13
Сватбата на годината ще остави след
себе си 6765 т парникови газове, измерени
в еквивалент
на CO2 (въглероден диоксид) - въпреки
усилията на принц Уилям и възлюбената
му Кейт да минат под венчило по "зелен"
начин. Това количество е 12 пъти по-голямо от годишните емисии на британския кралски двор и 1230 пъти повече от годишните емисии на средностатистическо британско домакинство.
По-голямата част от въглеродния отпечатък ще бъде оставен от отвъдокеански гости като футболиста Дейвид Бекъм и съпругата му Виктория, които ще летят от Лос Анджелис, както и всички чуждестранни кралски особи.
"Виновни" обаче ще са и хилядите хора, които смятат да пътуват до Лондон, за да видят щастливата двойка.
Въпреки усилията на бащата на Уилям - принц Чарлз (принц на Уелс), който от много години е отявлен природозащитник, сватбата да е възможно по-екологична - чрез използването на сезонни храни, вина и цветя и пестене на електричество, храната, пиенето и енергийните разходи все пак ще оставят значителен въглероден отпечатък.
Сметките за емисиите са направени от британската Агенция по околната среда. Анализаторите обаче не са пресметнали въглеродния отпечатък на самата церемония и от милионите тонове евтини флагчета и украси, британски знамена, конфети, както и полетите на чуждестранните журналисти.
Край мероприятията по време на сватбения ден могат да се отделят над 2800 т парникови газове, измерени в еквивалент на CO2, повечето заради 1900-те гости, четвърт от които ще дойдат от чужбина.
Под 13 т ще бъдат произведени покрай настаняването, енергийното потребление и кейтъринга за обяда и вечерята в Бъкингамския дворец.
Още 3957 т ще бъдат генерирани от 400-те хил. души, ползващи метрото, и други 200 хил., пристигащи с влакове в британската столица.
Засега двойката е предприела няколко мерки, за да ограничи екопораженията. Например, твърди се, че пръстенът на Кейт е изработен от уелско злато вместо от минерали от мина, експлоатираща труда на работниците си.
Роклята й също би могла да бъде "зелена", ако за нея се използва веган коприна и органичен памук, макар че опцията Кейт да носи рокля "втора ръка" или преработен ретро модел би била най-екологична.
Сред другите идеи за екологична сватба са гостите да подаряват енергоспестяващи домашни уреди или пък да... приготвят мармалад вместо да купуват подаръци.
Според експертите най-разумно би било двойката да пътува от Уестминстърското абатство до Бъкингамския дворец в двуколка вместо с ролс-ройс, който ще отдели 1,7 кг CO2.
Всички документи ще бъдат от рециклирана хартия, а медийните будки ще бъдат издигнати от сертифициран дървен материал.
Светлините в Бъкингамския дворец пък ще бъдат угасени в 12,30 ч., въпреки че това предизвиква недоволството на много от чуждестранните репортери, за чиито страни този час ще бъде в тв праймтайма.
Не на последно място двойката ще изиска от гостите си да засадят дръвчета и да направят дарения за различни благотворителни каузи.
Принц Уилям обаче все пак реши да заведе любимата си в Йордания, вместо да прекара медения месец у дома, и дори предложи далечна дестинация като Кения.
Двойката се отказа да изпрати и виртуални покани или да помоли гостите си да опаковат подаръците в тъкани, които могат да се използват отново, вместо в хартия.
Въпреки че ще се женят в близост до много метростанции, Уилям и Кейт не помолиха гостите и любопитните да използват обществен транспорт вместо лични автомобили.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!