Бедствено положение в Хисарско, наводнени подлези в Пловдив
Източник: Георги Димитров, Vesti.bg

О пасно са се повишили нивата на язовирите около хисарските села Красново и Кръстевич, които най-сериозно пострадаха от последните валежи, предаде кореспондентът на БГНЕС в региона.

20 къщи са наводнени, улици са под вода, отнесена е асфалтова настилка. Деретата преляха още в ранния следобед вчера, а дъждът продължи да вали. В Кръстевич, с превантивна цел, цялата ромска махала е евакуирана и настанена в кметството. Още вчера кметът на Хисар Пенка Ганева обяви бедствено положение в двете села.

В Пловдив поройният дъжд в късния следобед наводни три подлеза в централната част.

Има сигнали и за вода в изби и приземни етажи. Водата проникна за пореден път и в местен мол, клиентите газели във вода, за да излязат. Нивото на Марица все още е в рамките на укрепения бряг, Гребният канал е пълен почти до ръба.

По данни на системата за ранно предупреждение ще бъде отбелязан максимумът в нивото на река Марица при Пазарджик.

Това каза директорът на Басейнова дирекция – Пловдив инж. Никола Кърнолски. Той уточни, че очакваното покачване на нивото на Марица е с 1 метър. "Това е далеч от критичния максимум и се надяваме да няма проблеми. Според прогнозата се очаква намаляване на количеството валежи, но нас ни притесняват локалните валежи, които се случват в различни региони. Там пада голямо количество валеж с голям интензитет, т.е за кратко време. По принцип валежи с интензивност над 50 литра на квадратен метър може да предизвикат проблеми, защото почвата не може да ги поеме и всичко се превръща в повърхностен отток", уточни Кърнолски.

Има наводнения в Монтанско, като цяла нощ доброволци отводняват и изграждат диги

В монтанското село Долно Белотинци доброволци изграждаха защитни диги и отводняваха мазета, дворове и наводнени къщи. Водата заля селото заради излязла от коритото си река Шугла.

Повече от 60 дворове и къщи ще бъдат отводнени в рамките на деня в град Съединение.

По думите на кмета Георги Рументов, това са около 20 къщи в ромската махала и над 30 адреса в града. "Става въпрос предимно за наводнени приземни етажи, мазета и дворове", каза още Руменов.

Десетки къщи бяха залети от реката в с. Чеканчево, Софийско.

За девет години това се случва за втори път. Днес в част от къщите не можеше да се влиза, а на места водата стигаше до около метър. Според местните хора селото причината за наводнението е непочистеното коритото на реката.

Междувременно Община Бъргас предупреждава своите жители и гости, че има голяма вероятност за силни валежи в нощта на 18 срещу 19 септември.

Общината апелира хората да бъдат внимателни и при проблем проблеми да звънят на тел. 112 и на денонощните дежурни на тел. 056 / 907 218.

Най-голямо количество дъжд в Пазарджишко през последното денонощие е паднал в района на Панагюрище – 60,7 литра на квадратен метър, съобщи директорът на Хидрометеорологичната станция в село Ивайло Стефка Стоянова.

По-малки количества са паднали в Пазарджик - 9,3 литра на квадратен метър, във Велинград – 7,2 литра и в Пещера – 8 литра на квадратен метър, уточни Стоянова.

В останалите части на областта количествата са: Стрелча – 22 л/кв. м, Лесичово – над 25 литра, Белово – близо 29 литра на квадратен метър, Сестримо – 29 литра на квадратен метър, Паталеница – 14, Равногор – 11 л/ кв. м, Фотиново – 5,7, Батак - 13 л/кв. м, Цветино – 11 литра на квадратен метър.

Атмосферното налягане слабо ще се повиши и ще бъде малко над средното за месеца.

Валежите ще са в процес на спиране, ще са по-слаби и на по-малко места. Ще има и временни разкъсвания на облачността.

Такава е прогнозата от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към БАН.

Привечер над югоизточните райони от страната ще се развие мощна купесто-дъждовна облачност и през нощта срещу четвъртък там ще има интензивни валежи. Ще духа слаб, в източните райони от страната – до умерен североизточен вятър. Максималните температури, в повечето места, ще са между 18° и 23°. В София – около 17°.

Над Черноморието ще преобладава облачно време с временни разкъсвания на облачността над северното крайбрежие. Привечер над южното крайбрежие ще се развие мощна купесто-дъждовна облачност и през нощта там ще има интензивни валежи. Очакват се значителни количества. Ще духа умерен до силен североизточен вятър. Максималните температури ще са 20° – 22°, вълнението на морето ще е 3 – 4 бала. Температурата на морската вода е 24° - 25°.

