Предизборни свади в Неврокопската митрополия
Пресконференция на протойерей Стефан Александров от Гоце Делчев, свещеник Киприян Бербатов и секретаря на Неврокопската митрополия   

Спорни назначения в Санданската духовна околия, извършени от Видинския митрополит Дометиан в самото навечерие на Нова година, станаха причина духовниците от епархията да дадат днес пресконференция в сградата на Митрополията в Благоевград.

Водещ на пресконференцията бе протойерей Стефан Александров от Гоце Делчев, член на епархийския съвет, свещеникът Киприян Бербатов и секретарят на Неврокопската митрополия.

Духовниците прочетоха декларация, с която изразяват недоумение от новоназначенията при открита процедура за избор на Неврокопски митрополит. В декларацията се посочва, че

с този акт се създава впечатление за църковен преврат.

След смъртта на неврокопския митрополит Натанаил на 16 ноември, Светият синод определи Дометиан да бъде духовен водач на неврокопския клир до избора на негов наследник, насрочен за 12 януари.

Временно назначеният митрополит трябва да организира избора за наследник и няма право да назначава, смятат свещениците.

Според тяхната декларация, ситуацията в Сандански цели нелегитимност на проведените при митрополит Натанаил избори за епархийски избиратели. Имало е опит тези избори, проведени преди 6 месеца, да бъдат оспорени пред Негово Светейшество Патриарх Неофит.

"За краткото време, през което пребивава на територията на Неврокопска епархия Негово Високопреосвещенство митрополит Дометиан неведнъж през сълзи сподели пред народа своите най-високи оценки за дейността на приснопаметния митрополит Натанаил", припомнят свещениците в декларацията си.

Според тях в същото това време зад гърба на народа и без знанието на епархийския съвет се случват именно тези новоназначения, което е в пълно противоречие с духа и традицията на църквата.

Свещениците бяха повече от предпазливи по отношение на Дометиан. Те изразиха убеденост, че със своята житейска мъдрост и достойнство, като духовен пастир той ще организира провеждането на честни избори на 12 януари. Въпреки това, според тях, назначенията целят всяване на напрежение и отлагане на избора за Неврокопски митрополит.

"Имаме подозрения, а не основания",

дипломатично обясни протойерей Александров.

Свещениците призоваха вярващи и клир да посветят оставащите 9 дни до изборите на молитва към Бога за избиране на достоен Неврокопски митрополит.

Пресконференцията започна с малък скандал,

след като в залата не бяха допуснати двама свещеници от Банско, които са представители на някогашния алтернативен синод на покойния дядо Пимен, неврокопски митрополит до 1998 г.

Свещениците от Банско застъпиха различно от изказаното в декларацията мнение. Според тях градът им няма представители сред 30-те, които на 12 януари ще избират нов духовен водач на Неврокопската митрополия, освен това изборът е предрешен в полза на Мелнишкия епископ Серафим.

"Смятаме, че изборите за епархийски избиратели са опорочени и манипулирани,

затова предлагаме в писмо до Негово Светейшество изборът на Неврокопски митрополит да се отложи до решаването на всички проблеми в епархията. За целта трябва да свика извънредно заседание на Светия синод, да се отмени датата 12 януари, да се разгледат проблемите и се насрочат нови избори за епархийски избиратели. И като представители на алтернативния синод, желаем да се присъединим към Българската православна църква", каза отец Филип от Банско.

Според него, ако това не стане, много от свещениците и миряните ще минат към Македонската православна църква. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Катастрофирал тир блокира пътя от Ямбол към ГКПП „Лесово“

Катастрофирал тир блокира пътя от Ямбол към ГКПП „Лесово“

България Преди 5 часа

Леките автомобили се пренасочват през град Елхово

Момчето, спасено от полицай в Марица: Много благодаря, че ме извади

Момчето, спасено от полицай в Марица: Много благодаря, че ме извади

България Преди 5 часа

Инцидентът стана в сряда, когато игра край реката едва не завърши с трагедия

Паднали дървета блокираха пътя Велико Търново–Русе

Паднали дървета блокираха пътя Велико Търново–Русе

България Преди 7 часа

Обходният маршрут за леките моторни превозни средства беше през селата Никюп – Градина – Полски Сеновец

