Д ефицитът по консолидираната фискална програма на касова основа към края на месец октомври е 1 775 млн. лв. (2,2% от прогнозния БВП), при планиран за 2014 г. - 1 472,3 млн. лева (1,8% от БВП).
Това показват предварителните оценки на Министерство на финансите, съобщиха от там.
За сравнение дефицитът към 31.10.2013 г. бе в размер на 443,0 млн. лв., което означава, че на годишна база показателят се влошава номинално с 1 332 млн. лева.

На база оперативни данни и оценки, приходите и помощите по консолидираната фискална програма за десетте месеца на 2014 г. са в размер на около 24 004 млн. лв., което представлява 77,3% от годишния разчет. Приходите по КФП към края на месец октомври нарастват с около 253 млн. лв. (1,1 %) спрямо отчетените за същия период на миналата година. Общата сума на данъчните постъпления (вкл. приходите от осигурителни вноски) към края на месец октомври възлиза на около 19 151 млн. лв., което представлява 78,7% от годишните разчети за 2014 г. при 80,8% изпълнение на актуализираните разчетите към 31.10.2013 година. Съпоставено със същия период на предходната година данъчните постъпления нарастват номинално с около 3,7 %, което значително изостава спрямо планирания ръст с разчетите към ЗДБРБ за 2014 година.

Неданъчните приходи са в размер на около 2 978 млн. лв., което представлява 85,8% изпълнение на годишните разчети.
Постъпленията от помощи от страната и чужбина (вкл. помощите от фондовете на ЕС) са в размер на 1 876 млн. лв., или 58,0% от разчета за годината.
Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към 31.10.2014 г. на база на оперативни данни и оценки са в размер на около 25 779 млн. лв., което е 79,3% от годишния разчет. Спрямо октомври 2013 г. общо разходите по КФП са нараснали с 6,5 %, което се дължи основно на ускореното усвояване на средствата по програмите и фондовете на ЕС и на ръст при социалните и здравноосигурителните плащания. Ръстът при социалните разходи се дължи основно на базов ефект от увеличението на пенсиите от 1 април 2013 г., както и на по-високи здравноосигурителни плащания през 2014 г.
Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена към 31.10.2014 г. от централния бюджет, възлиза на 743,0 млн. лв., което е в съответствие с Регламент (ЕО, ЕВРАТОМ) 1150/2000 на Съвета на ЕС от 22 май 2000 г. за прилагане на Решение 94/728/ЕО, Евратом относно системата за собствени ресурси на Общностите.

От МФ уточняват, че статистическите данни и Информационният бюлетин за изпълнението на консолидирания бюджет към 31 октомври 2014 г. на база на данни от месечните отчети за касовото изпълнение на бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет ще бъдат публикувани на интернет страницата на Министерството на финансите в края на месец ноември. Поради предварителния характер на данните е възможно да има известни разлики между данните в тази информация и данните на база месечните отчети на първостепенните разпоредители с бюджет към 31.10.2014 г., които ще бъдат публикувани в края на ноември. /БГНЕС
/

На Коледа стават чудеса. И после ги изплащаш две години, на равни вноски.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Асен Василев с първи коментар след края на&nbsp;протеста</p>

"Ако не подадат оставка, протестите ще продължат": Асен Василев с равносметка за демонстрациите

България Преди 33 минути

Той определи утрешното гласуване на вота на недоверие като "момента, в който това пагубно за България правителство трябва да си тръгне"

<p>Протестиращи се качиха на прозорците на Народното събрание</p>

Демонстранти се качиха на прозорците на първия етаж на Народното събрание

България Преди 47 минути

С лазер върху парламента бяха изписани надписи като "Оставка", "Мафията вън" и "За честни избори"

Заглушен ли е мобилният сигнал в района на Ларгото? КРС дава категоричен отговор

Заглушен ли е мобилният сигнал в района на Ларгото? КРС дава категоричен отговор

България Преди 1 час

Проверки на място показаха нормално покритие и липса на умишлено заглушаване по време на протеста

