Българите пътуват в чужбина най-вече на гости и за да учат
Източник: Thinkstock/Guilliver

П рез октомври българските граждани са пътували в чужбина най-вече с цел гостуване, за да учат или за концерти и спортни събития, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ).

Пътуванията с цел гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия са 41,1% от всички.

Следват ги пътуванията с цел почивка и екскурзия - 33,4%, и със служебна цел - 25,5%. През октомври 2014 г. с други цели са били 56,8% от пътуванията към Обединеното кралство и 54% към Германия.

Пътуванията към Италия със служебна цел са 37,5%, а тези към Испания и Гърция с цел почивка или екскурзия са съответно 56,1 и 49,7% от всички реализирани пътувания на български граждани към тези страни.

Пътуванията на български граждани в чужбина през октомври 2014 г. са 301 хиляди, или с 1,8% под регистрираните през октомври миналата година, отчита статистиката.

Намаление на пътуванията на български граждани в сравнение със същия месец на предходната година е отчетено към Сърбия - с 21,1%, Чехия - със 17,6%, Румъния - със 17,4%, Австрия - с 5,2%, Италия - с 1,7%, и други.

Същевременно се увеличават пътуванията към Франция - с 66,7%, Германия - с 57,5%, Обединеното кралство - с 19%, Испания - с 13,7%, Македония - с 6,2%, Гърция - с 5,1%, Турция - с 2,6%.

През октомври 2014 г. посещенията на чужденци в България са 557100, или с 1,9% над нивото от октомври 2013 г. Регистрирано е увеличение на посещенията с други цели - с 30,8%, докато посещенията с цел почивка и екскурзия и със служебна цел намаляват съответно с 23,3 и 7,8%.

От общия брой чужденци, посетили страната ни през октомври 2014 г., делът на гражданите от Европейския съюз е 54,2%.

Увеличение е регистрирано при посещенията на граждани от Италия, Белгия, Гърция, Полша и Германия. Същевременно намаляват посещенията на граждани от Обединеното кралство, Франция, Чешката република, Австрия и други.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Катастрофа с жертва между два автомобила край Плевен

Катастрофа с жертва между два автомобила край Плевен

България Преди 42 минути

Сезирана е Окръжната прокуратура в Плевен

Пожарът край Рупите отново се разгоря

Пожарът край Рупите отново се разгоря

България Преди 1 час

При евентуално разпространение огънят ще достигне до Хераклея Синтика

Военният министър за Иран: Заплаха няма

Военният министър за Иран: Заплаха няма

България Преди 3 часа

България е потърсила информация от Обединеното кралство след статията във "Файненшъл таймс"

Парк-музей „Врана" загива!, алармира Фонд „Цар Борис и Царица Иоанна"

Парк-музей „Врана" загива!, алармира Фонд „Цар Борис и Царица Иоанна"

България Преди 3 часа

На територията на парка е имало няколко пожара

Частните събития в столичните паркове са позволени, но организаторите трябва предварително да ги заявят и да почистят след тях.

Парти в столичен парк без разрешение може да ви струва до 255 евро

Парите ни Преди 3 часа

Частните тържества са позволени, но трябва да бъдат заявени предварително в Столичната община

„Космическо преживяване“: Световните медии във възторг за Атанасовското езеро край Бургас

„Космическо преживяване“: Световните медии във възторг за Атанасовското езеро край Бургас

Любопитно Преди 3 часа

Чуждестранни журналисти и туристи останаха омагьосани от яркочервените води и черната кал край Бургас, определяйки ги като достъпен СПА рай на открито

Баща и син пращали психотропни лекарства с куриерски фирми

Баща и син пращали психотропни лекарства с куриерски фирми

България Преди 4 часа

Става въпрос за лекарства, които се изписват със зелена рецепта.

Евген Хмара стана министър на отбраната на Украйна

Евген Хмара стана министър на отбраната на Украйна

Свят Преди 4 часа

Кандидатурата на Хмара бе подкрепена от 312 депутати

Дейвид Крумхолц

Звезда от „Опенхаймер“ напуска Холивуд след 30 години в кино индустрията

Любопитно Преди 4 часа

Актьорът Дейвид Крумхолц обяви, че си взема неопределена почивка от киното след над 30 години в индустрията. Актьорът отправи остри критики към корпоратизирането на Холивуд, ниското заплащане и натиска върху творците да бъдат инфлуенсъри

Два изстрела в гърдите и тяло в шахта: Разкрития за убийството в Съединение

Два изстрела в гърдите и тяло в шахта: Разкрития за убийството в Съединение

България Преди 5 часа

Прокуратурата обяви подробности за кървавата драма - извършителят сам завел разследващите до тялото

От септември осигурените ще могат да изберат между три начина за управление на средствата за втора пенсия, а при липса на избор разпределението ще бъде според възрастта.

Динамичен, балансиран или консервативен: Как да изберем подфонд за втората пенсия

Парите ни Преди 5 часа

От септември всеки ще може да избере как да се управляват пенсионните му спестявания според възрастта и готовността му за риск

Ето как 47-годишен учен постигна пулс 46 и се подмлади с 15 години

Ето как 47-годишен учен постигна пулс 46 и се подмлади с 15 години

Свят Преди 5 часа

Изкуствен интелект потвърди драстичния скок в дълголетието на професора след месеци на строг режим и фастинг

Зеленски освободи от длъжност Ирина Мудра

Зеленски освободи от длъжност Ирина Мудра

Свят Преди 5 часа

Следователи от НАБУ са започнали да разследват Мудра по подозрения за пране на пари

Киберизмамите все по-често комбинират фалшив номер, убедителен глас и допълнителни съобщения, за да изглежда историята истинска.

Измамници звънят от номера на близки и банки: Как работи новата схема

Парите ни Преди 6 часа

ГДБОП предупреждава за ръст на криптоизмамите, фишинга и гласовите имитации през август

Бил Клинтън на 80: Президентът, който управляваше в съвсем различна Америка

Бил Клинтън на 80: Президентът, който управляваше в съвсем различна Америка

Любопитно Преди 6 часа

42-ият президент на САЩ Бил Клинтън навършва 80 години. В момент, когато Америка търси своето бъдеще, ето равносметка на живота, политическите битки и характера на един от най-устойчивите лидери в съвременната история