Над планините ще бъде облачно, преди обяд - все още с валежи, но в процес на отслабване и спиране. В ранните сутрешни часове по високите части на Рила и Пирин дъждът ще се примесва със сняг. Ще духа умерен до силен вятър от източната четвърт. Максималната температура на височина 1200 метра ще е около 12°, на 2000 метра – около 7°.

По данни и прогнози на НИМХ през нощта срещу сряда отново ще има значителни валежи от дъжд в областите Видин, Монтана, Враца, Ловеч, Бургас, Пловдив, Смолян, Пазарджик, София-област, София град, като очакваните количества ще достигнат до 20-30 л/кв.м, съобщиха по-рано от МОСВ.

Вижте прогнозата за времето за следващите 10 дни на Sinoptik.bg

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Радев назначи нов зам.-министър на отбраната

Радев назначи нов зам.-министър на отбраната

България Преди 13 минути

Днес премиерът Радев назначи нови заместник-министри и в няколко други министерства

Тръмп: Не бързам да сложа край на войната с Иран

Тръмп: Не бързам да сложа край на войната с Иран

Свят Преди 18 минути

Постигането на целите на мисията е по-важно от определянето на срокове

Хванаха крадец на мотори в София

Хванаха крадец на мотори в София

България Преди 55 минути

Задържаният е на 43 години, криминално проявен за множество кражби

Снимката е илюстративна

Първокласник откри 1300-годишен викингски меч по време на училищна екскурзия

Свят Преди 2 часа

Първокласник по време на училищна екскурзия в Норвегия направи уникална находка в забележително състояние

Генетика, бременност и проследяване: Мащабният форум на „Ох, на мама!“ събра на едно място бременни, майки и татковци в НДК

Генетика, бременност и проследяване: Мащабният форум на „Ох, на мама!“ събра на едно място бременни, майки и татковци в НДК

Любопитно Преди 2 часа

Форумът предизвика огромен интерес, а залата се оказа тясна за всички желаещи

Това са верните отговори на матурата по БЕЛ

Това са верните отговори на матурата по БЕЛ

България Преди 2 часа

Близо 50 000 зрелостници се явиха на днешния държавен зрелостен изпит

Вучич: Това с MOL не върви добре

Вучич: Това с MOL не върви добре

Свят Преди 2 часа

Срокът, определен от американските власти за продажбата на руския дял в NIS, изтича на 22 май

Обявиха компенсациите за тока за битови клиенти

Обявиха компенсациите за тока за битови клиенти

България Преди 3 часа

От 1 юли 2025 г. пазарът на електроенергия на едро е либерализиран

Замръзнала във времето: Жената, чиято смърт остана незабелязана 42 години

Замръзнала във времето: Жената, чиято смърт остана незабелязана 42 години

Свят Преди 3 часа

През 2008 г. в Загреб е открито мумифицираното тяло на Хедвига Голик. Оказва се, че бившата медицинска сестра е починала пред телевизора си още през 1966 г. Как една трагедия остана скрита от света в продължение на повече от четири десетилетия?

NOVA стартира лятната си програмна схема с огромна преднина

NOVA стартира лятната си програмна схема с огромна преднина

Любопитно Преди 3 часа

Новото предаване „SOS Разтребители“ спечели вниманието на зрителите

Творческият директор на детската „Евровизия”: България ще се справи невероятно!

Творческият директор на детската „Евровизия”: България ще се справи невероятно!

Любопитно Преди 4 часа

Според специалиста страната ни има изключително богата култура и блестящи технически специалисти

СЗО: Огнището на Eбола в Африка не е пандемична извънредна ситуация

СЗО: Огнището на Eбола в Африка не е пандемична извънредна ситуация

Свят Преди 4 часа

Организацията отчита висок риск на регионално ниво, но нисък в световен мащаб

ЕК подписа споразумението с Украйна за заема от 90 млрд. евро

ЕК подписа споразумението с Украйна за заема от 90 млрд. евро

Свят Преди 4 часа

Средствата се отпускат за срок от две години

Кокаин в дантели: Хванаха дрога за 8 млн. долара в камион с бельо на Ким Кардашиян

Кокаин в дантели: Хванаха дрога за 8 млн. долара в камион с бельо на Ким Кардашиян

Свят Преди 4 часа

Полски шофьор влиза в затвора за 13 години, след като беше заловен на британско пристанище. Рентгенова проверка разкри 90 килограма кокаин в тайник на камион, превозващ легална пратка за модната марка „Skims“

НС ратифицира Договора за създаване на Европейския механизъм за стабилност

НС ратифицира Договора за създаване на Европейския механизъм за стабилност

България Преди 4 часа

ЕМС се финансира чрез емитиране на облигации на международните финансови пазари