Експерт: Излъчването на станциите на GSM операторите не е вредно
Източник: netinfo

Излъчването на базовите станции, използвани от GSM операторите, не е вредно за хората, нивата на сигнала са много под здравните норми, каза пред журналисти днес доц. Емил Алтимирски по време на информационен семинар на тема "Мобилни комуникации и околната среда".

Само в близката, реактивна зона на антените на базовите станции интензитетът на сигнала е висок.

Близката зона на антената е с големина от няколко дължини на вълната, което е в порядъка на около 10 метра. Колкото по-висока е честотата, толкова тази зона е по-малка.

Радиовълните, включително тези използвани от GSM операторите, нямат йонизиращо действие, каза доц. Алтимирски.

Излъчената мощност влия върху хората, но е доказано, че ние в известна степен се нуждаем от такова излъчване, тъй като има естествен радиофон, отбеляза експертът.

Той допълни, че в съвременни климатични инсталации вече се монтирали изкуствени имитатори на естествения радиофон.

При по-големи дози радиовълните се използват за физиотерапия, каза доцентът.

Източници на радиовълни са също и радарите, микровълнови печки, безжичните телефонни слушалки и нивото на техния сигнал се мери от контролни органи, отбеляза той.

Няма доказателства, че излъчването на базовите станции вреди на човешкото здраве, казаха и експертите на мобилните оператори: Апостолос Пагуцос, главен технически директор на "Глобул", Радослав Златков, технически директор на "БТК Груп", и Александър Кухор, главен технически директор на "Мобилтел".

Операторите се стремели да използват възможно най-малката мощност, за да не си пречат взаимно мрежите.

Контролът на интензивността на полето на радиовълните в България е сред най-строгите в ЕС и в света. При нас максимално допустимото ниво на сигнала е 10 микровата, а в САЩ доскоро е било 10 миливата или 1000 пъти повече.

Изследвания на Световната здравна организация (СЗО) заключиха, че излъчването на базовите станции е безопасно. Няма доказателства, че те са и канцерогенни, каза по време на семинара Цветелина Шаламанова от лаборатория "Физически фактори" към Научния институт за опазване на общественото здраве към Министерството на здравеопазването.

Българската норма на нивото на радиовълните е 10 микровата при честота от 900 мегахерца и нашата норма е 45 пъти по ниска от приетата в Евросъюза.

За другата използвана честота от операторите - 1800 мегахерца, българската норма е 90 пъти по-строга, защото в ЕС нормата е 900 микровата, а у нас си остава пак 10 микровата.

GSM апаратите работят с отразен сигнал - от 100 до 1000 пъти по-ниско ниво на сигнала от този на базовата станция, каза доц. Алтимирски.

Много хора се плашат, че излъчването е директно под покрива на блока, където са базовите станции. Излъчването е в хоризонтална равнина или под малък ъгъл и хората, които са в блока, са в безопасност.

Измислица е, че базови станции се монтират в градовете само в България. У нас те се виждат, а на много места те са в подпокривните помещения на сградите. Ако базовите станции са извън града, мощността на полето трябва да се увеличи, каза още Емил Алтимирски.

Фирмата, която е направила видеото по интернет, в което се пукат пуканки между четири мобилни телефона е признала, че е използвала монтаж. И 100 мобилни телефона да използвате, пак няма да можете да разпукате пуканка, каза Александър Кухар от "Мтел".

"Металните лепенки върху телефоните и "специалните устройства", които се слагат върху къщата ви, за да я защитават от вредно влияние на радиовълните, просто не вършат никаква работа. Това са глупави неща, от които някои печелят пари", добави Кухар.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Светът преди 5 милиона години: Среща с мастодонти, саблезъби тигри и маймуни край Дорково

Светът преди 5 милиона години: Среща с мастодонти, саблезъби тигри и маймуни край Дорково

Любопитно Преди 11 минути

Плиоценският парк в Дорково е най-голямото находище на Балканите, събрало над 600 кости от 30+ вида древни животни. С уникалния си музей то разкрива вълнуваща история за климата и природата в Източна Европа преди милиони години

Ирански ракети сринаха жилищна сграда в Хайфа, има ранени и изчезнали

Ирански ракети сринаха жилищна сграда в Хайфа, има ранени и изчезнали

Свят Преди 7 часа

Четирима души са ранени, а трима се издирват под срутените конструкции на седеметажната сграда

.

