Н ов съвет на директорите, изплащане на дивиденти от цялата неразпределена печалба от предишни години и назначаването на контрольор – това е предложил като дребен акционер в "Булгартабак холдинг" Едоардо Миролио.
Неговото дружество "Е. Миролио финанс" притежава 7.22% от капитала на холдинга към 12 май 2014 г. и е представило тези предложения за включване в дневния ред на предстоящото общо събрание на холдинга, насрочено за 30 юни.
"Е. Миролио финанс" настоява за пълна смяна в ръководството на холдинга с три нови лица без опит в сектора.
Зад исканията на миноритарния акционер стои много по-едър сюжет: според различни източници на "Капитал" доскорошният тандем Цветан Василев - Делян Пеевски, който контролираше цигарения холдинг, се е разделил и сега дружеството е в орбитата на депутата от ДПС. През събранието пък Василев, който е правил и други сделки с Миролио, иска да си върне ръководството.
Предложенията съвпадат по време с активизирането на прокуратурата срещу Корпоративна търговска банка (КТБ) и основния й собственик Цветан Василев.
10.99лв. на акция е търсеният дивидент от малкия акционер в компанията. Опитът на Миролио за тотална смяна на управлението обаче засега претърпява неуспех, защото "Булгартабак" го е оспорил и след решение на Софийския градски съд и съдия Румяна Ченалова предложенията му няма да се гласуват.
Първоначалният дневен ред е като за нормално годишно събрание, т.е. одобрение на отчети и разпределение на печалбата (да не се дава диведент). Миролио обаче предлага акционерите да получат натрупаната до момента и неразпределена печалба. Тя възлиза на 81 млн. лв., т.е. по около 10.99 лв. брутен дивидент на акция. Миналата година "Булгартабак" отдели близо 70 млн. лв. като дивидент, или по 9.46 лв. брутно на акция.
Миноритарният акционер настоява да се назначи за контрольор и дружеството "Финансово консултиране". Компанията се свързва индиректно с Цветан Василев. Регистрирана е на столичния адрес "Хубча" 8, където има още много фирми в орбитата на банкера, а се управлява и от Бисер Лазов, който участва още в управлението на "Петрол" (пак под контрола на КТБ), ПФК "Ботев", "Бромак телеком финанс" (собственост на Василев през "Бромак") и др.
Интересни са трите му кандидатури за нови членове на борда - "Е. Миролио финанс" иска сегашните управляващи – Венцислав Чолаков, Миглена Христова и Радослав Рахнев, да бъдат освободени. На тяхно място акционерът предлага специалиста по тръбопроводи Цветан Чорбов, доскорошния началник на службата КОС в МВР Божидар Василев и 24-годишния Петър Киряков, син на един от директорите в "Понс холдинг". Нито един от тях няма опит в производството или търговията с тютюн и цигари освен Киряков донякъде – той е работил в "Понс комерс", която се занимава с търговия и дистрибуция на хранителни стоки и управление на ресторанти. Предложението на миноритарния акционер е изпълнителният член на борда да получава по 10 хил. лв. месечно възнаграждение, а останалите – по 5 хил. лв.
Според биографията на Божидар Василев той е завършил Военното училище "Васил Левски" във Велико Търново през 1976 г., със специалност за тактическа подготовка за водене на бой, физическа издържливост и бойни умения, както и с изучаване на турски език, става ясно от биографията му, публикувана в Търговския регистър с предложението на "Е. Миролио финанс". Цялата последваща специализация и подготовка на Василев е свързана с отбраната – борба с тероризма, оръжия за масово унищожаване. До 1992 г. е работил в структурите на Министерството на отбраната, а след това постъпва в МВР – София, където се издига до началник-отдел в Главна дирекция "Национална полиция". Там Василев е отговарял за контрола над общоопасни средства, частната и сигналната охранителна дейност. Василев е напуснал полицията след 14 март тази година и няма данни да е работил друго досега. Според фирмените регистри той няма участие в никакви фирми освен в националното сдружение "Съюз на ловците и риболовците в България".
С най-дълга професионална биография сред кандидатите е Цветан Чорбов, който е представен като "Консултант по тръбопроводи", работил в България, Близкия изток, Южна Америка, Китай, Русия и САЩ, живеещ в Хюстън, Тексас. Целият му опит е свързан с проучвания, проекти и строителство на газопроводи, нефтопроводи, съоръжения за минната индустрия, а кариерата му е започнала в българската "Газстроймонтаж" през 1972 г., където е работил по проекти в Ирак и Сирия. Чорбов не е посочил телефон за контакт.
Най-младият предложен член на борда – Петър Киряков, е започнал професионалният си път през юни миналата година, когато става управител на "Понс комерс" и "Етно" - и двете са от структурата на "Понс холдинг". Дружества на холдинга печелят много държавни поръчки през последните години, включително за част от строителството на оградата срещу бежанци с Турция. Холдингът има доста финансови проблеми, негови компании имат наложени запори, някои от имотите им се продаваха от съдебни изпълнители заради просрочени дългове. "Понс холдинг" и негови компании активно се кредитират от ББР.
Ръководството на холдинга може да бъде сменено само ако мажоритарният собственик не гласува. Това е възможно, когато няма отправено задължителното търгово предложение към миноритарните акционери. В такава ситуация е "Булгартабак" след смяната на собствеността през пролетта, но засега регулаторът не е предприел действия.
Предложените промени от "Е. Миролио финанс" явно показват сериозни разногласия между акционери в "Булгартабак" и лицата, държащи контрола в холдинга. Още повече че ден след исканията на Миролио мениджмънтът на холдинга пусна молба до Софийския градски съд предложенията да не бъдат вписвани от Агенцията по вписванията. Съдия Румяна Ченалова уважи молбата и постанови те да не се вписват. Така тe няма да се разглеждат на общото събрание. Ако някой малък акционер с поне 5% от капитала иска все пак нещо от предложенията да се разгледа на събранието, ще трябва пак да опита вкарването им в дневния ред.
Изводът обаче е ясен. В "Булгартабак" тече прегрупиране на силите. Засега надделява силата на Пеевски спрямо Василев. /БГНЕС

