Расмусен: Русия е доста активна, когато стане въпрос за България
Андерс Фог Расмусен   
Източник: ЕПА/БГНЕС

„Наскоро посетих България и нямам причини да поставям под съмнение предаността на България към НАТО или към ЕС.

Но очевидно Русия е доста активна и когато стане въпрос за България“,

казва Андерс Фог Расмусен. Така генералният секретар на НАТО е отговорил на следния въпрос на румънското онлайн издание „Хотнюз“: „Германската тайна служба е притеснена от факта, че България отговаря на поръчките на Москва, както съобщи германският печат. Имате ли подобни притеснения и за Румъния?“

Относно Румъния той отговаря: „В Румъния нямам конкретни примери, но ще бъда изненадан ако Русия не е активна и в Румъния“. 

„Нямам никакво съмнение, че Русия ще засили натиска си в Молдова, вероятно и в Грузия,

в очакване на финализирането на споразуменията за асоцииране с ЕС (...) Виждал съм това в миналото, ще го видя и в бъдеще, защото това е целта на Русия: да възпрепятства тези държави да имат близки отношения с ЕС и НАТО“, казва още Расмусен, който е на посещение в Брюксел. 

„Става въпрос за дългосрочната цел на Русия да възстанови сфера на влияние в бившето съветско пространство.

Това включва и интереса на Русия да удължи конфликтите в близост: Приднестровието, Южна Осетия, Абхазия, както и Крим. Русия използва тези замразени конфликти, за да пречи на съответните държави да следват пътя на присъединяване към ЕС и НАТО“, казва Расмусен. 

„Вярно е, че ситуацията е обезпокоителна. Незаконните военни действия на Русия в Украйна доведоха до създаването на напълно нова ситуация в Европа, а ние трябва да се адаптираме към тази нова ситуация. Това е причината, поради която решихме да засилим мерките за колективна отбрана, защото

това е целта на НАТО – да осигурява колективната отбрана на всички членки“,

каза пък пред румънската телевизия той.  

„Всички наши мерки са чисто отбранителни. При все това трябва да сме сигурни, че военните сили са подготвени за всякакви ситуации и, очевидно, това е и ясен сигнал, който изпращаме на потенциалните агресори, а именно, дори да не помислят да нападат съюзник на НАТО. 

Уверявам ви, че сме подготвени да защитим всяко късче от територията на НАТО“,

заяви Расмусен. 

„Нападение срещу един съюзник е нападение срещу всички съюзници. Това е нашата клауза за солидарност, това означава колективната защита. 

Държавите, които не са членки на НАТО, може да бъдат партньори на НАТО. Например Украйна е партньор на НАТО и ние решихме да подобрим сътрудничеството с Украйна включително чрез мерки за подкрепа на Украйна за реформа, що се отнася до отбраната, модернизирането на армията, осигуряването на достъп на Украйна до учения на НАТО“, обясни Расмусен.

„Ясно е, че киберсигурността ще бъде едно от най-важните предизвикателства в идните години.

По време на тази криза имаше кибератаки срещу НАТО и ще трябва да засилим нашата отбранителна политика в тази сфера, нещо, което ще направим. 

Що се отнася до информациите и най-вече до погрешните информации, излъчвани от Русия, ще трябва да се адаптираме и към тази кампания, като дадем на разположение на обществеността коректни информации“, каза още той. 

По думите на Расмусен Русия е „силно замесена“ в дестабилизирането на положението в Източна Украйна, а напоследък Москва има доста по - „усложнен“ подход и използва „модерни техники на война“. 

„Не изключвам нищо, защото бяхме свидетели на доста по-усложнен руски подход напоследък. Русия използва модерни техники на война. Точно това видяхме в Крим. 

Русия прибягна и към незаконни военни действия, и към тайни агенти, които опитаха да дестабилизират положението в Крим

и да осигурят претекст за окупация. Такова нещо имаше и доведе до незаконното анексиране на Крим. 

