Ройтерс: ЕС обсъжда значително разширяване на санкциите срещу Русия
Руският президент Владимир Путин   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Е вропейският съюз обсъжда разширяване на забраната за набиране на капитал на европейските пазари, като бъдат включени всички руски държавни компании, а не само банките, както и евентуална забрана руският министър на отбраната Сергей Шойгу да влиза на територията на ЕС.

Това съобщи Ройтерс, позовавайки се на европейски дипломатически източници.

Европейската комисия ще подготви окончателен проект за нови санкции срещу Москва до утре и представители на европейските правителства ще решат каква да бъде окончателната форма на новите ограничителни мерки в петък (5 септември).

Други обсъждани мерки са забрана за европейски синдикирани заеми за руски държавни банки и институции

Европейската комисия предлага също така да бъде намален от 90 до 30 дни минималният падеж на облигациите на руски държавни банки, които не могат да бъдат продавани в ЕС, според решението на Брюксел от юли. ЕС ще обсъди и дали да наложи забрана за купуване на руски деривативни финансови инструменти.

Сред другите идеи, разглеждани днес, са забраната за Русия да бъдат изнасяни стоки с двойно предназначение да бъде разширена до всички руски фирми вносители, а не само да се отнася за компаниите от отбранителния сектор, както бе решено с пакета санкции от юли.

Забраната за продажба на напреднали технологии в енергетиката също може да бъде разширена, за да се включат и споразуменията за обслужване, според дипломатическите източници.

Русия може също така вече да не бъде канена на културни, икономически и спортни събития. Новите санкции на ЕС срещу Москва могат да бъдат координирани с другите членки на Г-7 - САЩ, Канада и Япония.

Не е било обсъждано обаче прекъсване на достъпа на Русия до системата за международни плащания СУИФТ (SWIFT) , тъй като мярката би била твърде радикална.

Външнополитическата служба на ЕС отказа да коментира информацията за съдържанието на евентуалните нови санкции, отбелязвайки, че работата по тях все още не е завършена

Европейската комисия ще представи новия пакет от санкции срещу Русия утре, а решението по него ще бъде прието до петък, заяви пред журналисти в Брюксел италианският външен министър Федерика Могерини, която в събота бе избрана от лидерите на ЕС за нов върховен представител на Евросъюза по външната политика и сигурността.

Положението в Украйна се влошава с всеки изминал ден и "ние трябва да отговорим по възможно най-категоричен начин", каза тя, цитирана от Ройтерс, след като направи изложение пред депутати в Европарламента, който трябва да одобри номинацията й.

Имаме работа с агресия, а санкциите са част от политическата стратегия, която да помогне за намиране на политическо решение на конфликта, каза Могерини и добави, че ситуация в Украйна рязко се е влошила след новото настъпление на проруските бунтовници.

Могерини отказа да разкрие подробности за новия пакет от санкции, но добави, че те са насочени срещу четири сектора на руската икономика, сред които са отбраната, стоките с двойна употреба и финансите.

Лидерите на ЕС на срещата си в събота решиха, че прякото участие на руски войски във войната в Югоизточна Украйна изисква засилването на досегашните санкции, докато Москва не изтегли войниците си.

Шефът към служителя: – Защо закъсня? – Шефе, алармата ми не звънна... явно съм я настройвал на режим "работа от вкъщи".
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел е нанесъл удари в Газа въпреки призива на Тръмп

Израел е нанесъл удари в Газа въпреки призива на Тръмп

Свят Преди 1 час

20 къщи са били разрушени по време на нощните бомбардировки, твърди Махмуд Басал

Вълна от протести заля Европа заради войната в Газа

Вълна от протести заля Европа заради войната в Газа

Свят Преди 2 часа

В Италия се събраха над 2 милиона души на демонстрация в подкрепа на жителите на Газа

Израел е готов за мирни преговори в Египет по плана на Тръмп

Израел е готов за мирни преговори в Египет по плана на Тръмп

Свят Преди 2 часа

Представителите са готови да заминат до ден

Гуцанов: Санкциите в резултат на засилените проверки срещу сивия сектор са за около 10 млн. лв.

Гуцанов: Санкциите в резултат на засилените проверки срещу сивия сектор са за около 10 млн. лв.

България Преди 2 часа

Той подчерта, че приходите от платени данъци в бюджета през тази година са нараснали, но не се ангажира с точна сума на увеличението

Още един съквартирант напуска Big Brother тази вечер

Още един съквартирант напуска Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 2 часа

Зрителите могат да подкрепят четиримата номинирани в приложението NOVA PLAY

Провокативният Симеон Кралев се завръща на Арената на “Игри на волята” тази вечер

Провокативният Симеон Кралев се завръща на Арената на “Игри на волята” тази вечер

Любопитно Преди 2 часа

Той ще участва в кастинг битка срещу любител на екстремни преживявания

Стрелба в Ница, двама убити и петима ранени

Стрелба в Ница, двама убити и петима ранени

Свят Преди 2 часа

По случая тече разследване по подозрение в предумишлено убийство

След заплахата от дронове: Летището в Мюнхен възобнови работа

След заплахата от дронове: Летището в Мюнхен възобнови работа

Свят Преди 2 часа

Въпреки това пътниците бяха предупредени да очакват закъснения през целия ден

Може ли сателит да разкрие тайните на Вселената?

Може ли сателит да разкрие тайните на Вселената?

Любопитно Преди 3 часа

Професор по Космос, който е помогнал за проектирането на новаторски спътник, заяви, че той „дълбоко ще промени разбирането ни за Вселената“

Снимката е архивна

Пътнически влак бе ударен при руска атака срещу жп гара в Украйна, много ранени (ВИДЕО)

Свят Преди 3 часа

"Руснаците не може да не са знаели, че ударът е насочен към цивилни", заяви Зеленски

"Продължаваме промяната" пращат сигнал в прокуратурата срещу Борислав Сарафов

"Продължаваме промяната" пращат сигнал в прокуратурата срещу Борислав Сарафов

България Преди 4 часа

ВКС определи, че след 21 юли той вече не може да заема поста изпълняващ функциите главен прокурор

Председателят на ВКС: Върховенството на закона е ценност от основно значение

Председателят на ВКС: Върховенството на закона е ценност от основно значение

България Преди 4 часа

От Върховния касационен съд излязоха с позиция

Частните затвори: Доходоносни сделки зад решетките

Частните затвори: Доходоносни сделки зад решетките

Свят Преди 4 часа

Издръжката на система за изпълнение на наказанията е скъпо начинание и обикновено води само до увеличаване на престъпността

Чехия гласува: Втори и последен ден от парламентарните избори

Чехия гласува: Втори и последен ден от парламентарните избори

Свят Преди 5 часа

Ще се завърне ли Андрей Бабиш на власт?

Прокуратурата в Бургас разследва смъртните случаи в "Елените"

Прокуратурата в Бургас разследва смъртните случаи в "Елените"

България Преди 5 часа

В рамките на разследването трябва да бъдат установени причините, довели до трагичната им смърт