Д ържавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) прекрати откритата на 19 февруари тази година процедура за отнемане на лиценза на "ЧЕЗ Електро България".
ДКЕВР е взела това решение на закрито заседание вчера. Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14 (четиринадесет) дневен срок.
В решението на ДКЕВР е записано, че за периода от 13.11.2011 г. до 13.11.2013 г. "ЧЕЗ Електро България" АД не е извършило три или повече административни нарушения, установени с влезли в сила наказателни постановления, издадени от председателя на ДКЕВР.
"Нарушенията на ЗЕ, въз основа на които е започнала процедурата за отнемане на лицензията на "ЧЕЗ Елктро България" АД не оказват влияние върху непрекъснатото и сигурно снабдяване на клиентите. За да прецени комисията, дали тези нарушения следва да доведат освен до административнонаказателни последици и до отнемане на лицензията по реда на ЗЕ, следва да се тръгне от правната природа на отнемането на лицензия, която както бе изтъкнато по-горе е вид принудителна административна мярка. Като такава тя следва да съответства с тежестта на извършеното нарушение. Решението и неговото изпълнение не могат да засягат права и законни интереси в по-голяма степен от необходимото за целта, за която решението се издава и да причинят вреди, явно несъвместими с преследваната цел (чл. 6 от Административно-процесуалния кодекс). Въз основа на извършения по-горе анализ така описаните нарушения в тяхната съвкупност не могат да обосноват необходимостта от отнемането на лицензията на "ЧЕЗ Електро България" АД от гледна точка на критериите на ЗЕ и Наредба №3". /БГНЕС /
ЧЕЗ запазва лиценза си
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) прекрати откритата на 19 февруари тази година процедура за отнемане на лиценза на "ЧЕЗ Електро България".
14 ноември 2013, 19:26