Сега същото нещо се вижда и в източната част на Украйна и е ясно, че Русия е доста замесена в дестабилизирането на ситуацията в Източна Украйна, а това нещо може да бъде използвано за възможна интервенция, евентуално по-късно. 

Не се знае дали ще има такава интервенция, но тази опция остава отворена, не на последно място, защото Русия разположи на границата с Украйна голям брой военни сили“, каза Расмусен.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Гардиън: Унгария избира между досегашния курс и промяна

Свят Преди 33 минути

Унгарците ще гласуват на 12 април на най-значимите избори в Европа тази година

,

Северна Македония намали акцизите на горивата

Свят Преди 1 час

Решението беше обявено на пресконференция от премиера Християн Мицкоски

Зеленски: Русия предоставя на Иран разузнавателна информация за израелски енергийни обекти

Зеленски: Русия предоставя на Иран разузнавателна информация за израелски енергийни обекти

Свят Преди 2 часа

Това заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски на 5 април – поредното от серия украински твърдения, че Москва оказва военна подкрепа на Техеран

Атанас Запрянов: Самостоятелната отбрана е непосилна за България

Атанас Запрянов: Самостоятелната отбрана е непосилна за България

България Преди 3 часа

Военният министър подчерта, че сигурността на страната е гарантирана чрез НАТО

Орбан: Откриха експлозиви в Сърбия край газопровод, доставящ газ за Унгария

Орбан: Откриха експлозиви в Сърбия край газопровод, доставящ газ за Унгария

Свят Преди 3 часа

Унгарският премиер заяви, че президентът на Сърбия Александър Вучич го е информирал в телефонен разговор

Сикрет Сървис разследва стрелба до Белия дом

Сикрет Сървис разследва стрелба до Белия дом

Свят Преди 4 часа

След "обстойно претърсване на парка и околността" не е бил открит заподозрян, се посочва в изявлението

Автобус пламна в движение в центъра на Пловдив

Автобус пламна в движение в центъра на Пловдив

България Преди 4 часа

Причините за инцидента все още се изясняват

Вучич: Открити са взривни вещества край газопровода "Балкански поток"

Вучич: Открити са взривни вещества край газопровода "Балкански поток"

Свят Преди 5 часа

Вучич предупреди за сериозна заплаха за енергийната инфраструктура

Пожар в хоспис в София

Пожар в хоспис в София

България Преди 5 часа

Произшествието е ликвидирано с осем пожарни автомобила

Издирват 79-годишна жена край Казанлък

Издирват 79-годишна жена край Казанлък

България Преди 6 часа

Кметът каза, че няма данни тя да има заболявания

Тръмп с подробности за случая със сваления над Иран американски самолет F-15

Тръмп с подробности за случая със сваления над Иран американски самолет F-15

Свят Преди 6 часа

Изтребителят Ф-15E беше свален над Иран в петък, което предизвика сериозно безпокойство във Вашингтон

<p>Гюров честити Възкресение Христово на католическата и арменската общности</p>

Андрей Гюров честити Възкресение Христово на католическата и арменската общности

България Преди 7 часа

По думите му Възкресение Христово е празник на живота, победил смъртта, и на надеждата, надвила страданието

<p>Йотова поздрави българите за Цветница с послание за надежда и светлина</p>

Илияна Йотова поздрави българите за Цветница с послание за надежда и светлина

България Преди 7 часа

Вицепрезидентът честити празника Вход Господен в Йерусалим и имениците

<p>Проф. Кантарджиев разкри кой е&nbsp;ключът срещу разпространението на морбили</p>

Проф. Кантарджиев: Случаите на морбили нарастват

България Преди 8 часа

Макар заболяването често да протича леко при деца, професорът предупреди за възможни сериозни усложнения

Вениамин: Страхът да остана без средства е най-голямата ми травма

Вениамин: Страхът да остана без средства е най-голямата ми травма

Любопитно Преди 8 часа

Певецът разказва за бедното си детство, загубите в семейството и битката с паник атаките