Тръгна делото срещу бившия шеф на пътния фонд Веселин Георгиев - Батко
Веселин Георгиев   
Източник: Боби Тошев, БГНЕС

Софийски градски съд даде ход на делото срещу бившия директор на пътния фонд Веселин Георгиев.

Досега бяха правени няколко неуспешни опита за начало на процеса, известен като "Батко и братко", което не се случваше включително и заради нужда подсъдимият да се лекува в чужбина. През 2011 г. пък делото бе върнато на прокуратурата заради допуснати нарушения още когато на Георгиев е повдигано обвинението. Смениха се и няколко съдии.

Първият обвинителен акт бе внесен срещу Георгиев през януари 2009 г. Той е обвиняем за нарушения на закона за обществените поръчки, извършени в периода от октомври 2006 до ноември 2007 г. Става дума за договори за десетки милиона лева.

До образуването на делото се стигна след журналистическо разследване на седмичника "Капитал" през януари 2008 г., според което фирма "Биндер", управлявана от брат на Веселин Георгиев, е получила от пътния фонд поръчки за 120 млн. лева.

На днешното съдебно заседание Веселин Георгиев каза, че договорите са сключени в Областното пътно управление, не се признава за виновен, и не желае да дава обяснение.

Адвокатът на Георгиев посочи, че обвинителният акт е негоден, но на този етап дори и той да бъде върнат, няма как да бъде променен.

Свидетелят Костадин Костадинов, който е бил тогава директор на Областното пътно управление в Сливен, каза, че фирма "Биндер" е печелила обществени поръчки още в периода 2003 - 2004 г., както и през 2006 - 2007 г., когато Георгиев е бил изпълнителен директор на фонд "Републиканска пътна инфраструктура".

Свидетелят разказа, че той е назначавал, при всяка поръчка, Комисия за избор на изпълнител. Тя е определяла дали фирмите отговарят на условията. Понякога е имало възражения срещу кандидатите, но свидетелят винаги се е съобразявал с предложенията на комисията, която е трябвало да направи преценка, и не е имало вмешателство в нейната работа.

Комисията отваря предложенията и определя кой да е изпълнител, каза Костадинов. Той се съобразявал с него и изпращал договора с изпълнителя до пътния фонд за одобрение.

Христо Тодоров, главен одитор в Сметната палата, който е правил проверка за финансовото управление на пътния фонд за 2006 г., си спомни, че той и екипът му са установили неспазване на изискванията на Закона за обществените поръчки и по-специално на онази разпоредба, според която трябва изпълнителите да декларират, че не са свързани с ръководството на фонда.

В задаването на въпросите към свидетеля активно се включи и самият подсъдим, който държеше да чуе в съдебна зала, че възложител на обществените поръчки са били областните пътни управление. Именно техните ръководители са взимали и решенията за избор на изпълнител, повтори Веселин Георгиев.

Делото ще продължи на 5 декември.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 18 минути

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 1 час

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 2 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 3 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 3 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 3 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 4 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 4 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 4 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 4 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 5 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 5 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 5 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 5 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия