Б СП не приемат варианта за банкова ваканция, защото това не отговаря на икономическите интереси на страната. Вредите щяха да бъдат по-големи от ползите. Това заяви по БНР депутатът от Коалиция за България Румен Гечев.

"Привържениците на тази мярка твърдяха, че това е щяло да спре паниката. Но в действителност тя беше неприемлив риск, щеше да има сериозни последици за БВП", подчерта професор Гечев и добави, че в същото време българската държава разполагаше с необходимия финансов ресурс.
"Не можехме да приемем, че ако от банките са излезли 1% от влоговете, а те общо възлизат на 60 милиарда лева, това ще създаде риск. Нека не забравяме, че имаме фискален резерв от 6 милиарда лева, от тях 2 милиарда лева свободни, а също така 2 милиарда лева в гаранционния фонд", припомни той.
Професор Гечев разказа подробности за срещата миналата неделя в Българската народна банка с участието на експерти от БСП, ДПС, ГЕРБ , Асоциацията на търговските банки.
"Колегите от ГЕРБ искаха частична банкова ваканция. На срещата в неделя в БНБ ние ясно изразихме нашата позиция, което разколеба позицията на ДПС, ГЕРБ и БНБ, които искаха банкова ваканция. След нашето изказване от Асоциацията на търговските банки реагираха остро на предложението на ГЕРБ. Тяхната позиция, която съвпадна с нашата, разколеба другите три фактора и в крайна сметка се взе решение, което се оказа удачно за банковата система", посочи депутатът от КБ.
Той отбеляза, че за БСП е било обяснимо, защо трябва да подлагаме на риск цялата банкова система, заради положението в две банки. "Разчетите категорично показват, че в България не е била необходима налагането на мярка банкова ваканция. Такава мярка беше приложена неотдавна в Кипър, но там държавата беше фалирала и в САЩ по време на Голямата депресия /1929-1933/", припомни професор Гечев.
Той коментира и тезата за незабавно влизане на Международния валутен фонд в България на фона на изкуствено създадената от някои банкова криза в 2 финансови институции. Според него тази теза е неправомерна и предизвиква усмивка във всички, които са учили икономика.
"МВФ никога не е давал пари за саниране на банкова система, той помага за изплащане на външен дълг, а ние сме много добре по този показател. Политиците трябва да внимават, когато правят такива екзотични предложения", препоръча професор Гечев.
Той смята, че държавата разполага с достатъчно ресурс, за да се отвори КТБ на 21 юли.
"Това е една сериозна банка с едни сериозни активи, така че е добро решение тя да бъде запазена", каза Гечев и посочи, че държавата ще участва в увеличението на капитала, което на практика ще одържави тази банка. "Подобни процедури имаше в САЩ, където държавата наля милиарди, за да стабилизира банковата система, а също така и в някои европейски страни. Това, което ние правим с една отделна банка, отговаря на практиката в развитите държави", категоричен е икономистът.
Според Гечев най-страшното нещо е паниката и липсата на информация, а също така и реакция от оторизираните институции. "По закон отговорност за банковата стабилност носи БНБ, но това не лишава от отговорност и останалите държавни институции. Те трябва да действат хармонизирано, но това не означава, че не може да има различни мнения за решаване на възникналите проблеми в тази сфера", каза той.
Гечев подчерта, че банките са за осъществяване на финансовата дейност и подпомагане на икономиката, а не за поддържане на отделни политически сили. "При КТБ беше допусната политизация. Този процес малко по-късно беше овладян. Тази политизация на банковата система не е препоръчителна", категоричен е парламентаристът и добави: "Сериозни поуки трябва да си направят всички, които имат отношение към банковата система".
Професор Гечев смята, че трябва да бъде прецизиран текста в закона, който предвижда наказания за разпространяването на "сведения за банките", защото това може да доведе до спирането и на сериозните анализи за банковия сектор. "За банките по света се пише много, но не трябва да се разпространяват информации, които да нагнетяват паника", категоричен е той. /БГНЕС /

