"Майкрософт": Поддръжката на Windows XP приключва на 8 април
Източник: ThinkStock

С операционната система Windows XP все още работят 500 милиона комютъра в цял свят. Поддръжката ѝ обаче приключва на 8 април, съобщават от офиса на "Майкрософт".

След тази дата компютърната компания ще спре да предоставя Microsoft Security Essentials за изтегляне на Windows XP.

Ако вече разполагате с Microsoft Security Essentials, ще продължите да получавате актуализации на подписи против злонамерен софтуер за ограничен период от време, но това не означава, че компютърът ви ще бъде защитен, тъй като от компанията съобщиха, че вече няма да осигуряват актуализации на защитата, които подпомагат сигурността на компютъра.

Системата Windows XP работи от 2001 г.

Експертите са единодушни, че тя беше една от най-популярните операционни системи - иновативна за времето си, лесна за ползване от всички потребители, осигуряващи добра защита на данните и справяща се с интернет предизвикателствата.

Не напразно Windows XP успя да издържи на конкурнецията на Windows Vista и на атаките на програмистите, работещи със програми с отворен код.

Поддръжката за Windows Vista Service Pack 1 беше прекратена на 12 юли 2011 г.

Спирането на поддръжката на Windows XP означава, че клиентите няма да получават актуализации за защитата на операционната система или няма да могат да получават техническа поддръжка от "Майкрософт", съобщават от компанията.

Експертите препоръчват преминаването от Windows XP към по-модерни платформи като Windows 7 или Windows 8.

"Вече имаме и новата версия - Windows 8.1. С оттеглянето на Windows XP много от приложенията, които първоначално са били написани за тази версия, ще бъдат съпътствани от допълнителни разходи за поддръжка. Тоест, на 8 април компютрите под Windows XP ще продължат да функционират, но няма да имат пълната сигурност, че ще вършат пълноценно работа, както досега", казват от компанията.

След 8 април машините със старата операционна система стават уязвими и за загуба на данни, могат да станат лесна плячка на злонамерени хакерски атаки.

На пазара за хардуер се продават все повече устройства с вграден Windows 8, така че смяната на домашния и или служебния компютър, няма да се превърне в трагедия.

"Който не желае Windows 8, спокойно може да си вземе устройство и с някоя от версиите на Windows 7 - за тях цените са по-ниски, но екстрите са по-малко. Навлизането на мобилните устройства събщо облекчава задачата - почти всички смартфони, таблети и лаптопи са с нов, модерен софтуер", успокояват от "Майкрософт".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Три язовира у нас преливат, други девет са почти пълни

България Преди 4 минути

Язовир „Асеновец", „Пчелина" и „Панчарево" са достигнали максималния си капацитет, а от министерството започнаха контролирано изпускане на водоемите „Студена", „Тракиец" и „Ахелой"

Системата BG-ALERT е била активирана 89 пъти през 2025 г.

Системата BG-ALERT е била активирана 89 пъти през 2025 г.

България Преди 55 минути

МВР отбелязва, че е необходимо пълноценно оползотворяване на възможностите ѝ

,

Снежен капан в Турция: Над 100 населени места са без достъп заради виелици

Свят Преди 1 час

Лошото време е довело до сериозни затруднения в придвижването

.

Москва предупреди за ядрен риск в Иран и отрече „сделка“ с Вашингтон за данни

Свят Преди 1 час

Дмитрий Песков призова за незабавно дипломатическо решение и определи като „фалшиво съобщение“ информацията, че Москва е предложила на САЩ размяна на разузнавателни данни за Киев и Техеран

Сатанинско проклятие и слухове за обезглавяване: Истината за ужасяващия край на Джейн Мансфийлд

Сатанинско проклятие и слухове за обезглавяване: Истината за ужасяващия край на Джейн Мансфийлд

Свят Преди 1 час

Погрешно се смята, че Джейн Мансфийлд е починала, когато е била обезглавена при фатална автомобилна катастрофа през юни 1967 г., но истината е още по-зловеща - и много по-тъжна

Лавров предупреди: Войната срещу Иран се разпространява към Каспийско море

Лавров предупреди: Войната срещу Иран се разпространява към Каспийско море

Свят Преди 2 часа

Москва изрази сериозно безпокойство от атаките срещу иранската ядрена инфраструктура и предупреди за „неприемливи рискове“ за сигурността и околната среда при евентуален удар по АЕЦ „Бушер“

.

Кой ще е следващият шеф на ООН и ще бъде ли за първи път жена

Свят Преди 2 часа

Надпреварата за нов генерален секретар на ООН започна официално. Докато Рафаел Гроси, Мишел Бачелет и Ребека Гринспан водят в прогнозите, светът чака да разбере дали най-високият дипломатически пост най-после ще бъде зает от жена

,

Парадокс във Видин: Избирателите са с 10 000 повече от жителите

България Преди 2 часа

Оповестените данни от изборната комисия са предварителни и служат за ориентир в колко секции да има машини за гласуване

Какво е "хентай" – анимираното порно, което стана най-търсената категория за 2024 и 2025 г.

Какво е "хентай" – анимираното порно, което стана най-търсената категория за 2024 и 2025 г.

Любопитно Преди 2 часа

Самата дума е съкращение от японското „хентай сейоку“, което буквално се превежда като „перверзия“

Тайното послание на принцеса Кейт към кралица Камила

Тайното послание на принцеса Кейт към кралица Камила

Любопитно Преди 3 часа

Кралят поведе кралското семейство в посрещането на игерийския президент Бола Ахмед Тинубу и съпругата му, първата дама Олуреми Тинубу в Уиндзор, завършвайки с бляскав държавен банкет, на който монархът вдигна сърдечен тост