Министърът освободи Съвета на директорите на НДК

Министърът освободи Съвета на директорите на НДК

България Преди 8 часа

На тяхно място са избрани: Ия Петкова – Ангелова, Цветелина Николова, Лъчезар Весов, Борис Панкин, Иванка Веселинова

НС възложи на Сметната палата одити в АПИ, НОИ и МТСП

НС възложи на Сметната палата одити в АПИ, НОИ и МТСП

България Преди 8 часа

Предвижда се да бъде оценено и въздействието на промените в нормативната уредба върху социалните плащания

Демерджиев: 9 наказателни производства във Варна за „Баба Алино“

Демерджиев: 9 наказателни производства във Варна за „Баба Алино“

България Преди 9 часа

По време на изслушването министърът бе попитан и за случая „Петрохан“

Арест в Кърджали във връзка с ремонт за близо 1,3 млн. лв.

Арест в Кърджали във връзка с ремонт за близо 1,3 млн. лв.

България Преди 9 часа

Възложител на поръчката е Община Кърджали

Румен Радев се срещна с командващия НАТО в Европа

Румен Радев се срещна с командващия НАТО в Европа

България Преди 9 часа

В срещата участваха министърът на отбраната Димитър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов

Съдът остави в ареста съпругата на Краси Принца от „Калашниците“

Съдът остави в ареста съпругата на Краси Принца от „Калашниците“

България Преди 10 часа

Обвиняемата заплашила една от свидетелките по делото срещу мъжа ѝ

Адвокатът на Пеевски обвини ГДБОП в лъжа

Адвокатът на Пеевски обвини ГДБОП в лъжа

България Преди 10 часа

Хамид Хамид: Тази „справка” е изфабрикувана лъжа, за която отговорност носи ГДБОП и нейния ръководител

Тръмп стана „доктор“: Публикува AI видео, в което лекува Де Ниро и Упи Голдбърг

Тръмп стана „доктор“: Публикува AI видео, в което лекува Де Ниро и Упи Голдбърг

Любопитно Преди 10 часа

Доналд Тръмп взриви социалните мрежи с поредното си причудливо видео. С помощта на изкуствен интелект той влезе в ролята на лекар, за да диагностицира най-големите си критици от Холивуд, предписвайки им молитви и... диетична кола за лечение

Какво е бензен и защо Столична община предупреждава за него след пожара в „Люлин“?

Какво е бензен и защо Столична община предупреждава за него след пожара в „Люлин“?

България Преди 10 часа

Какво представлява опасният химикал, защо нивата му скочиха след пожара в „Люлин“ и как да защитим здравето си

„С любов да се срещаш със смъртта. Не бойте се!“: България скърби за Йосиф Сърчаджиев

„С любов да се срещаш със смъртта. Не бойте се!“: България скърби за Йосиф Сърчаджиев

България Преди 11 часа

Големият актьор пое към „онзи по-красив свят“, оставяйки ни завет да не се боим от смъртта

Прокуратурата с позиция за скандала между Пеевски и Демерджиев

Прокуратурата с позиция за скандала между Пеевски и Демерджиев

България Преди 11 часа

В Софийска градска прокуратура са наблюдавани три прокурорски преписки, свързани с казуса

Откриха канцерогена бензен над "Люлин" след пожара

Откриха канцерогена бензен над "Люлин" след пожара

България Преди 11 часа

Общината вече е изпратила уведомление до всички детски градини и училища на територията на София

Китай пусна хиперреалистични, „винаги верни“ хуманоидни роботи

Китай пусна хиперреалистични, „винаги верни“ хуманоидни роботи

Любопитно Преди 11 часа

Китайската компания UBTech представи първия в света масов ултрареалистичен андроид U1. Снабден с изкуствен интелект, еластична кожа, маникюр и глас, който усеща стрес, роботът е програмиран да обича безусловно самотните хора и да им бъде верен докрай