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Десетки мигранти са в неизвестност след корабокрушение в Средиземно море

Свят Преди 18 минути

От началото на 2026 г. най-малко 683 мигранти са загинали или са в неизвестност при опити да прекосят морето

Зеленски: Русия предоставя на Иран разузнавателна информация за израелски енергийни обекти

Зеленски: Русия предоставя на Иран разузнавателна информация за израелски енергийни обекти

Свят Преди 1 час

Това заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски на 5 април – поредното от серия украински твърдения, че Москва оказва военна подкрепа на Техеран

Сикрет Сървис разследва стрелба до Белия дом

Сикрет Сървис разследва стрелба до Белия дом

Свят Преди 3 часа

След "обстойно претърсване на парка и околността" не е бил открит заподозрян, се посочва в изявлението

Автобус пламна в движение в центъра на Пловдив

Автобус пламна в движение в центъра на Пловдив

България Преди 3 часа

Причините за инцидента все още се изясняват

Вучич: Открити са взривни вещества край газопровода "Балкански поток"

Вучич: Открити са взривни вещества край газопровода "Балкански поток"

Свят Преди 3 часа

Вучич предупреди за сериозна заплаха за енергийната инфраструктура

Пожар в хоспис в София

Пожар в хоспис в София

България Преди 4 часа

Произшествието е ликвидирано с осем пожарни автомобила

Издирват 79-годишна жена край Казанлък

Издирват 79-годишна жена край Казанлък

България Преди 4 часа

Кметът каза, че няма данни тя да има заболявания

Тръмп с подробности за случая със сваления над Иран американски самолет F-15

Тръмп с подробности за случая със сваления над Иран американски самолет F-15

Свят Преди 5 часа

Изтребителят Ф-15E беше свален над Иран в петък, което предизвика сериозно безпокойство във Вашингтон

<p>Гюров честити Възкресение Христово на католическата и арменската общности</p>

Андрей Гюров честити Възкресение Христово на католическата и арменската общности

България Преди 6 часа

По думите му Възкресение Христово е празник на живота, победил смъртта, и на надеждата, надвила страданието

<p>Йотова поздрави българите за Цветница с послание за надежда и светлина</p>

Илияна Йотова поздрави българите за Цветница с послание за надежда и светлина

България Преди 6 часа

Вицепрезидентът честити празника Вход Господен в Йерусалим и имениците

<p>Проф. Кантарджиев разкри кой е&nbsp;ключът срещу разпространението на морбили</p>

Проф. Кантарджиев: Случаите на морбили нарастват

България Преди 7 часа

Макар заболяването често да протича леко при деца, професорът предупреди за възможни сериозни усложнения

Вениамин: Страхът да остана без средства е най-голямата ми травма

Вениамин: Страхът да остана без средства е най-голямата ми травма

Любопитно Преди 7 часа

Певецът разказва за бедното си детство, загубите в семейството и битката с паник атаките

<p>Дронове блокираха петролен поток в Русия</p>

Украински дронове повредиха нефтопровод в Русия

Свят Преди 7 часа

Преносът на петрол е спрян след атаката в пристанището на Балтийско море

<p>&quot;Газа, Марсилия е с теб!&ldquo; - нова&nbsp;акция в Средиземно море</p>

Новa флотилия към Газа се формира с кораби от Марсилия

Свят Преди 8 часа

Очаква се около 100 кораба да участват в международната морска инициатива

<p>Конфликтът между Иран, Израел и САЩ се изостря с нова вълна от удари (ОБЗОР)</p>

Конфликтът между Иран, Израел и САЩ се изостря с нова вълна от удари

Свят Преди 8 часа

САЩ, Израел и Иран разменят удари в нова ескалация, засегнати са Техеран, Израел и държави от Персийския залив, съобщават международни агенции