Президентът Плевнелиев: Възможна е тематична коалиция
Началото на медийната среща, организирана от БТА   
Източник: БГНЕС

„Впечатлява ме добрият тон, конструктивният подход в първия кръг на преговори по съставяне на ново правителство. Радвам се на това, че се влиза в конкретика за важните теми за държавата, приоритетите и реформите, които са спешни и чакат“, заяви президентът Росен Плевнелиев при откриването на Десетата световна среща на българските медии, организирана от БТА.

България има нужда от работещ парламент и правителство, избрано от него, посочи Плевнелиев.

За мен няма вариант нови избори,

а аз съм убеден, че народът много ясно зададе посоката в 43-то Народно събрание да се провеждат реформи и да се избере стабилно правителство, каза още президентът.

Това, че Народното събрание е пъстро е заявка, че един широко скроен план за действие би могъл да намира своите различни групи по интереси, които да го подкрепят в различни негови измерения, смята той.

Плевнелиев посочи, че очаква втори кръг от преговори, който да се проведе по същество и вярва, че "правилният подход за съставяне на правителство не е раздаване на постове на партиен принцип, а правилният подход е ясна програма за действие“.

По думите му, независимо дали сме леви, или десни, консервативни или либерални, ако тези реформи са мислени за България и, ако този план за действие е разумен и смислен за България, той трябва да бъде подкрепен, независимо от това какви са партийните различия.

Единственият начин, за да имаме стабилно правителство в 43-то Народно събрание е да се договори ясна програма за действие,

която да е конкретна и разписана по месеци и по която политическите партии да се обединят. Убеден съм, че не всички ще го направят, но същевременно е възможно да имаме тематична коалиция или някои смислени мерки да се подкрепят от левите, а други - от либералите“, каза още Росен Плевнелиев.

В словото си той призова за независима и свободна журналистика.

"Подобряването на медийната среда трябва да се случва заради самите нас.

Доверието е основният капитал, с който разполагаме и политиците, и журналистите“, заяви Росен Плевнелиев.

Медиите не бива да са трибуна на езика на омразата, а да създават възможност различните култури и народи да се опознаят, да проявят взаимно разбиране, да се развиват чрез споделено знание, посочи той.

Плевнелиев отбеляза, че нееднократно е защитавал ефективната саморегулация на сектора, както и необходимостта от допълнителни законови механизми. Необходима е и ефективна защита на авторските права на журналистическите материали - изискване, за което настоява БТА и което напълно подкрепям, добави Росен Плевнелиев. За да изпълни задачите си, журналистиката трябва да бъде независима и свободна, отбеляза президентът и изрази надежда по време на Световната среща да бъдат обсъдени различни предложения в тази насока.

Относно темата на форума държавният глава коментира, че в глобализиращия се свят родолюбието не е равнозначно на паническа враждебност към другите нации или неприязън към различните. "Родолюбието в глобализиращия се свят върви ръка в ръка с толерантността", заяви Плевнелиев.

Държавният глава призова институциите, политиците и медиите да подкрепят чувството за единност, да го създават и развиват.

Десетата световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция и Асоциацията на българските медии по света, ще продължи до 23 октомври в Босилеград и Цариброд. В събитието ще участват над 40 представители на български вестници, списания, новинарски и информационни сайтове, радиа и телевизии от 20 държави, както и колеги от най-влиятелните национални медии. Дневният ред на срещата е съсредоточен около проблематика, засягаща българските медии зад граница. Наред с професионалните теми за качеството и достоверността на новините, участниците ще обсъждат ролята на задграничните медии в живота на общностите ни в чужбина, начините им за финансиране и взаимоотношенията им с институциите. Акцент в програмата ще бъде дискусия за Стратегията за българите в чужбина. 


 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Берлин разклаща общия боен самолет с Париж - Германия може да търси други партньори</p>

Френско-германският проект за изтребител е в сътресение, след като Мерц изрази съмнения

Преди 4 минути

"Това не е политически спор. Имаме реален проблем с профила на изискванията. И ако не можем да го решим, не можем да поддържаме проекта", заяви германският канцлер

Шая Лабъф

Звездата от „Трансформърс“ Шая Лабъф е арестуван след сбиване в бар в Ню Орлиънс

Свят Преди 14 минути

Инцидентът се е разиграл в ранните часове на деня във Френския квартал. Според съдебните документи Лабъф е влязъл в остър конфликт с присъстващите, което е довело до намесата на полицията и медицинските екипи