<p>Атанасов: Трябва да си върнем държавата</p>

Атанас Атанасов пред протестиращите в столицата: Трябва да си върнем държавата

България Преди 2 часа

Атанасов обвини управляващите в „арогантно потъпкване на правилата“

С бомбички, нож и бокс: Задържани на антиправителствения протест в София

С бомбички, нож и бокс: Задържани на антиправителствения протест в София

България Преди 3 часа

Tрима протестиращи са задържани за установяване на самоличността им

Асен Василев: Силно се надяваме партиите в управлението да чуят хората

Асен Василев: Силно се надяваме партиите в управлението да чуят хората

България Преди 3 часа

Василев посочи, че не само политическите лидери искат оставката на правителството

<p>Студенти протестират пред СУ,&nbsp;движението в центъра е спряно</p>

Студенти протестират пред Софийския университет, движението в центъра е спряно

Свят Преди 4 часа

В района има засилено полицейско присъствие

Франция: Евросредства може да са се озовали в ръцете на "Хамас"

Франция: Евросредства може да са се озовали в ръцете на "Хамас"

Свят Преди 4 часа

Франция призовава и за увеличаване на прозрачността и за прилагане на оперативни средства, чрез които по-добре ще се контролира потокът на средства

Протест спира движението и по централни булеварди в Пловдив

Протест спира движението и по централни булеварди в Пловдив

Свят Преди 4 часа

Гражданите са призовани да се съобразяват с указанията на полицейските служители

Принц Хайнрих XIII Ройс, обвинен за преврат в Германия: Не съм терорист

Принц Хайнрих XIII Ройс, обвинен за преврат в Германия: Не съм терорист

Свят Преди 4 часа

Принцът обясни как е бил вербуван от бившия войник и съучастник Максимилиан Едер, който му разказал за предполагаеми масови изнасилвания на деца

Кайли Дженър и Тимоти Шаламе блеснаха в оранжево и сложиха край на слуховете за раздяла

Кайли Дженър и Тимоти Шаламе блеснаха в оранжево и сложиха край на слуховете за раздяла

Любопитно Преди 4 часа

Двамата, които през последните месеци подхранваха слуховете за раздяла, сложиха край на спекулациите с поредица от нежни моменти и перфектно съчетани визии

Дъщерята на Мария Корина Мачадо прие Нобеловата награда за мир от нейно име

Дъщерята на Мария Корина Мачадо прие Нобеловата награда за мир от нейно име

Свят Преди 5 часа

Мачадо се укрива и не е виждана публично от 9 януари, когато беше задържана за кратко на протест в Каракас

Руски дронове удариха газопреносната система в Одеска област

Руски дронове удариха газопреносната система в Одеска област

Свят Преди 5 часа

Заместник-министърът на енергетиката Микола Колисник не посочи какъв обект е бил поразен

<p>Засилва ли Китай руската военна мощ?</p>

Зеленски: Китай задълбочава връзките си с Русия във военния сектор

Свят Преди 5 часа

„Партньорските разузнавателни служби имат подобна информация“, добави Зеленски

МС одобри над 1.7 млн. лева компенсации за неприети деца в детски градини

МС одобри над 1.7 млн. лева компенсации за неприети деца в детски градини

Свят Преди 5 часа

По тази мярка се компенсират семейства на деца от тригодишна възраст до постъпването им в първи клас

<p>Фон дер Лайен: &quot;Фронтекс&quot; да разполага с три пъти повече граничари&nbsp;&nbsp;</p>

Фон дер Лайен: Граничната служба на ЕС трябва да стане три пъти по-голяма

Свят Преди 5 часа

Водещият принцип в ЕС е, че европейците решават кой идва да пресича границите и при какви условия, а не каналджиите