

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Свят Преди 8 часа

Това заяви унгарският премиер след като даде своя глас на парламентарните избори в страната

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

България Преди 8 часа

Днес Българската православна църква празнува Великден – Възкресение Христово

Почина бащата на датската кралица

Почина бащата на датската кралица

Свят Преди 8 часа

Джон Далглиш Доналдсън си е отишъл от този свят на 84-годишна възраст на австралийския остров Тасмания

<p>Шега със &quot;зловещо агнешко&quot; превърна сладкарница в хит</p>

Шега със "зловещо агнешко" превърна сладкарница в Детройт в хит онлайн

Любопитно Преди 8 часа

Въпреки хумора, реакциите не са изцяло безобидни

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Любопитно Преди 9 часа

"Аз съм егоистичен човек. Не съм направил достатъчно добро", споделя актьорът пред Мариян Станков – Мон Дьо

Възкресение Христово: Първите в държавата с послания към българския народ

Възкресение Христово: Първите в държавата с послания към българския народ

България Преди 9 часа

Илияна Йотова и Андрей Гюров призоваха за надежда, мир и доброта в „размирни времена”

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Свят Преди 10 часа

Властите заявиха, че нямат съмнение за връзка с тероризъм в инцидента