Сигнал за отвличане в София разкри пълно с дрога жилище

Сигнал за отвличане в София разкри пълно с дрога жилище

България Преди 55 минути

По случая са задържани тримата мъже

<p>Скандал преди Параолимпиадата: ЕС отказва да присъства заради флаговете на Русия и Беларус</p>

ЕС бойкотира откриването на Параолимпийските игри заради допускането на руски и беларуски символи

Свят Преди 1 час

В различни спортни събития спортистите от Русия и Беларус бяха принудени да се състезават като неутрални след инвазията в Украйна

Спрете да вярвате в този мит за водата

Спрете да вярвате в този мит за водата

Любопитно Преди 1 час

Нуждата на организма от течности зависи от теглото, нивото на физическа активност, климата и дори възрастта

Нов закон за сексуалните престъпления срещу деца

Нов закон за сексуалните престъпления срещу деца

България Преди 1 час

Днес депутатите гласуваха текста на първо четене

Хайди Клум разкри тайните на скандалната си рокля от „Грами“ и къде я съхранява сега

Хайди Клум разкри тайните на скандалната си рокля от „Грами“ и къде я съхранява сега

Любопитно Преди 1 час

Супермоделът призна, че е трябвало да прави „съвсем малки крачки“ в лакираната кожена броня, която е чакала цяла година

Топ 5 зодии, които сами рушат мостовете към сърцето си

Топ 5 зодии, които сами рушат мостовете към сърцето си

Любопитно Преди 1 час

Някои зодиакални знаци са способни да изграждат връзки почти без усилия, докато други, поради собствените си черти и навици, създават пречки

<p>&quot;Куца патица&quot;: Ролята на Макрон в драмата около наследството на Лагард завладява Европа</p>

Макрон може да влияе на наследството на Лагард в ЕЦБ преди президентските избори във Франция

Свят Преди 2 часа

Докато Европейската централна банка се опитва да потуши спекулациите, че президентът ѝ ще подаде оставка, ранното ѝ напускане би дало шанс на френския лидер

YouTube, Google и други платформи бяха засегнати от мащабен глобален срив

YouTube, Google и други платформи бяха засегнати от мащабен глобален срив

Свят Преди 2 часа

Над половин милион потребители се оказаха в капана на дигитален мрак, след като Google, Gmail и YouTube спряха едновременно. Глобалният срив парализира работата на хиляди приложения и уебсайтове в продължение на часове

<p>&bdquo;Какво, по дяволите!&ldquo;: Най-странните находки на летищата през 2025 г.</p>

Костенурки в сутиени и бомби в куфар: Най-шантавите находки на летищата през 2025 г.

Любопитно Преди 2 часа

Администрацията за транспортна сигурност подробно описа инцидентите със сигурността в публикация в официалния си акаунт в Instagram, показвайки предмети, открити както в ръчния, така и в регистрирания багаж на летищата в цялата страна

АVENDI с нова корпоративна идентичност

АVENDI с нова корпоративна идентичност

Пари Преди 2 часа

С ребрандинга компанията, част от VM Finance Group, демонстрира еволюцията към иновации и амбиции за разширяване на бизнеса - мост към още по-устойчиви партньорства и доверие

<p>Мерц иска да стане &quot;европейският&nbsp;Карни&quot;</p>

Германският канцлер Фридрих Мерц се стреми да стане "европейският Карни" в условия на икономически и политически предизвикателства

Свят Преди 2 часа

Има шанс това, което помогна на канадския премиер, да се окаже полезно и за германския канцлер

<p>Зеленски с първи коментар след преговорите</p>

Зеленски с първи коментар след преговорите: Постигнато е съгласие, но не по всичко

Свят Преди 2 часа

Преговорите между Русия и Украйна в Женева приключиха без споразумение по териториалния въпрос

Гюров: Нося цялата отговорност за всички министри в служебния кабинет

Гюров: Нося цялата отговорност за всички министри в служебния кабинет

България Преди 2 часа

С Андрей Янкулов като служебен вицепремиер даваме ясен знак за важността на съдебната система и реформите в нея, обясни той

Нов шоколадов десерт стана хит сред олимпийците в Милано

Нов шоколадов десерт стана хит сред олимпийците в Милано

Любопитно Преди 2 часа

Шоколадовото суфле в Олимпийското село следва успеха на шоколадовия мъфин на Олимпийските игри през 2024 г.