Арест в България: Задържаха мъж заради палеж на фабрика в Чехия

Свят Преди 10 часа

Отговорност за атаката беше поета от неизвестна про-палестинска група

,

Трима загинаха при падане на дърво по време на търсене на великденски яйца в Германия

Свят Преди 11 часа

Въпреки незабавните спасителни действия, 16-годишно момиче и 21-годишна жена са загинали на място

Китай и Русия обсъдиха деескалация на конфликта в Близкия изток

Китай и Русия обсъдиха деескалация на конфликта в Близкия изток

Свят Преди 11 часа

Китай и Русия са близки икономически и политически партньори, като отношенията им се задълбочиха още повече след руската инвазия в Украйна през 2022 г.

Асен Василев: Споразумението с Украйна е добро за България

Асен Василев: Споразумението с Украйна е добро за България

България Преди 11 часа

Не беше избран най-подходящият момент за подписването му, коментира лидерът на ПП

,

Гардиън: Унгария избира между досегашния курс и промяна

Свят Преди 11 часа

Унгарците ще гласуват на 12 април на най-значимите избори в Европа тази година

,

Северна Македония намали акцизите на горивата

Свят Преди 12 часа

Решението беше обявено на пресконференция от премиера Християн Мицкоски

.

Десетки мигранти са в неизвестност след корабокрушение в Средиземно море

Свят Преди 13 часа

От началото на 2026 г. най-малко 683 мигранти са загинали или са в неизвестност при опити да прекосят морето

Сбогом на Малдивите и Венеция? Учените посочиха кои легендарни дестинации губим завинаги

Сбогом на Малдивите и Венеция? Учените посочиха кои легендарни дестинации губим завинаги

Любопитно Преди 13 часа

Учени предупреждават, че много легендарни места ще изчезнат завинаги

,

Полицията в Залцбург залови българи крадци на гуми

Свят Преди 13 часа

В петък вечер двамата българи – на 45 и 48 години – отишли с микробус до склад на фирма за продажба на гуми с намерението да влязат вътре с взлом

.

Кралското семейство се събра в Уиндзор за Великден, бившият принц Андрю остана в сянка

Любопитно Преди 14 часа

Крал Чарлз III и принцеса Кейт присъстваха на традиционната литургия в параклиса „Сейнт Джордж“, докато скандалите около по-малкия брат на монарха доведоха до неговото отсъствие

Зеленски: Русия предоставя на Иран разузнавателна информация за израелски енергийни обекти

Зеленски: Русия предоставя на Иран разузнавателна информация за израелски енергийни обекти

Свят Преди 14 часа

Това заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски на 5 април – поредното от серия украински твърдения, че Москва оказва военна подкрепа на Техеран

„Вторник ще бъде Денят на електроцентралите“: Доналд Тръмп с остра закана към Техеран

„Вторник ще бъде Денят на електроцентралите“: Доналд Тръмп с остра закана към Техеран

Свят Преди 14 часа

Американският президент предупреди Иран, че страната ще се превърне в „ад“, ако не отвори Ормузкия проток, и обяви предстоящи удари по цивилни обекти

Атанас Запрянов: Самостоятелната отбрана е непосилна за България

Атанас Запрянов: Самостоятелната отбрана е непосилна за България

България Преди 14 часа

Военният министър подчерта, че сигурността на страната е гарантирана чрез НАТО

Орбан: Откриха експлозиви в Сърбия край газопровод, доставящ газ за Унгария

Орбан: Откриха експлозиви в Сърбия край газопровод, доставящ газ за Унгария

Свят Преди 15 часа

Унгарският премиер заяви, че президентът на Сърбия Александър Вучич го е информирал в телефонен разговор