/

-Скъпи, само се върни жив. -Мамо, тате на война ли ще ходи? -Нее, на банкет на фирмата.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хора с маски стигнаха до централата на "ДПС - Ново начало" в София

Хора с маски стигнаха до централата на "ДПС - Ново начало" в София

България Преди 4 часа

Докато вървяха, те скандираха и хвърляха бомбички

<p>Блокада на &quot;Орлов мост&quot;&nbsp;и част от &quot;Цариградско шосе&quot;</p>

Протестиращи се изтеглят от центъра на София

България Преди 5 часа

Продължава да има полицейско присъствие, а на входовете на Народното събрание и Министерския съвет има полиция

<p>Асен Василев с първи коментар след края на&nbsp;протеста</p>

"Ако не подадат оставка, протестите ще продължат": Асен Василев с равносметка за демонстрациите

България Преди 6 часа

Той определи утрешното гласуване на вота на недоверие като "момента, в който това пагубно за България правителство трябва да си тръгне"

<p>Протестиращи се качиха на прозорците на Народното събрание</p>

Демонстранти се качиха на прозорците на първия етаж на Народното събрание

България Преди 6 часа

С лазер върху парламента бяха изписани надписи като "Оставка", "Мафията вън" и "За честни избори"

Българи излязоха на протест пред Европарламента в Брюксел с призиви „Оставка!“

Българи излязоха на протест пред Европарламента в Брюксел с призиви „Оставка!“

България Преди 7 часа

Протестът бе свикван чрез социалните мрежи и продължи кратко заради липса на разрешение от местните власти

<p>&quot;Когато се вземат решения, които компрометират бъдещето ни, ние ще сме на площада&quot;</p>

Инициативен комитет "Бъдеще в България": Когато се вземат решения, които компрометират нашето бъдеще, ние ще сме на площада

Свят Преди 7 часа

Те подчертаха решимостта си да продължат да настояват за реформа в здравеопазването

Заглушен ли е мобилният сигнал в района на Ларгото? КРС дава категоричен отговор

Заглушен ли е мобилният сигнал в района на Ларгото? КРС дава категоричен отговор

България Преди 7 часа

Проверки на място показаха нормално покритие и липса на умишлено заглушаване по време на протеста

<p>Атанасов: Трябва да си върнем държавата</p>

Атанас Атанасов пред протестиращите в столицата: Трябва да си върнем държавата

България Преди 8 часа

Атанасов обвини управляващите в „арогантно потъпкване на правилата“

С бомбички, нож и бокс: Задържани на антиправителствения протест в София

С бомбички, нож и бокс: Задържани на антиправителствения протест в София

България Преди 8 часа

Tрима протестиращи са задържани за установяване на самоличността им

Асен Василев: Силно се надяваме партиите в управлението да чуят хората

Асен Василев: Силно се надяваме партиите в управлението да чуят хората

България Преди 9 часа

Василев посочи, че не само политическите лидери искат оставката на правителството

<p>Студенти протестират пред СУ,&nbsp;движението в центъра е спряно</p>

Студенти протестират пред Софийския университет, движението в центъра е спряно

Свят Преди 9 часа

В района има засилено полицейско присъствие

<p>&quot;Писна ни и повече няма да ги търпим&quot;: Протести в България срещу правителството</p>

"Писна ни и повече няма да ги търпим": Протести в България срещу правителството

България Преди 9 часа

Демонстрантите искат оставката на правителството

Франция: Евросредства може да са се озовали в ръцете на "Хамас"

Франция: Евросредства може да са се озовали в ръцете на "Хамас"

Свят Преди 10 часа

Франция призовава и за увеличаване на прозрачността и за прилагане на оперативни средства, чрез които по-добре ще се контролира потокът на средства

Протест спира движението и по централни булеварди в Пловдив

Протест спира движението и по централни булеварди в Пловдив

Свят Преди 10 часа

Гражданите са призовани да се съобразяват с указанията на полицейските служители

Принц Хайнрих XIII Ройс, обвинен за преврат в Германия: Не съм терорист

Принц Хайнрих XIII Ройс, обвинен за преврат в Германия: Не съм терорист

Свят Преди 10 часа

Принцът обясни как е бил вербуван от бившия войник и съучастник Максимилиан Едер, който му разказал за предполагаеми масови изнасилвания на деца